VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radim Bzura vs. Josef Vejlupek - odpověď Radima Bzury

Ústí nad Labem - Pokud se mě chce někdo na cokoliv zeptat, znát můj názor, vést se mnou diskusi, tak mě většinou osloví mailem, telefonem, nebo osobně. Komunikace přes regionální tisk je velmi nezvyklá forma, ale přesto mi přijde slušné reagovat panu Vejlupkovi a panu Haganovi a samozřejmě čtenářům na otevřený dopis, který mi přes Ústecký deník adresovali.

21.1.2016
SDÍLEJ:

Radim Bzura (TOP 09).Foto: archiv Radima Bzury

Jsem zastupitel statutárního města Ústí nad Labem za TOP 09 a vyjádřil jsem výhrady k usnesení Rady města, které bylo přijato 22.12. Týkalo se 900 tis. Kč na reklamu a marketing, které má dle tohoto usnesení uhradit město společnosti Hokej Ústí nad Labem s.r.o.

Konkrétně se tato úhrada dle podkladů týkala mimo jiné nastříkání loga města pod led na Městském stadionu v majetku města. Proti tomuto postupu jsem vznesl výhrady.

Nebyly to výhrady směrem k hokejistům, sportovcům, manažerům, panu Evanovi, Čalounovi, Vejlupkovi…byly to výhrady k politickému vedení města, které jsem jim odeslal mailem a zveřejnil je na svém facebooku. Voliči mě volili proto, abych hájil jejich zájmy a zájmy města. Je to moje odpovědnost, které se nezříkám.

Jsem přesvědčen o tom, že Ústí nad Labem nemůže 900 tisíc převedených z veřejného osvětlení poslat do soukromé hokejové společnosti.

Zde je několik důvodů:
- stávající dosud platná koncepce podpory sportu to neumožňuje
- není to dotace, ale platba za služby. Na služby v takto vysokém finančním rozsahu musí město dle své směrnice vypsat výběrové řízení. Není možné "z ruky" poslat skoro milion korun do soukromé společnosti, když není zřejmé, jakou hodnotu za to získá. Jde-li skutečně o reklamu města a nikoliv záměrné vyvedení veřejných prostředků do soukromé společnosti bez majetkové účasti města, tak proč město nezvolilo efektivnější formu prezentace? Inzerci? Zastoupení na veletrzích? Multimediální reklamu atd.?
- pokud si chce město nastříkat logo pod svůj led, či se jakkoliv prezentovat na zimním stadionu, může to udělat aniž by muselo komukoliv platit, protože město stadion vlastní a přes Městské služby provozuje.

Takto bych mohl pokračovat v celé řadě dalších formálních nedostatků. Nejsou to prostředky soukromé společnosti pana Hagana, nebo mé, jsou to prostředky veřejné. Nejsem rozhodně proti podpoře sportu a to včetně hokeje. Hokej dostal pro rok 2016 již 2,3 mil Kč na profesionály a 5 milionů na mládež. To je nejvíce za poslední roky.

Pokud je tato podpora málo, mělo by se na zastupitelstvu a nikoliv pouze mezi pěti radními diskutovat o tom, jak hokeji a sportu obecně pomoci více. Musím zdůraznit, že má hokej na městském zimním stadionu exkluzivní podmínky a nehradí ani nákladový nájem.

Pro rok 2016 prostředky na podporu sportu razantně stouply. Nelze zapomenout ani na výrazné investice města do sportovní infrastruktury na úkor všeho ostatního včetně škol, silnic, chodníků a hřišť.

Nad přijatým usnesením 22.12. je i otazník politický. Byly podpořeny pouze dva sporty a to hokej a plavání. V obou jsou ve vedení zastoupeni lidé blízcí hnutí UFO. Nikdo další ocenění za sportovní výkony či "objednávku reklamy" nedostal.

Nyní konkrétně k dopisům pana Vejlupka a pana Hagana. Dopis Milana Hagana si přečtěte zde: Radim Bzura vs. Josef Vejlupek

Velmi si vážím podpory, kterou společnost pana Hagana věnuje sportu a městu. Nehodlám se předhánět, zda toho udělal pro ostatní více nebo méně pan Vejlupek, nebo pan Bzura. Každý, kdo dělá cokoliv pro společnost je prospěšný. Pokud někoho zajímají mé aktivity, tak je zná a nebo si je zjistí. Voliči mi dali důvěru ve volbách pravděpodobně nikoliv na základě mé vizáže.

Vedení města se netají, že jde ve skutečnosti nikoliv o reklamu, ale o pomoc hokeji. Právě tento dobrý úmysl, ale špatně zvolená cesta může být "cestou do pekel". S panem Evanem a Madarem jsem ve spojení a naší snahou by mělo být najít jinou cestu, která je právně bezvadná.

Čekal bych, že mi pan Hagan, nebo pan Vejlupek poděkují, že se snažím ochránit dobré jméno města, ale i nově vzniklé hokejové společnosti a podporu sportu poskytnout mimo veškerou pochybnost. Domnívám se, že toto platí právě v těchto dnech, kdy je Ústí v médiích ve spojitosti s řadou kauz. Každé formálně špatné rozhodnutí dříve, nebo později aktéry dožene.

Mělo by to platit tím spíše, že předchozí společnost HC Slovan Ústečtí Lvi zkrachovala a má dluhy v řádu desítek milionů Kč. Pana Vejlupka osobně neznám a nevím jaké aktivity v předchozí společnosti vyvíjel, aby tento stav nenastal. Z Obchodního rejstříku, je patrné, že tuto společnost řídil, jako člen představenstva v době vyhlášení insolvence.

Možná byl skutečně jen v nesprávnou dobu na nesprávném místě ve snaze pomoci, ale na realitě to nic nemění. Odmítám i z těchto důvodů tento agresivní styl a tón. Odmítám i názor pana Hagana, že za krach Ústeckých Lvů může předchozí vedení města.

Město za primátora Mandíka pravidelně hokejisty podporovalo finančně, poskytlo jim za velmi výhodných podmínek stadion. Radní a ani zastupitelé nejsou od toho, aby se zabývali sportovním managementem, přestupy hráčů, jejich platy atd… - to je věc vedení a statutářů.

Velmi bych uvítal, kdyby stejný dopis poslali pan Vejlupek a Hagan všem občanům a informovali nás, jak se vyvíjí insolvenční řízení a zda budou dluhy k městu a dalším věřitelům uhrazeny.

Za sebe považuji tuto věc za uzavřenou. Pokud Rada města tuto smlouvu podepíše, tak jí pak někdo nezávislý kompetentní přezkoumá a rozhodne, zda to bylo správně, nebo špatně. Já to budu jako jeden z 37 zastupitelů respektovat.

S nebývalou silou stále dokola rezonuje téma podpory sportu, investice do sportovního zázemí atd.. Musím konstatovat, že za poslední roky jsou dotace do sportu, včetně malých sportů rekordní a stejně tak i investice do infrastruktury. Město není od provozování sportovních klubů profesionálů. Má přispět zejména na děti a vytvořit podmíky.

Pevně věřím, že stejnou pozornost bude vedení města věnovat i základnímu školství, opravám silnic a chodníků, ICT infrastruktuře, podpoře seniorů…protože nejen sportovní utkání za své daně občan očekává.

S pozdravem

Radim Bzura, TOP 09

Autor: Redakce

21.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Labuť se zatoulala do města. Procházela se po silnici u stadionu.

Labuť se zatoulala do města. Procházela se po silnici u stadionu

Blades. Ilustrační foto.

Šance pro Blades! Z druhé ligy postoupí oba finalisté

VIDEO: Pomozte neštěmickým policistům vypátrat zloděje

Neštěmice - Policisté společně s kriminálkou pátrají po dosud neznámém zloději. Ten se v polovině měsíce prosince loňského roku v obchodím centru v Neštěmicích v době mezi 13.20 a 14 hodinou vloupal do zaparkovaného auta Mitsubishi Outlander.

Obleva ani deště podle ŘSD neovlivnily stabilitu D8 u Prackovic

Prackovice nad Labem - Silné deště ani tání sněhu neovlivnily stabilitu úseku dálnice D8 přes České středohoří. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Stavaři dokončují kotvící prvky kolem estakády u Prackovic, kde je provoz od prosincového otevření svedený do jednoho jízdního pruhu. Omezení potrvá ještě asi dva měsíce.

Soud s bývalým vedením Úštěku zatím nezačne

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud odročí na neurčito hlavní líčení v případu podezření z dotačních podvodů, ve kterém čelí obžalobě čtyři lidé včetně bývalého starosty města Úštěk Bohumíra Jasanského a jeho místostarostky Marie Trnkové (oba nezávislí).

Povodně na dolním toku Labe vodohospodáři neočekávají

Ústí nad Labem - Povodně na dolním toku Labe v Ústeckém kraji podle vodohospodářů nehrozí. Do koryta největší české řeky se vejde voda z tajícího sněhu, dešťové srážky i voda z přítoků. Klidní jsou i lidé ve Varnsdorfu, kde řeka Mandava průběžně dosahuje k prvnímu povodňovému stupni, nebo v Hřensku na Děčínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies