VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První zpráva o internování Němců

Ústecko - Přebírání moci po osvobození Ústecka v květnu 1945 bylo po pár dnech ukončeno natolik, že československý bezpečnostní aparát již posílal za ostnaté dráty místní nacisty a podezřelé Němce adepty na soudní potrestání.

13.5.2015 2
SDÍLEJ:

Rodina. Bezejmenná, odkudsi z ústeckého okresu. Náhodně zachovaná fotografie německé rodiny pořízená pravděpodobně ještě před začátkem války. Byla nalezena ve věcech jednoho z několika tisíc internovaných Němců na Ústecku.Foto: archiv Františka Ročka

Lze předpokládat, že k tomu určený internační tábor fungoval již od 12. května 1945.

34 útěků

V informaci internačního střediska na ústeckém Skřivánku pro Zemské velitelství internačních středisek v zemi České uvedlo vedení ústeckého střediska, že od 12. května 1945 do 30. března 1946 uteklo 34 internovaných.

Protože evidence byla vedena od 12. května 1945, lze to neoficiálně považovat za první doloženou zmínku o internování podezřelých Němců prozatímní československou bezpečnostní správou.

Důležitým datem byl 12. květen 1945 také pro Františka Kindermanna (1909), původem z Chabařovic. Celou válku bojoval na Balkánu a 12. 5. 1945 byl zajat anglickou armádou.

Do německé armády nastoupil 7. 2. 1941 k pěšímu pluku 724, kde dosáhl hodnosti Obergefreter (vrchní svobodník). Ze zajetí byl propuštěn 24. 5. 1945 a poté pracoval na různých místech jako krejčí v bavorském Egelsbachu.

Kindermann měl štěstí

Manželka Marie se za Kindermanna vdala v roce 1934. Jako Češka získala osvědčení o československém státním občanství. Manžel se vracel domů k rodině s dvěma dětmi, když překročil 30. srpna 1947 o 23. hodině v noci v oblasti Aše německou hranici do Čech.

Stanice SNB v Chabařovicích to zjistila 1. září 1947 v 16 hodin, kdy se přišel Kindermann policejní přihlásit. Jenže pro ilegální přechod hranic byl praporčíkem Václavem Bartákem zatčen a odvezen do věznice SNB v Ústí.

Nějaký čas strávil v internačním táboře, a protože manželka byla Češka a šlo o smíšené manželství, byl propuštěn domů k rodině do Chabařovic.

Autor: František Roček

13.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Bouřka. Ilustrační foto.
41

Na severu Čech hrozí v pátek silné bouřky

Cirkus Arlet.
10

Cirkus Arlet se zlatým lvem se už v pátek představí na Severní Terase

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Severní Čechy - Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

V Telnici koupili malotraktor, chtějí přestěhovat i radnici

Telnice - Nový multifunkční malotraktor koupila radnice v obci Telnice. Zaplatila za něj 400 tisíc korun.

Spolykal prášky, zapil je pivem a chtěl skočit z okna. Pak si zavolal strážníky

Ústí nad Labem - Rušnou noc ze středy na čtvrtek prožili ústečtí strážníci. Půl hodiny před půlnocí vyrazili do ulice Sociální péče.

Nevěstu povodeň nezastavila. Přes rozbouřenou řeku jela vlakem

Ústí nad Labem - Jako zjevení působila nevěsta v nádherných šatech v kulisách střekovského nádraží v Ústí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení