VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sebevrah čekal na vlak s roztaženýma rukama

Ústí nad Labem - Pro strojvedoucího to byl šok. Náhle před sebou viděl člověka v kolejích. Byl otočen zády k vlaku a měl roztažené ruce. Strojvedoucí sice ihned zatáhl za rychlobrzdu, ale vlak zastavil až po 270 metrech.

20.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv VLP

K tragédii došlo ve středu 18. dubna na nádraží v Ústí nad Labem západ při jízdě vlaku směrem k výjezdu z nádraží na Chabařovice. V té chvíli jel vstříc sebevrahovi osobní vlak.

Podle ústeckého policejního psychologa Josefa Kováříka je nezvyklé, že osoba v koleji měla rozpažené ruce. „S tímto popisem sebevražedné události jsem se setkal poprvé. Nevím, co mohlo vést člověka k tomu, že ruce rozpřáhl. Možná chtěl na sebe upozornit, nebo chtěl zvětšit plochu nárazu, aby skutečně zemřel,“ uvedl Kovářík.

Muž bez identity

V okamžiku tragédie míjel osobní vlak jedoucí směrem na Chabařovice nákladní vlak. Strojvedoucí proto zhasl čelní reflektor, aby protijedoucí lokomotivu neoslnil. Když reflektor znovu rozsvítil, vyjížděl právě z pravého oblouku trati. Těsně před lokomotivou uviděl člověka v koleji.

Osobní vlak jel v té chvíli rychlostí asi 70 km/hod.

„Vlak mohl jet na této trati až rychlostí 115 km/hod. Pro strojvedoucího bylo štěstí, že osoba stála zády k lokomotivě a nemusel se dívat do očí sebevraha, což je velmi stresující zážitek,“ uvedl Petr Zimandl, vrchní inspektor a vedoucí ústeckého pracoviště Odboru šetření mimořádných událostí, generálního ředitelství Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Policejní vyšetřování na místě tragédie během noci nepřineslo žádné informace o tragicky zemřelé osobě. „Zatím víme, že jde o muže ve věku mezi čtyřiceti až padesáti lety. Měl u sebe jenom jízdenku a klíče.

Probíhá další pátrání po jeho totožnosti. Nelze zatím muže blíže identifikovat, protože došlo k velkému poškození hlavy,“ uvedl Roman Jelen, vedoucí železničního oddělení Policie ČR v Ústí nad Labem.

Shodou okolností během noci ze středy na čtvrtek v České republice došlo ke třem sebevraždám: K jedné ve Zlíně, ke druhé v Mostě a třetí sebevraždou byla právě tragédie v Ústí nad Labem.

Sebevražd přibývá

„Pro řidiče všech vozidel, tedy i pro strojvedoucí na dráze, je nehoda nebo havárie končící smrtí vždy stresující. Ale hledět do tváře člověka, který si bere život, a nemoci tomu zabránit, je skutečně pocit mimořádně zatěžující,“ řekl psycholog Kovářík.

Zdůraznil, že sebevražd poslední dobou znatelně přibývá.

„Nemám u sebe přesná statistická čísla, ale pozorujeme od roku 2011 nárůst počtu sebevražd. Motivem jsou mezilidské vztahy, ale především špatná až neřešitelná finanční situace, tedy i nesplatitelné dluhy. V mnoha případech jde o kombinaci stresových faktorů, protože zhoršující se finanční situace, ale i doslova dluhová past, se projevuje v první řadě na vztahu mezi manžely. Potom se spirála beznaděje začíná velmi rychle roztáčet. Až do zkratového okamžiku, kdy strojvedoucí již nemá šanci ubrzdil vlak před sebevrahem,“ zdůraznil Kovářík.

Loni v Ústeckém kraji došlo k šesti sebevraždám v kolejišti železnice. V rámci celé republiky loni zemřelo při sebevraždách v kolejích 99 osob.

Autor: František Roček

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
10

Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

Při povodních se utrhlo pět lodí. Dvě z nich museli pyrotechnici  odstřelit. Na snímku je jedno z plavidel, které se zaseklo o pilíř Nového mostu v Děčíně. Jeho vrak po odstřelu 		nedostal z vody ani vyprošťovací tank a bylo nutné jej rozřezat.
4

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

Ústí nad Labem - Kdo nikdy nehrál golf, asi bude protestovat, ale po dešti to není procházka lázeňským parkem. Ústecké hřiště je značně členité, každý hráč musí ujít cca pět kilometrů, ne všichni měli desítku kovových holí na kolečkách

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Ústecký kraj, ČR - Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát ve středu schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Severní Terasa je pod dohledem strážníků. Kontrolují restaurace i bezdomovce

Ústí nad Labem - V těchto dnech pokračují preventivně bezpečnostní akce městské policie v restauračních zařízeních v obvodu Severní Terasa, se zaměřením na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a na dodržování zákazu kouření v těchto provozovnách.  

V Ústí mají pukomet! Vychová Slovan dalšího Neuvirtha?

Ústí nad Labem - V útrobách ústeckého zimního stadionu vzniklo brankářské centrum. Využívá mnoha specifických cvičení ale také pukometu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení