VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola může přijmout žáka mimo spádovou oblast

Ústí nad Labem - Pokud má škola volnou kapacitu, může přijmout i žáka mimo spádovou oblast. K zápisu do 1. tříd přišlo letos 1 119 dětí.

25.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Z archivu Deníku

Školní obvody. Na ty si letos při zápisu do prvních tříd museli Ústečané zvyknout. V praxi to znamená, že by rodiče měli své dítě zapsat do té školy, v jejíž spádové oblasti bydlí. Přesto mohou své dítě zapsat i do jiné školy. Mnozí rodiče to ovšem nevědí.

„Zapsali jsme staršího syna do školy Karla IV., kam to máme blíž. Ale mladší musel kvůli spádové oblasti do Nové na Kamenném Vrchu. Chtěli jsme, aby starší mladšího brášku do školy doprovázel," postěžovala si jedna z maminek.

ŘEŠÍ PŘEDNOSTNÍ PRÁVO

Spádové oblasti pouze řeší přednostní právo dětí k přijetí do příslušné školy dle oblasti, ve které bydlí. „Rodiče ale rozhodně nemají povinnost je do této školy zapsat," sdělila ústecká radní Květoslav Čelišová. Její slova potvrdila i mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.

„Všichni žáci ze školského obvodu, respektive společného školského obvodu, mají nárok na přednostní přijetí k základnímu vzdělávání před ostatními žáky. Pokud má ovšem škola volnou kapacitu, může přijmout i žáka mimo spádovou oblast. Zákonný zástupce tedy může dítě přihlásit k zápisu i v jiné než spádové škole."

Pokud je podle mluvčí ministerstva dítě přijato na jinou školu, musí to její ředitel oznámit řediteli školy spádové nejpozději do konce května kalendářního roku, v němž má toto dítě zahájit povinnou docházku.

To znamená, že maminka mohla mladšího syna klidně zapsat do Karla IV. Riskovala však, že pro něj nebude místo. „Pokud se totiž k zápisu přihlásí všechny děti ze spádového obvodu, může ředitel školy nespádové děti odmítnout kvůli naplnění kapacity otevíraných tříd," pokračovala radní Čelišová.

NIKDO NEPROTESTOVAL

K zápisu do 1. tříd přišlo letos 1 119 dětí. „Nový elektronický zápis nám slouží ke koordinaci. Máme tak přehled kolik dětí se kam hlásí a kolik je volných míst," uvedla mluvčí města Romana Macová.

Podobně město řešilo spádové oblasti mateřinek. „Nová vyhláška začne platit od května 2017," dodala Macová.

Autor: Janni Vorlíček

25.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Strážníci zadrželi sběrače kovů s novým zábradlím.

Myslel si, že zábradlí nikomu nepatří. Před strážníky ale vzal nohy na ramena

Magistrát města Ústí nad Labem.

Ústí loni hospodařilo s přebytkem 364 milionů korun

Arma se rozloučí zdarma, doma s Frýdkem-Místkem

Ústí nad Labem – Pořádně dramatickou zápletku slibuje poslední kolo fotbalové Fortuna Národní ligy. Dvojice týmů v něm bude bojovat o vytoužený postup do nejvyšší soutěže a dokonce třem celkům ze spodku tabulky půjde o záchranu!

Hudební festival Mezi dvorci v sobotu pobaví u Činoheráku

Střekov - Akce Mezi dvorci v sobotu od 12 hodin v parku TGM bude víc rodinná. Přibudou atrakce pro děti.

Víkend na Ústecku láká na víc akcí, než jich jeden člověk může stihnout

Ústecko - Ochutnávka vín na zámku ve Velkém Březně letos přinese novinky. Sportovci mohou vyrazit na kole okolo Milady.

Víkend slibuje tropické počasí. Voda láká do své náruče

Ústecko – Letní teploty budou o víkendu lákat k vodě. Ústecko nabídne hned několik koupališť k návštěvě, ať už umělých, nebo přírodních.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies