VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Narkomany v centru nechceme, zní z petice

Ústí nad Labem - Drugout klub ohlídají nově kamery. Ústečanům vadí pohozené jehly.

13.6.2017 7
SDÍLEJ:

Terénní pracovnice Drug-out klubu Kateřina Černá a Michaela Čechová ukazují výbavu batohu, který při práci nosí s sebou. Obsahuje i malý kontejner na jehly.Foto: Deník/Karel Pech

Už 174 lidí podepsalo petici za vymístění Drugout klubu z centra Ústí. Aktivity spolku, který pracuje s drogově závislými a sídlí v bývalé školce ve Velké Hradební, podle ní narušují poklidný život v okolí. Lidem se nelíbí, že narkomani se potloukají po městě a v centru odhazují použité stříkačky.

PŘESUNOUT SPOLEK NEMŮŽOU

Ústecký magistrát ale spolek přesunout nemůže. Vedení města proto rozhodlo, že k jeho vchodu umístí tři kamery a hlídku strážníků.

„Klienti klubu obtěžují místní lidi slovně i fyzicky a my máme strach tudy vůbec procházet, nemluvě o nepořádku, který dělají," řekl Karel Vlček z petičního výboru.

Lidé si stěžují i na sociálních sítích. „Feťáci si píchají i u garáží pod jejich centrem a procházet kolem nich je šílené. Policie nic nezmůže, už jsme několikrát volali," napsala na Facebook Klára Janečková. Další popisují nepořádek na hřišti nebo zakrvácené tampony.

Drugout nabízí nepoužité jehly a radí s odvykáním. Klub pomáhá i gamblerům. Podle analýzy spolku se ale nejvíc použitých jehel najde v Krásném Březně a Předlicích. Centrum města je až na třetím místě.

JINAM CHODIT NEBUDOU

„Už v roce 1994 jsme sem nosili jehly na výměnu a ještě jsme tady nesídlili. Smyslem naší služby je dostupnost, někam na periferii za námi klienti chodit nebudou. Nejen drogově závislí, ale i gambleři," upozornila Radka Kobližková, která spolek vede.

Umístění klubu ale podle vedení Ústí není ideální. „Sídlo organizace v centru u mateřské školy či knihovny je nevhodné a konfliktní," poznamenal náměstek ústecké primátorky Jiří Madar.

Město sem proto ještě letos nainstaluje kamery. Jedna má být k dispozici okamžitě. „Budou zabírat vchod. Doufáme, že to narkomanům alespoň zkomplikujeme," dodal Madar.

V centru podobné kluby sídlí v Litoměřicích, Kadani a jinde, v Mostě i u školky.

Madar také upozornil, že když narkomani vyjdou z klubu, dojdou do parku, kde si drogu aplikují. Ústí už prý dokonce muselo nechat za 1,5 milionu korun opravit plot v nedaleké školce.

„Řešili jsme jednu stížnost, když přišla další od otce, který vedl dítě do školky a našel jehlu včetně ampule. Bohužel na umístění spolku nemáme vliv, sídlí v soukromé budově. O jinou nemají zájem," popsal Jiří Madar.

Magistrát Drugout klubu nabízel přesídlení třeba do bývalého Divadla hudby, někdejšího klubu Tukan a Zeppelin, případně navrhoval přemístění služeb do Předlic. Operoval přitom s argumentem, že všude jinde pracují podobná centra na periferiích, aby narkomany dostali z městských center.

„Naproti Divadlu hudby je dětské hřiště i park, v Předlicích za námi budou chodit jen Předličtí. Magistrát by měl řešit, proč je tu šest tisíc uživatelů drog. To je nezvykle vysoké číslo," oponuje Radka Kobližková.

Vyjádření města ale petičnímu výboru příliš nestačí. „Myslíme si, že město může udělat daleko víc. Například by dokázalo ovlivnit udělení dotace ze svých fondů," dodal Karel Vlček.

Autor: Janni Vorlíček

Měl by se magistrát víc zaměřit na drogovou problematiku?

Ano

94 %

Ne

6 %

Hlasovalo: 108

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Moldavský smrkový sirup.

V horách zraje smrkový sirup, který léčí

Ilustrační foto.

Policista motorkář nepřežil v Ústí srážku s autem

„Kolejdědkové“ na vrátnici zůstanou, zdraží se nájemné

Ústí nad Labem - Ředitel kolejí chtěl vyhozením vrátných ušetřit stovky tisíc.

FOTO: Krásky z Chabařovic a Krupky jsou ve finále spolu

Chabařovice, Krupka - Semifinále soutěže Dívka Talent 2017 v Plzni se Karolína Syroťuková z Chabařovic a Sára Pavlů z Krupky zúčastnily plné naděje a očekávání.

Milan Dzuriak vyráží na další Cestu proti bolesti, letos pokoří i Alpy

Ústecký kraj – Mladý filantrop letošním ročníkem podpoří sedmiletou Míšu, která je upoutána na vozík.

FOTO: Školní akademie ZŠ SNP byla vtipná i originální

Ústí nad Labem - V pondělí 19. června se uskutečnila v Severočeském divadle opery a baletu Školní akademie ZŠ SNP 6. Letos poprvé v krásném divadelním prostředí, které dodalo půvab i vážnost celé akci.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies