Nezaměstnanost klesla v Ústeckém kraji o desetinu bodu na 8,8 procenta, i tak zůstává nejvyšší v Česku. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřadu práce ČR.

V rámci celé republiky se v uplynulém měsíci udržel podíl nezaměstnaných na hodnotě 5,9 procenta. Nejnižší nezaměstnanost je v Praze, kde činila na konci měsíce 4,2 procenta.

V Ústeckém kraji se zatím neprojevilo utlumení sezonních prací. Na dokončování některých stavebních investic se na severu Čech ještě pracuje. Počasí zatím přeje venkovním pracím a města chtějí uzavřít projekty, na které dostaly dotaci z Regionálního operačního programu ROP Severozápad. Stihnout vše musí do posledního prosince. "Zhoršení situace lze předpokládat s příchodem zimního počasí a omezením prací ve stavebnictví a zemědělství," sdělil analytik krajského úřadu práce Michal Tuček.

Úřady na severu Čech nabízely celkem 5992 volných pracovních míst, což je o 73 více než v předchozím měsíci a o 2542 více než v listopadu 2014. Na jedno místo připadalo v průměru v kraji 8,37 uchazeče. Rozdíly v regionu jsou značné, zatímco na Ústecku na jedno místo připadá 18 lidí, na Teplicku je to 4,6 uchazeče.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v listopadu 8001 lidí, což je zhruba 16 procent všech uchazečů v evidenci.

V rámci Ústeckého kraje podíl nezaměstnaných klesl v šesti okresech, na Litoměřicku zůstala míra nezaměstnanosti na 7,1 procenta. Právě v tomto okrese je dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v kraji. Umisťovat lidi na trh práce se daří v posledním roce na Teplicku, kde je teď míra nezaměstnanosti 7,3 procenta.

Nejvyšší nezaměstnanost v republice je stále na Mostecku, přestože tam v listopadu klesla o desetinu bodu na 11,2 procenta. V souvislosti s blízkým ukončením těžby v dole Centrum a postupným útlumem na dole ČSA analytici předpokládají, že v příštím roce se na úřad přihlásí odcházející horníci. Práci by část z nich mohla najít v technických oborech, po kterých roste poptávka, nutná bude podle odborníků u většiny havířů rekvalifikace.