VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radim Bzura vs. Josef Vejlupek - odpověď Radima Bzury

Ústí nad Labem - Pokud se mě chce někdo na cokoliv zeptat, znát můj názor, vést se mnou diskusi, tak mě většinou osloví mailem, telefonem, nebo osobně. Komunikace přes regionální tisk je velmi nezvyklá forma, ale přesto mi přijde slušné reagovat panu Vejlupkovi a panu Haganovi a samozřejmě čtenářům na otevřený dopis, který mi přes Ústecký deník adresovali.

21.1.2016
SDÍLEJ:

Radim Bzura (TOP 09).Foto: archiv Radima Bzury

Jsem zastupitel statutárního města Ústí nad Labem za TOP 09 a vyjádřil jsem výhrady k usnesení Rady města, které bylo přijato 22.12. Týkalo se 900 tis. Kč na reklamu a marketing, které má dle tohoto usnesení uhradit město společnosti Hokej Ústí nad Labem s.r.o.

Konkrétně se tato úhrada dle podkladů týkala mimo jiné nastříkání loga města pod led na Městském stadionu v majetku města. Proti tomuto postupu jsem vznesl výhrady.

Nebyly to výhrady směrem k hokejistům, sportovcům, manažerům, panu Evanovi, Čalounovi, Vejlupkovi…byly to výhrady k politickému vedení města, které jsem jim odeslal mailem a zveřejnil je na svém facebooku. Voliči mě volili proto, abych hájil jejich zájmy a zájmy města. Je to moje odpovědnost, které se nezříkám.

Jsem přesvědčen o tom, že Ústí nad Labem nemůže 900 tisíc převedených z veřejného osvětlení poslat do soukromé hokejové společnosti.

Zde je několik důvodů:
- stávající dosud platná koncepce podpory sportu to neumožňuje
- není to dotace, ale platba za služby. Na služby v takto vysokém finančním rozsahu musí město dle své směrnice vypsat výběrové řízení. Není možné "z ruky" poslat skoro milion korun do soukromé společnosti, když není zřejmé, jakou hodnotu za to získá. Jde-li skutečně o reklamu města a nikoliv záměrné vyvedení veřejných prostředků do soukromé společnosti bez majetkové účasti města, tak proč město nezvolilo efektivnější formu prezentace? Inzerci? Zastoupení na veletrzích? Multimediální reklamu atd.?
- pokud si chce město nastříkat logo pod svůj led, či se jakkoliv prezentovat na zimním stadionu, může to udělat aniž by muselo komukoliv platit, protože město stadion vlastní a přes Městské služby provozuje.

Takto bych mohl pokračovat v celé řadě dalších formálních nedostatků. Nejsou to prostředky soukromé společnosti pana Hagana, nebo mé, jsou to prostředky veřejné. Nejsem rozhodně proti podpoře sportu a to včetně hokeje. Hokej dostal pro rok 2016 již 2,3 mil Kč na profesionály a 5 milionů na mládež. To je nejvíce za poslední roky.

Pokud je tato podpora málo, mělo by se na zastupitelstvu a nikoliv pouze mezi pěti radními diskutovat o tom, jak hokeji a sportu obecně pomoci více. Musím zdůraznit, že má hokej na městském zimním stadionu exkluzivní podmínky a nehradí ani nákladový nájem.

Pro rok 2016 prostředky na podporu sportu razantně stouply. Nelze zapomenout ani na výrazné investice města do sportovní infrastruktury na úkor všeho ostatního včetně škol, silnic, chodníků a hřišť.

Nad přijatým usnesením 22.12. je i otazník politický. Byly podpořeny pouze dva sporty a to hokej a plavání. V obou jsou ve vedení zastoupeni lidé blízcí hnutí UFO. Nikdo další ocenění za sportovní výkony či "objednávku reklamy" nedostal.

Nyní konkrétně k dopisům pana Vejlupka a pana Hagana. Dopis Milana Hagana si přečtěte zde: Radim Bzura vs. Josef Vejlupek

Velmi si vážím podpory, kterou společnost pana Hagana věnuje sportu a městu. Nehodlám se předhánět, zda toho udělal pro ostatní více nebo méně pan Vejlupek, nebo pan Bzura. Každý, kdo dělá cokoliv pro společnost je prospěšný. Pokud někoho zajímají mé aktivity, tak je zná a nebo si je zjistí. Voliči mi dali důvěru ve volbách pravděpodobně nikoliv na základě mé vizáže.

Vedení města se netají, že jde ve skutečnosti nikoliv o reklamu, ale o pomoc hokeji. Právě tento dobrý úmysl, ale špatně zvolená cesta může být "cestou do pekel". S panem Evanem a Madarem jsem ve spojení a naší snahou by mělo být najít jinou cestu, která je právně bezvadná.

Čekal bych, že mi pan Hagan, nebo pan Vejlupek poděkují, že se snažím ochránit dobré jméno města, ale i nově vzniklé hokejové společnosti a podporu sportu poskytnout mimo veškerou pochybnost. Domnívám se, že toto platí právě v těchto dnech, kdy je Ústí v médiích ve spojitosti s řadou kauz. Každé formálně špatné rozhodnutí dříve, nebo později aktéry dožene.

Mělo by to platit tím spíše, že předchozí společnost HC Slovan Ústečtí Lvi zkrachovala a má dluhy v řádu desítek milionů Kč. Pana Vejlupka osobně neznám a nevím jaké aktivity v předchozí společnosti vyvíjel, aby tento stav nenastal. Z Obchodního rejstříku, je patrné, že tuto společnost řídil, jako člen představenstva v době vyhlášení insolvence.

Možná byl skutečně jen v nesprávnou dobu na nesprávném místě ve snaze pomoci, ale na realitě to nic nemění. Odmítám i z těchto důvodů tento agresivní styl a tón. Odmítám i názor pana Hagana, že za krach Ústeckých Lvů může předchozí vedení města.

Město za primátora Mandíka pravidelně hokejisty podporovalo finančně, poskytlo jim za velmi výhodných podmínek stadion. Radní a ani zastupitelé nejsou od toho, aby se zabývali sportovním managementem, přestupy hráčů, jejich platy atd… - to je věc vedení a statutářů.

Velmi bych uvítal, kdyby stejný dopis poslali pan Vejlupek a Hagan všem občanům a informovali nás, jak se vyvíjí insolvenční řízení a zda budou dluhy k městu a dalším věřitelům uhrazeny.

Za sebe považuji tuto věc za uzavřenou. Pokud Rada města tuto smlouvu podepíše, tak jí pak někdo nezávislý kompetentní přezkoumá a rozhodne, zda to bylo správně, nebo špatně. Já to budu jako jeden z 37 zastupitelů respektovat.

S nebývalou silou stále dokola rezonuje téma podpory sportu, investice do sportovního zázemí atd.. Musím konstatovat, že za poslední roky jsou dotace do sportu, včetně malých sportů rekordní a stejně tak i investice do infrastruktury. Město není od provozování sportovních klubů profesionálů. Má přispět zejména na děti a vytvořit podmíky.

Pevně věřím, že stejnou pozornost bude vedení města věnovat i základnímu školství, opravám silnic a chodníků, ICT infrastruktuře, podpoře seniorů…protože nejen sportovní utkání za své daně občan očekává.

S pozdravem

Radim Bzura, TOP 09

Autor: Redakce

21.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nominační závod v Račicích, Vilém Kukačka (vlevo) s Janem Vorlem.

Kajakář Kukačka veze dvě medaile z mistrovství Evropy juniorů!

Jediný sbor gayů v ČR zazpívá v Ústí nad Labem.

Sbor gayů zazpívá v ústeckém Hraničáři

FOTO: Hitlerovy obrazy v Doksanech nechtějí památkáři ukázat

Doksany – Je to již pět let, kdy byl v depozitáři doksanského kláštera uskutečněn mimořádný objev, který zajistil Doksanům minimálně evropskou pozornost. V klášterním depozitáři Národního památkového ústavu (NPÚ) byla tehdy objevena část sbírky obrazů, kterou vlastnil nacistický vůdce Adolf Hitler.

FOTOGALERIE: 14. ročník Memorial Air Show

Roudnice n. L. – Sobotní program letecko společenské akce Memorial Air Show v Roudnici nad Labem navštívily tisíce lidí.  Letecký program pokračuje také v neděli od 13 hodin. 

Super plat za práci na páse nabízí měsíce. Málokdo to vydrží dlouho

Ústecký kraj - Plat až 25 tisíc korun. Doprava do práce zdarma. Slušná nabídka obědů, restroom, volné víkendy. Zaměstnanecké benefity. Podobnými nabídkami zaměstnání se začaly hemžit vody českého internetu. Jenže, jak praví přísloví, všude je chleba o dvou kůrkách.

FOTO: Stromovousovi pomocníci hlídali rovnováhu lesa

Petrovice - Projekt Lesní rovnováha byl ekologickým programem školy v přírodě pro osmadvacet petrovických školáků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies