VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel Harciník přiznal chybu. Městské služby braly vodu ilegálně

Ústí nad Labem - Za nezákonný odběr podzemních vod dostaly Městské služby v Ústí pokutu. Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložili příspěvkové organizaci města sankci 602 tisíc korun.

10.8.2017 5
SDÍLEJ:

Miroslav Harciník, ředitel Městských služeb Ústí nad Labem.Foto: DENÍK/Janni Vorlíček

„Odčerpaly více než 24 tisíc kubíků vody nad rámec povolení,“ řekla zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Měsíční limit pro odběry podzemních vod překročily podle ČIŽP Městské služby několikrát, a to o prázdninách roku 2015 a také v lednu, únoru, červenci a v srpnu roku 2016.

BYLO TO VELMI NEHOSPODÁRNÉ

„Dobře si uvědomujeme problém nedostatku vody, proto kontrolám nakládání s vodami věnujeme dlouhodobě velkou pozornost. V tomto konkrétním případě probíhaly odběry vod nad rámec povolení dva roky po sobě i v suchých měsících, jako je červenec a srpen. To považuji za velmi nehospodárné a z naší strany to nemůžeme tolerovat,“ komentoval pokutu ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Ředitel Městských služeb Miroslav Harciník pochybení přiznává. „Nechci se vymlouvat, stala se chyba na naší straně, pokuta je oprávněná. Když u nás kontrola v zimních měsících proběhla, vůbec jsme netušili, že něco porušujeme. Moji lidé sledovali pouze roční limit spotřeby vody, který jsme nepřekročili. Bohužel si neuvědomili, že by měli sledovat i měsíční limit,“ podotýká Harciník, který vysvětluje, proč se čerpalo tolik vody v létě.

Městské služby totiž provozují Koupaliště v Brné, kde se musí voda do bazénového systému neustále doplňovat.

„V létě probíhá sezona, je horko, a tak spotřeba vody je logicky velká. Kdyby se voda do systému nedoplňovala, ale pouze procházela čištěním, odporovalo by to hygienickým předpisům,“ vysvětluje Harciník s tím, že počet litrů vody musí být na jednoho člověka 60 litrů. „Jde ovšem o množství hygienické, skutečné množství, které se doplňuje, je mnohem vyšší,“ podotýká Harciník.

Vodu Městské služby spotřebovávají také ve sprchách u brodítek nebo na dětském brouzdališti. Denně jde o desítky kubíků. „Když kontrola zjistila naše pochybení, provedli jsme hydrogeologický průzkum, na jehož základě jsme požádali odbor životního prostředí magistrátu o vydání nového rozhodnutí o čerpání vody. To už umožňuje nové limity,“ zmiňuje Harciník.

ÚSPORNÁ OPATŘENÍ HLEDAJÍ TĚŽKO

Kdyby magistrátní rozhodnutí Městské služby neměly, musely by prý letos omezit provoz koupaliště. Hledat úsporná opatření totiž není dle ředitele jednoduché.

„Technologie úpravy vody na koupališti pochází z první poloviny 80. let, je velmi zastaralá. Dnes existují modernější filtry, které by provoz zvládly s menším množstvím vody. Některá čerpadla a filtry jsou doslova muzeální kousky,“ zmínil Harciník.

Sankci 602 tisíc zaplatí Městské služby formou splátkového kalendáře. „Výši sankce jsme vypočetli ze zákonné sazby, která taxativně určuje pokutu za kubík nelegálně odebrané podzemní vody,“ upřesnil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí Jaroslav Vacek.

„Příjmy z letošní sezony jsou vyšší než plánované, zatím je to o necelého půl milionu korun. Máme tedy naději, že si těch 602 tisíc vyděláme. Paradoxem je, že polovina z námi zaplacené pokuty půjde podle zákona do rozpočtu města Ústí. Druhá půlka je příjmem státního fondu životního prostředí,“ dodává Harciník.

Vedení města prozatím neuvedlo, zda se bude udělenou sankcí zabývat ve vztahu k managementu společnosti. „S pokutou se město seznámilo, situaci prošetříme. Shromažďujeme k celé věci materiály,“ reagovala mluvčí města Romana Macová.

Autor: Kristián Šujan

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Trucker Adam Lacko z roudnické Buggyry si v Le Mans připsal dvanácté vítězství sezony a míří za premiérovým evropským titulem. Foto: Buggyra
7

Lacko si k narozeninám nadělil vítězství. Titul ještě počká

Zažít Střekov jinak.
56

FOTO: A zase jsme zažili Střekov jinak. S plnými bříšky a muzikou

Výtěžek z Běhu kampusem putuje na Lékaře bez hranic

Ústí n. L. - Desítky závodníků pokořily v sobotu jednu z nejnáročnějších amatérských běžeckých tratí v Ústeckém kraji. Třetí ročník Běhu kampusem ústecké univerzity letos navíc pomohl částkou 9 850 korun humanitární organizaci Lékaři bez hranic.

FOTO: Ve valtířovském bunkru si připomněli mobilizaci

Valtířov u Velkého Března – K obraně své vlasti před nacistickým nebezpečím nastoupil 23. září 1938 jeden milion 250 tisíc mužů, obyvatel Československa. Tuto událost v sobotu ve Valtířově připomněla celorepubliková akce Světla nad bunkry. 

FOTO: Aktivním pohybem podpořili speciální školu Pod Parkem

Ústí nad Labem - Škola si na svůj den otevřených dveří připravila bohatý program.

FOTO: Strhující festival Grand Prix zažilo Ústí již po sedmadvacáté

Ústí nad Labem – Eleganci, krásné kostýmy dam i strhující výkony tanečních párů nabídl sobotní podvečer a večer v Domě kultury Ústí. Taneční škola Quick populárního tanečního mistra Vladimíra Kubáta zde zažila 27. ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení