ČTĚTE: Nová spalovna u jezera Milada děsí Ústečany

Co říkáte na protestní aktivity?
Protestní aktivity jsou demokratickým právem. Úkolem státních a samosprávných orgánů je dohlížet na dodržováni zákonů o ochraně životního prostředí. My zákonné předpisy a normy dodržíme. Naší snahou je navíc minimalizovat množství odpadů, které je ukládáno na skládky a zabírá tak dlouhodobě cennou půdu.

Aktivisté tvrdí, že název projektu je jen zástěrkou pro obyčejnou spalovnu, co vy na to?
Nemůže se jednat o spalovnu, protože se tam nic nespaluje. Spalování je termická exotermní reakce kdy při teplotě 1200-1400 C reagují organické látky se vzdušným kyslíkem. Tato technologie PTR je opak spalováni. Dojde pouze k pomalému termickemu rozkladu organické hmoty při teplotě pouze do 480 C! V uzavřené nádobě bez přístupu vzduchu a kyslíku! Zařízení nemá komín a neprodukuje emise! Toto jsou dramatické rozdíly proti spalovně. Pokud je pomalý termický rozklad něčemu podobný, tak to není spalovna, ale bioplynová stanice, kde ovšem místo tepla vzniká rozkladný proces působením bakterií.

Prý budete vypouštět toxický plyn, je to pravda?
Zařízení PTR nemá komín , a proto nic nevypouští. Vzniklý plyn z termického procesu je jímán do zásobníku a jeho využitím v kogenerační jednotce, obdobně jako u bioplynových stanic nebo plynových turbín se vyrábí el. energie. Plyn se svým složením blíží složení bioplynu nebo generátorového plynu a obsahuje methan, propan a butan. Takových zařizení v rámci ČR pracují desítky.

Prý zhoršíte kvalitu už dost zasaženého ovzduší v lokalitě (furony, prach, emise NOXů, CO, siřičitany atd.?
Celý vyrobený objem plynu  je veden do kogeneračni jednotky Tedom. Ta spaluje plyn ve spalovacím motoru jako nákladní automobil. Na konci spalovacího procesu jsou autorizovanou měřicí skupinou s oprávněním uděleným MŽP měřeny emisí, které nepřekračují v obsahu NOx a CO zákonné limity, naopak jsou hluboko pod nimi. Kogenerační jednotky spalující bioplyn nebo generátorový plyn pracují v ČR i v našem v kraji v mnoha případech bez problémů a veřejnost proti použiti kogenerace na zemní plyn a bioplyn neprotestuje, jako neprotestuje vůči kotlům na zemní plyn v domech.

Stavba vašeho projektu prý znehodnotí prostředky, vydané na rekultivaci té oblasti, co na to říkáte?
Toto se nemuže stát protože se jedná o bezodpadovou technologii bez zátěže na ŽP. Naopak tato technologie odstraňuje nevzhledné hromady odpadů na skládkách, čímž rekultivaci území napomáhá.

Prý tato technologie není odzkoušená a upouští se od ní?
Technologie tepelného rozkladu je odzkoušená a běží již 12 měsíců na Ostravsku. Nemůže se od ní upouštět, když se připravují instalace této technologie v dalších 9 případech v ČR, na Slovensku a v Německu. Není bez zajímavosti, že tato technologie se zvažuje jako náhrada za spalovny na komunální odpady, protože právě řeší známé problémy spaloven. To je, že eliminuje vznik emisí (je bez komína), nevytváří dioxiny (nízká teplota) a je energeticky a investičně nenáročná. Není bez zajímavosti, že právě tyto vlastnosti a výhody technologie vedou k zuřivému odporu lobby spaloven, které právě tyto nové ekologické technologie chtějí zastavit, aby pokračoval jejich business. Že trend jde ve směru termického rozkladu odpadů bez vzduchu dokazuje poslední investice v podobné technologii v Lahti ve Finsku. Zelená Skandinávie jde tímto směrem. Není bez zajímavosti, že technologii PTR viděli lidé z Greenpeace ČR a vyjadřovali se o ní pochvalně právě pro její ekologičnost.

Prý není ani v provozu v České republice?
Technologie je k vidění ve Vratimově, je pouze menší. Počítáme s tím, že pro zájemce v rámci řízení EIA zorganizujeme exkurzi, aby se s ní mohli osobně seznámit.

Jak tedy bude fungovat tato technologie?
V uzavřené nádobě bez přístupu vzduchu se bude elektricky nahřívat organická látka při teplotě od 130 do 480 C po dobu 2 hodin. Vytvoří se plyn na bázi methanu a ten se beze zbytku spotřebuje v kogenerační jednotce. Kromě plynu vznikne ještě kapalná  fáze - olej, který se odveze celý jako palivo pro velké zdroje, a pevná fáze, tvořená velmi čistým uhlíkem, kterou je možno využít v gumárnách nebo jako vstup do chemické výroby. Zařízení je ve srovnáni se spalovnou mimořádně malé a stojí 10 x méně.

Jak zaručíte její šetrnost k životnímu prostředí?
Šetrnost k životnímu prostředí se zaručuje tím, že investor musí splňovat při provozu všechny zákony, předpisy, nařízení a vyhlášky o ochraně životního prostředí hlavně ovzduší. Na ochranu životního prostředí jsou určeny odpovědné státní instituce a to hlavně ČIŽP, MŽP a Krajský úřad, kteří analyzují a dozorují provoz zařízení a při porušení zákonných norem a limitů zařízení zastavují a investora pokutují. Státní orgány jsou zde určeny na tento dozor a my budeme naprosto respektovat jejich nařízení a stanovené limity.

Pokud se ukáže, že mají aktivisté pravdu, jak se zachováte?
Aktivisté nemají informace o technologii a mají kusé informace. My jako investor budeme respektovat nařízení státních orgánů a jsem ochotni komukoliv dát k dispozici výsledky dozorových a provozních měření.