VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé z Velkého Března přišli o obědy v domově důchodců

Velké Březno - Značnou vlnu rozhořčení ze strany některých seniorů ve Velkém Březně vyvolal krok vedení zdejšího domova pro seniory. Jeho kuchyně přestala po mnoha letech vyvařovat obědy pro externí strávníky.

28.2.2017
SDÍLEJ:

Lidé z Velkého Března přišli o obědy v domově důchodců.Foto: Deník/Karel Pech

„Jíst tam chodilo více než padesát lidí včetně pracovníků firem, zdravotního střediska a seniorů. Brali jsme to jako tradiční, dlouhodobou službu pro občany, proto jsme se obrátili na obecní úřad i na paní primátorku s očekáváním, že nám pomohou. Bohužel se tak nestalo," říká senior Otto Bela, který se v domově stravoval dvanáct let.

Spolu s Petrem Rotem, Františkem Márou, Jaromírem Bártou a Josefem Veselkou za vším vidí pochybení ředitele domova Tomáše Kříže. Čtěte také: Rozděluje odměny podle sympatií, tvrdí opozice o náměstku Madarovi

„Připadá nám, že se pan ředitel najednou probudil a hospodařením domova se začal zabývat na poslední chvíli. Jeho výmluvy jsou absurdní. Jde o asociální rozhodnutí, za které by měl odstoupit," požadují senioři.

Domov pro seniory je příspěvkovou organizací města Ústí. Situací se proto kromě obce zabývala rovněž primátorka Věra Nechybová i její náměstek Jiří Madar. „Primární je zajistit stravování pro seniory z domova, pokud kapacitně a hygienicky domov seniorů nezvládá vařit i pro externí strávníky, tak je k tomu nemůžeme tlačit," reaguje primátorka.

UPOZORŇOVALI PŘEDEM

Jak říká ředitel Domova pro seniory ve Velkém Březně Tomáš Kříž, přerušení prodeje obědů není nečekanou záležitostí. „Avizovali jsme to externím strávníkům už měsíc před zavedením, a to jak v městském zpravodaji, na webu, tak ve společenských místnostech domova," podotýká Kříž.

Podle něj nebyl prodej obědů veřejnosti povinností. „Tuto aktivitu jsme provozovali více než 15 let pouze formou tzv. vedlejší hospodářské činnosti, která má svá jasná pravidla. Povinností domova je poskytovat kvalitní služby svým klientům a ne se zaměřovat na cizí strávníky," říká Kříž.

Důvodů, proč vyváření pro veřejnost zrušili, bylo prý hned několik. „Obě naše sociální pracovnice dosud sídlily v prvním patře. Stávající výtah je ovšem ve velmi špatném stavu a neumožňuje tak pohyb klientů bez dozoru. Dosud byl tedy přístup k sociální pracovnici pro klienty omezený doprovodem některého z našich pracovníků. Stávající jídelna pro cizí strávníky v přízemí proto již byla přestavěna pro jednu ze sociálních pracovnic jako kancelář," vysvětluje Kříž.

PŘES 85 KORUN

Dalším důvodem bylo ekonomické hledisko. „S kalkulovaným minimálním ziskem bychom se dostali na cenu přesahující 85 korun za jeden oběd. Původně jsme přesto předpokládali, že obědy cizím strávníkům od 1. ledna, byť s vyšší cenou, znovu zavedeme, ale prostorové důvody převážily," uvádí Kříž. Domov má pozastavené i živnostenské oprávnění. „Nemůžeme tak vařit cizím strávníkům ani z důvodů hospodářsko-právních," dodává.

Senioři chtěli na celou věc upozornit článkem v obecním zpravodaji. Radnice ho však neotiskla. „O neuveřejnění článku ve zpravodaji rozhodla redakční rada, mimochodem složená výhradně z občanů obce, a nikdo z redakční rady není členem žádného orgánu obce. Důvod je jediný, článek byl zaslaný anonymně a podle schválených pravidel takové články nejsou vydávány," připomíná starosta Velkého Března Michal Kulhánek.

Čtěte také: Kupte si schod za pět tisíc. Malečov vypsal sbírku na rozhlednu

Lovečkovice a Zubrnice brzy znovu propojí železniční trať

Autor: Kristián Šujan

28.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

návrh kuchyně v obýváku

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Hokejista Slovanu Roman Navarra hraje i hokejbal za Coma Team a futsal za Sampdorii.

V Ústí jsem doma a zůstal bych rád, říká multisportovec Navarra

Hotovo! Hokejisté si plácli s Mladou Boleslaví

Ústí nad Labem – Plácli si! Hokejisté Slovanu Ústí budou od příští prvoligové sezony úzce spolupracovat s extraligovou Mladou Boleslaví. To, o čem se v posledních týdnech hodně mluvilo, se v pondělí stalo skutečností. Oba kluby si budou hráčsky pomáhat.

Děti kontrolovaly, zda pejskaři uklízí

Ústí nad Labem - Akce Sáček se jmenovala kontrola, kterou prováděli strážníci, zástupci magistrátu, městských obvodů a děti z domu dětí a mládeže na pěti místech ve všech čtyřech městských obvodech.

Marek Korbelyi: Mladí umělci potěší vaše uši i oči

Ústí nad Labem – Je čas účtování se školním rokem, to dokázal už sobotní koncert Kdo si hraje nezlobí, strhující ohlédnutí tanečného oboru ZUŠ Neštěmice. Ve čtvrtek 25. května připomenou v Severočeském divadle své nedávné úspěšné španělské turné zpěváčci Ústeckého dětského sboru UJEP. Tamtéž o den dříve udělá tlustou čáru za školním rokem 2016/2017 také ZUŠ Evy Randové.

Mojžíř sestřelil dalšího lídra. Udolal Jílové

Mojžíř – Po skalpu vedoucí Modré si vyšlápli i na dalšího lídra tabulky – Jílové. Hráči Mojžíře doma favorita udolali 1:0 a opět výrazně promluvili do boje o triumf v 1.A třídě. Do čela tabulky se díky nim vrátila Modrá, Mojžíř ztrácí pět bodů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies