VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odepište zásoby uhlí pod Miladou, vyzývají obce stát

Chabařovicko - Na chráněných ložiskách pod jezerem nikdo nemůže nic stavět.

5.5.2017
SDÍLEJ:

Jezero Milada.Foto: Deník/Karel Pech

Rekreační oblast srovnatelná s Máchovým jezerem. Tu si slibuje od zatopeného dolu, kde je dnes jezero Milada, stejnojmenný dobrovolný svazek měst a obcí. Právě oni by měli převzít parcely okolo něj. Jenže to má velký háček. Neodepsané chráněné ložisko uhlí.

NECHTĚJÍ PŘEVZÍT POZEMKY

Proto zde v podstatě nelze postavit nic, co by mělo trvalý charakter. Žádné hotely, restaurace a další turistickou infrastrukturu. Svazek obcí proto odmítá pozemky převzít, dokud stát ložiska uhlí neodepíše.

Dobrovolný svazek obcí Milada tvoří města Ústí, Chabařovice, Trmice a obec Řehlovice. Kvůli ložisku uhlí bylo vydáno společné prohlášení a stanovisko zasláno i ministerstvu průmyslu a obchodu.

Jana Oubrechtová, starostka Trmic, vysvětlila, že budou trvat na odepsání zásob uhlí. „Přijali jsme takové usnesení na zasedání zastupitelstva a trvat na odpisu budou i ostatní partnerská města a obce. Už když jsme tvořili nový územní plán, tak nám báňský úřad nepovolil v těch místech žádnou výstavbu. Nezbylo nám než ponechat pozemky jako rezervu, kde bychom do budoucna chtěli mít zázemí pro Miladu," líčila.

Trmice jsou na tom o poznání hůře než ostatní obce. Historicky jsou totiž vlastníky některých pozemků kolem Milady a stát by jim měl předat jen menší parcely. K ničemu jim ale nebudou. „Ono se tu, přesněji řečeno, stavět dá, ale pokud stát rozhodne o vytěžení chráněných ložisek, investice nám nikdo nevrátí a ani ostatním, kdo budou výstavbu riskovat," řekla starostka Oubrechtová.

NIC BUDOVAT NEBUDOU

Ředitel státního Palivového kombinátu Petr Lenc řekl, že do konce roku už nic v podstatě budovat nebudou. „Provedeme pouze údržbu a opravy silnic a vodohospodářských staveb dle dlouhodobého plánu," uvedl ředitel Lenc.

Lucie Švehlová z ministerstva pro místní rozvoj upřesnila, že během prvního pololetí tohoto roku by měli mít jasno o dalším postupu včetně podmínek majetkoprávního vypořádání o parcelách. Stát prý ale počítá s tím, že obce a města budou muset za převod některých parcel zaplatit.

„Cena ještě není stanovena. Bude vycházet ze znaleckého ocenění a aktuální situace na trhu s nemovitostmi v regionu. Platné termíny pro majetkoprávní vypořádání jsou k 31. prosinci 2017," sdělila Lucie Švehlová.

Celkové investice přitom vystoupají na stovky milionů korun. Podle Věry Nechybové, primátorky Ústí, musí svazek obcí pro nalezení vhodných investorů zajistit alespoň některé přípravné práce.

„Především sem zavést inženýrské sítě, jako je kanalizace, elektřina, vodovod, plyn. Nutné jsou investice na podporu domácího i cizineckého cestovního ruchu. Například systému stezek pro cyklisty a in-line bruslaře, dětských hřišť, naučných stezek, zeleně s odpočinkovými zónami, rozhledny a veřejných toalet," pokračuje ústecká primátorka.

Pro rekreační areál tohoto rozsahu bude nevyhnutelné postavit i kapacitní parkoviště s automatickým výběrem parkovného, nebo síť odpadového hospodářství, vytvoření zálivů pro MHD a veřejného osvětlení.

Chybět nesmí ani budova pro vodní záchrannou službu a služebnu městské i republikové policie. Vybudování místních komunikací, tedy příjezdových silnic a chodníků, případně rekreačních a relaxačních zařízení navazujících na možnost ubytování v kempu či hotelu a další.

Autor: Janni Vorlíček

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dětský den v ústecké zoo.
15

FOTO: Zoo byla plná her a soutěží

Dům Donalda Trumpa

Tady strávil mládí Donald Trump

Krok k záchraně: Brnou spasil hattrick Gibaly

Brná, Bílina - Brné patří v krajském přeboru 13. místo a má náskok 9 bodů na 15. tým soutěže. Přičemž poslední Blšany se odhlásily a jsou tedy prvním sestupujícím.

FOTO: Na Lázeňské se o víkendu bavily tisíce lidí

Teplice - Zahájení 863. lázeňské sezony přilákalo o víkendu do Teplic tisíce lidí, stovky účinkujících a stánkařů.

Cítíte se někde dobře? Klikněte to do pocitové mapy

Ústí nad Labem - Líbí se vám nějaká ulice nebo památka v Ústí? Nebo vás to někde naopak štve kvůli nepořádku a problémům s kriminálníky? Svůj názor teď můžete jednoduše dát najevo za pomoci pocitové mapy Ústí nad Labem.

Odborníci poučí, jak získat dotace na opravu rodinných domů

Ústí nad Labem - Jak podat žádost o dotace a přesvědčit se, že získat peníze není tak obtížné, o tom bude Ústečany informovat seminář vztahující se k dotačnímu programu Nová zelená úsporám a novému dotačnímu programu Dešťovka.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies