VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smlouvy s rodnými čísly se povalovaly kolem popelnic v Neštěmicích

Neštěmice - Špatně skartované smlouvy s rodnými čísly a dalšími osobními údaji objevili obyvatelé Neštěmic u nádob na tříděný odpad poblíž tamní radnice. Narazili na ně dokonce i úředníci ústeckého magistrátu, když sem během léta zašli na kontrolu.

8.9.2017
SDÍLEJ:

Dokumenty s nezamazanými rodnými čísly se povalovaly u popelnic v Neštěmicích. Černé linky na snímku přes čísla umístila až redakce Deníku. Foto: město Ústí nad Labem

Protože se problém opakoval v červenci i srpnu, oslovili e-mailem neštěmickou starostku Yvetu Tomkovou s žádostí o nápravu.

PORUŠOVÁNÍ ZÁKONA

„Bohužel Vás musím upozornit na opakované porušování zákonů (…) pracovníky vašeho úřadu. Již dvakrát jsme nalezli odpady pocházející z vašeho úřadu v nádobě na tříděný odpad i mimo nádoby,“ píše neštěmické starostce vedoucí ústeckého odboru životního prostředí Simona Karpíšková v e-mailu, který má redakce Ústeckého deníku k dispozici.

Karpíšková v e-mailu vysvětluje, že neštěmičtí úředníci tímto zacházením s dokumenty zneužívají systém odkládání odpadů, který má sloužit hlavně lidem z obvodu.

Starostka Tomková odpověděla, že záležitosti týkající se úřadu řeší tajemník Jaroslav Brož. „Ten se k této věci může jako jediný vyjádřit,“ uvedla.

Tajemník Brož momentálně čerpá dovolenou. O zhruba dva měsíce trvajícím nešvaru prý nic nevěděl a požádal o zaslání zprávy s podrobností. „Děkuji za závažnou informaci. V současné době jsem mimo ČR. Jakmile se vrátím, celou věc prošetřím,“ slíbil s tím, že se vrací v pondělí.

Úřednice magistrátu Simona Karpíšková upozorňuje starostku Tomkovou mimo jiné i na to, že obyvatele, kteří dělají kolem nádob na odpadky nepořádek, pokutují a úřad by tedy měl jít příkladem.

USVĚDČUJÍCÍ FOTOGRAFIE

K e-mailu navíc připojila i fotografii pocházející z kontroly v červenci. Snímek dokládá porušení zákona o ochraně osobních údajů. „Dokumenty obsahují rodná čísla. Prosím o zjednání nápravy a poučení odpovědných pracovníků,“ končí zprávu Simona Karpíšková.

Na neštěmické zlořády ovšem kromě odboru životního prostředí zareagovali i další úředníci z ústeckého magistrátu. „S ohledem na zjištěné skutečnosti byl podán podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů,“ sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová.

Rodné číslo a jeho použití totiž upravuje zákon o ochraně osobních údajů. Mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vysvětlil, že vyhazování dokumentů obsahujících rodná čísla a citlivé údaje k popelnicím není správné. „Každý takový kus papíru by měl být řádně skartován,“ upozornil mluvčí ÚOOÚ Vojtěch Marcín.

Nepovedenou likvidaci „papírového odpadu“ považuje za problém například i neštěmický zastupitel Jiří Škoda. „Pokud už Úřad na ochranu osobních údajů obdržel podnět, nechal bych ho jednat, protože to je záležitost, jejíž řešení přísluší hlavně jemu. Co se nakládání s odpadem týká, měli bychom skutečně začít první u sebe,“ dodal zastupitel Škoda.

Autor: Janni Vorlíček

8.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Přerova (v modrém) proti Ústí nad Labem (7:4).
33

Vítr v kabině pomohl. Zubři nasázeli Ústí pět gólů ve druhé třetině

Parkování u Masarykovy nemocnice. Ilustrační foto.

V nemocnici přibylo více, než dvě desítky parkovacích míst

Plechoví krasavci měli dostaveníčko na mosteckém autodromu

Most /FOTO/ - Na srazu byla k vidění jedinečná replika nebo auta, co projela kus světa.

Brné přálo i štěstí, Neštěmice venku znovu trápily absence

Brná, Perštejn – Brná trefila v poslední minutě tříbodový jackpot! Oslabeným Neštěmicím se zápas venku nepovedl.

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze Základní školy Anežky České

Ústecko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

FOTO: Deset ústeckých škol nadšeně skákalo u Fora pro zdravé srdce

Ústí nad Labem - I přes bídné počasí se v pondělí dopoledne sešli žáci ústeckých ZŠ na sportovní akci s názvem Skákej pro zdravé srdce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení