VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odepište zásoby uhlí pod Miladou, vyzývají obce stát

Chabařovicko - Na chráněných ložiskách pod jezerem nikdo nemůže nic stavět.

5.5.2017
SDÍLEJ:

Jezero Milada.Foto: Deník/Karel Pech

Rekreační oblast srovnatelná s Máchovým jezerem. Tu si slibuje od zatopeného dolu, kde je dnes jezero Milada, stejnojmenný dobrovolný svazek měst a obcí. Právě oni by měli převzít parcely okolo něj. Jenže to má velký háček. Neodepsané chráněné ložisko uhlí.

NECHTĚJÍ PŘEVZÍT POZEMKY

Proto zde v podstatě nelze postavit nic, co by mělo trvalý charakter. Žádné hotely, restaurace a další turistickou infrastrukturu. Svazek obcí proto odmítá pozemky převzít, dokud stát ložiska uhlí neodepíše.

Dobrovolný svazek obcí Milada tvoří města Ústí, Chabařovice, Trmice a obec Řehlovice. Kvůli ložisku uhlí bylo vydáno společné prohlášení a stanovisko zasláno i ministerstvu průmyslu a obchodu.

Jana Oubrechtová, starostka Trmic, vysvětlila, že budou trvat na odepsání zásob uhlí. „Přijali jsme takové usnesení na zasedání zastupitelstva a trvat na odpisu budou i ostatní partnerská města a obce. Už když jsme tvořili nový územní plán, tak nám báňský úřad nepovolil v těch místech žádnou výstavbu. Nezbylo nám než ponechat pozemky jako rezervu, kde bychom do budoucna chtěli mít zázemí pro Miladu," líčila.

Trmice jsou na tom o poznání hůře než ostatní obce. Historicky jsou totiž vlastníky některých pozemků kolem Milady a stát by jim měl předat jen menší parcely. K ničemu jim ale nebudou. „Ono se tu, přesněji řečeno, stavět dá, ale pokud stát rozhodne o vytěžení chráněných ložisek, investice nám nikdo nevrátí a ani ostatním, kdo budou výstavbu riskovat," řekla starostka Oubrechtová.

NIC BUDOVAT NEBUDOU

Ředitel státního Palivového kombinátu Petr Lenc řekl, že do konce roku už nic v podstatě budovat nebudou. „Provedeme pouze údržbu a opravy silnic a vodohospodářských staveb dle dlouhodobého plánu," uvedl ředitel Lenc.

Lucie Švehlová z ministerstva pro místní rozvoj upřesnila, že během prvního pololetí tohoto roku by měli mít jasno o dalším postupu včetně podmínek majetkoprávního vypořádání o parcelách. Stát prý ale počítá s tím, že obce a města budou muset za převod některých parcel zaplatit.

„Cena ještě není stanovena. Bude vycházet ze znaleckého ocenění a aktuální situace na trhu s nemovitostmi v regionu. Platné termíny pro majetkoprávní vypořádání jsou k 31. prosinci 2017," sdělila Lucie Švehlová.

Celkové investice přitom vystoupají na stovky milionů korun. Podle Věry Nechybové, primátorky Ústí, musí svazek obcí pro nalezení vhodných investorů zajistit alespoň některé přípravné práce.

„Především sem zavést inženýrské sítě, jako je kanalizace, elektřina, vodovod, plyn. Nutné jsou investice na podporu domácího i cizineckého cestovního ruchu. Například systému stezek pro cyklisty a in-line bruslaře, dětských hřišť, naučných stezek, zeleně s odpočinkovými zónami, rozhledny a veřejných toalet," pokračuje ústecká primátorka.

Pro rekreační areál tohoto rozsahu bude nevyhnutelné postavit i kapacitní parkoviště s automatickým výběrem parkovného, nebo síť odpadového hospodářství, vytvoření zálivů pro MHD a veřejného osvětlení.

Chybět nesmí ani budova pro vodní záchrannou službu a služebnu městské i republikové policie. Vybudování místních komunikací, tedy příjezdových silnic a chodníků, případně rekreačních a relaxačních zařízení navazujících na možnost ubytování v kempu či hotelu a další.

Autor: Janni Vorlíček

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera.
8

Jaroslav Kubera: Novoroční projev mám v hlavě, pak ho stačí jen dopilovat

Jan Čaloun, Slovan Ústí nad Labem

ROZHOVOR: Snad se od Američanů přiučíme práci s mládeží, doufá Čaloun

Chmelnice jsou méně plné, o úrodě rozhodnou nejbližší dny

Ústecký kraj – Chladné a suché měsíce neprospěly rostlinám na konstrukcích. Teď by potřebovaly vláhu.

Nejdříve strážníkovi nadával, potom mu dal „hlavičku“

Ústí nad Labem - K soudu půjde muž (32) za útok na veřejného činitele. Občan ústeckého Krásného Března se dal do sporu se strážníkem.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

FOTO: Rybářské prázdniny u pradědečka v Chlumci se líbily

Chlumec - Slunce láká k vodě, správné prázdniny mají být plné her a radovánek. Chlumecký rybník nabízel v pátek vyhřátou vodní hladinu plavcům i rybářům. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení