VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magistrát rozeslal upomínky za odpad i lidem, kteří zaplatili

Ústí nad Labem - Ústecký magistrát rozeslal tisíce upomínek za nezaplacený poplatek za komunální odpad. Do schránky je dostalo asi 20 000 lidí, řekla mluvčí radnice Romana Macová. Výzvu k zaplacení ale dostali i lidé, kteří poplatek zaplatili v termínu, tedy do konce června. Magistrát se domnívá, že chyba vzniká například při placení, lidé například uvedou špatné identifikační údaje.

27.9.2016 5
SDÍLEJ:

Složenky a poplatky. Ilustrační fotografie.Foto: archiv Deníku

Dopis se složenkou dostávají Ústečané do schránek od minulého týdne. Radnice je upozorňuje na to, že nezaplatili poplatek za komunální odpad včas. Poplatek 500 korun musí platit každý obyvatel města s trvalým bydlištěm, výjimkou jsou děti do tří let.

Dopis dostal i zastupitel centrálního městského obvodu Roman Libal. „Upomínka přišla nejen mně, ale i dalším lidem z domu," řekl Libal. Z podkladů, které poskytl, vyplývá, že poplatek zaplatil řádně, odeslal ho bankovním převodem 4. května, tedy skoro dva měsíce před splatností. Problém nastal zřejmě tím, že zatímco dříve platil odpad za celou rodinu včetně syna, letos už jen za sebe a manželku. „Vždycky jsme odesílali jednu platbu pod jedním symbolem za všechny, letos to bylo poprvé jen za mě a manželku. Úřad zřejmě vede pod tímto symbolem i syna," uvedl Libal.

UPOMÍNKU DOSTALA PĚTINA OBYVATEL MĚSTA

Macová řekla, že upomínky opravdu dostalo asi 20 000 lidí, tedy více než pětina obyvatel města. Desítky lidí o upomínkách diskutují na sociálních sítích. Dopis přišel i těm, kteří platili v hotovosti na inkasním oddělení magistrátu. Radnice v upomínce obyvatele upozorňuje, že pokud poplatek nezaplatí do konce září, může jim být nad rámec povinných 500 korun vyměřena sankce až 1000 korun a peníze budou dále vymáhány i prostřednictvím exekuce. Podle radnice je většinou chyba na straně obyvatel.

„U drtivé většiny občanů, kteří urgenci reklamují, se vysvětlí, že došlo jejich zaviněním k nespárování předpisů a přijatých plateb, protože při své platbě uvedli nesprávné identifikační údaje. Druhá skupina urgovaných občanů například zaplatila poplatek za rok 2016, ale měli nedoplatky z předchozích let," řekla Macová. Pokud mají lidé dluh z minulých let, každá příchozí platba, tedy i poplatek za letošní rok, se započítává jako nejstarší dlužná částka.

Celkové dluhy na poplatcích a sankcích přesahují 110 milionů korun. Město se vždy snaží vymoct peníze od dlužníků vlastní cestou. Následně přicházejí exekuce. Exekučními příkazy letos město vymohlo další milion. Mezi dlužníky jsou lidé, kteří poplatek nehradí dlouhodobě. „Nejvyšší částka předaná k vymáhání u jednoho dlužníka činila 9000 korun," řekla už dříve Macová.

POPLATEK ÚSTÍ VYBÍRÁ UŽ OD ROKU 2002

Poplatek za komunální odpad se v krajském městě vybírá od roku 2002, pauza byla jen v letech 2009 a 2010, kdy bývalé vedení města zvýšilo daň z nemovitosti a poplatky za odpad zrušilo. Poplatky za komunální odpad se v Ústeckém kraji liší podle vyhlášek měst. Například v Teplicích lidé neplatí poplatek za odpad vůbec.

Autor: ČTK, Redakce

27.9.2016 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Na 1371 kontrol provedli loni inspektoři z ústeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
12

FOTO: Ústečtí inspektoři udělili pokuty za více než 10 milionů korun

Dračí lodě v Ústí nad Labem

Oblíbený závod dračích lodí vznikl z hecu. Jede se už podeváté

Policisté hrají pro kolegu. V sobotu v loděnici

Brná - Když držíte oběma rukama noviny, nebo píšete na počítači, je to běžné jako dýchání. Ale pro Petra Marka to je nedostižný sen. Narodil se s vrozenou vadou pravé ruky a trpí nesnesitelnými bolestmi.

Aligátoři se zakousli a už Blejdy nepustili

Brno – Tohle byl děsivý střet s realitou. Hráči amerického fotbalu Blades Ústí nad Labem po úvodní výhře v novém ročníku 2. ligy tvrdě narazili. Na půdě zkušených brněnských Aligátorů, kteří byli až do předloňska pravidelným účastníkem nejvyšší soutěže, prohráli vysoko 12:62! Utrpěli tak nejvyšší porážku od roku 2013, kdy doma podlehli Patriots 0:60.

FOTO: Mini čarodějnice v Doběticích byly jako každý rok první

Dobětice - V Cukrárně U Jenčů připravila paní Hechterová jako každý rok pro rodiče dětí ze svých kroužků pálení čarodějnic s programem. Už na středu a tudíž šlo o první čarodějnice na Ústecku. Ostatně jako každý rok.

Primátorka Věra Nechybová nahradí Martina Matu v dozorčí radě SČVaK

Ústí nad Labem - Politické hnutí UFO náměstka primátorky Jiřího Madara bude mít svého zástupce v dozorčí radě společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SČVaK). Dosavadního člena dozorčí rady Martina Matu z opozičního hnutí Vaše Ústí má nahradit primátorka města Věra Nechybová (UFO).

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies