VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malečov dostavěl novou školu. Děti tu ale učí už přes sto let

Malečov – Celkem 110 let existence oslaví vesnická škola v Malečově. Ačkoliv za tu dobu tu postavili už třetí. V té původní dnes sídlí zdejší obecní úřad a pošta. Koncem sedmdesátých let minulého století tu postavili jinou a mnozí zdejší lidé si ji ještě pamatují, jelikož bývali jejími žáky.

10.2.2017 1
SDÍLEJ:

Školáci z Malečova.Foto: archiv ZŠ Malečov

„Já jsem ji také navštěvoval, chodil jsem do první až třetí třídy. Museli jsme ji ale strhnout, protože nevyhovovala staticky, v podstatě se rozpadala, nehledě na velké množství azbestu. Stavaři nám o ní řekli, že už se ani nedá zrekonstruovat, ani zateplit a tak bylo o jejím osudu rozhodnuto," líčí zdejší starosta Petr Kůstka.

ŠŤASTNÝ ÚROK

Obec připravila novou projektovou dokumentaci a rozhodla se, že postaví novou školu. Měla ale stát šestnáct milionů korun. Bohužel nesehnala žádnou dotaci, ani z ministerstev, rozvojových fondů, či od Ústeckého kraje. Nezbylo než umořit starší úvěr a nefinancovat na základě výběrového řízení nový.

„Měli jsme štěstí, dostali jsme ho v době, kdy na trhu panovaly historicky nejnižší úrokové sazby," poznamenal starosta Kůstka.

Zároveň odprodali část obecních nemovitostí a navýšili finanční rezervy. „Samozřejmě, nefinancovali jsme jen školu a život obce bude pokračovat normálně, včetně oprav cest, modernizací a dalších provozních nákladů," sliboval starosta.

SPOJENÉ TŘÍDY

Dnes už škola slouží školákům. V tomto školním roce ji navštěvuje 37 žáků. Třetí ročník má samostatnou třídu, první ročník je sloučen s pátým ročníkem a třetí ročník je spojen se čtvrtým. Dětem slouží tři učebny, všechny vybavené počítači s připojením na internet, v první třídě mají také interaktivní tabuli, všude nové lavice.

Krom toho škola disponuje družinou. Děti sem mohou dojíždět z dalších devíti vsí, třeba Čeřeniště, ale také z vedlejší samostatné obce Tašov.

„Samozřejmě, v sedmdesátých letech se v prvních dnech sněhové kalamity stávalo, že děti nedorazily kvůli nesjízdným cestám. „Stejně jako dnes, i když se správa silnic i my na radnici snažíme, aby se to nestávalo. Tehdy to pro mne jako pro dítě byla legrace, dnes je to problém, s kterým se někdy těžko bojuje," dodal starosta Kůstka.

Autor: Janni Vorlíček

10.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Na 1371 kontrol provedli loni inspektoři z ústeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
12

FOTO: Ústečtí inspektoři udělili pokuty za více než 10 milionů korun

Dračí lodě v Ústí nad Labem

Oblíbený závod dračích lodí vznikl z hecu. Jede se už podeváté

Policisté hrají pro kolegu. V sobotu v loděnici

Brná - Když držíte oběma rukama noviny, nebo píšete na počítači, je to běžné jako dýchání. Ale pro Petra Marka to je nedostižný sen. Narodil se s vrozenou vadou pravé ruky a trpí nesnesitelnými bolestmi.

Aligátoři se zakousli a už Blejdy nepustili

Brno – Tohle byl děsivý střet s realitou. Hráči amerického fotbalu Blades Ústí nad Labem po úvodní výhře v novém ročníku 2. ligy tvrdě narazili. Na půdě zkušených brněnských Aligátorů, kteří byli až do předloňska pravidelným účastníkem nejvyšší soutěže, prohráli vysoko 12:62! Utrpěli tak nejvyšší porážku od roku 2013, kdy doma podlehli Patriots 0:60.

FOTO: Mini čarodějnice v Doběticích byly jako každý rok první

Dobětice - V Cukrárně U Jenčů připravila paní Hechterová jako každý rok pro rodiče dětí ze svých kroužků pálení čarodějnic s programem. Už na středu a tudíž šlo o první čarodějnice na Ústecku. Ostatně jako každý rok.

Primátorka Věra Nechybová nahradí Martina Matu v dozorčí radě SČVaK

Ústí nad Labem - Politické hnutí UFO náměstka primátorky Jiřího Madara bude mít svého zástupce v dozorčí radě společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SČVaK). Dosavadního člena dozorčí rady Martina Matu z opozičního hnutí Vaše Ústí má nahradit primátorka města Věra Nechybová (UFO).

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies