K řece Bílině v Českých Zlatnících přijíždí po polní cestě malý náklaďák rybářského svazu. Na korbě má speciální boxy. Rybáři Jiří Jakeš a Michal Herzog z nich vytahují okouny, cejny, jelce jeseny, jelce tlouště, perlíny, plotice, ostroretky stěhovavé a nádherné parmy. V kádi je odnášejí do řeky. Nedočkavý metrák ryb, původní říční druhy, skáče do vody a mizí v proudu. Před desítkami let by to byl neodpustitelný chemický masakr, protože řeka byla plná jedů. Teď je zarybňování možné, žádané, podporované.

Bílina na Mostecku se pomalu, ale jistě vrací do normálu. Průmyslová havárie už dlouho nebyla. „Řeka je rozhodně v lepším stavu, než bývala kdysi. Ryby se daří do řeky vracet a jsme rádi, že se to daří ve spolupráci s Unipetrolem," říká Jakeš, hospodář z Místní organizace Most Českého rybářského svazu.

Na obnově života v minulosti dlouhodobě těžce znečištěné a páchnoucí „Běly" spolupracují rybáři s litvínovskou chemičkou od roku 2010. Za tu dobu vysadili společně do řeky několik tun ryb.

„Klademe důraz na to, aby byly jednotlivé druhy vypouštěny v místech, která jsou pro ně vhodná. Máme potvrzeno, že je to dobrá strategie a životní podmínky rybám svědčí," uvádí Mikuláš Duda z Unipetrolu.

Podle Václava Jelínka, severočeského hospodáře Českého rybářského svazu, kontrolní odlovy prokázaly, že se některé druhy začaly samy rozmnožovat. „Objevili jsme roční plůdky," říká Jelínek.

Před deseti lety rybáři stěží něco chytili, dnes na sto metrech řeky vytáhnou i desítky kilogramů ryb. Přitahují i kormorány, kteří je loví. V zimě, kdy řeka nezamrzá, kormoráni zjistili, že je Bílina „spižírnou". Přestože rybáři tyto ptáky považují za škodnou, jsou dalším důkazem, že řeka ožívá. Nejkřehčí ekosystém zůstává na horním toku, od Želenic směrem k Chánovu a výše, kde je ryb méně. „Tam nás čeká ještě hodně práce," připouští Jelínek. Ryby v řece migrují. Nejvíce se jim daří u Stadic na Ústecku.

Návrat života do řeky hlásí i vodohospodáři. „Můžeme to potvrdit, zlepšení je tam patrné," řekl Mosteckému deníku Jan Svejkovský ze státního podniku Povodí Ohře, kam Bílina spadá. Kvalita vody celkově stoupla, zlom k lepšímu nastal koncem 80. let minulého století.

ZARYBŇOVÁNÍ Čtyři tisíce ryb se nově prohání v řece Bílině v úseku mezi Českými Zlatníky na Mostecku a Stadicemi na Ústecku. Společně je vysadily Unipetrol a Český rybářský svaz. Ryby pochází ze speciálního chovného zařízení v Chabařovicích. Tři auta je rozvezla do různých lokalit České Zlatník, Lbín a Stadice. „Tam jsou pro ně dobré podmínky," řekl Václav Jelínek, hospodář Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. Z celkových 300 kilogramů vysazených ryb měla největší podíl plotice obecná. Od roku 2010 Unipetrol do násady desítek tisíc ryb investoval přes 375 tisíc korun. Každý rok probíhají dvě vysazování ryb, vždy v jarních a podzimních měsících. Spolupráce je domluvena i na rok 2016.