VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústeckému divadlu chybí pár milionů na rekonstrukci

Ústí nad Labem - Divadlo ověnčené čtyřmi Tháliemi zoufale válčí se zubem času. Jen rekonstrukce budovy Severočeského divadla opery a baletu si vyžádá miliony.

11.7.2017 1
SDÍLEJ:

Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem.Foto: Kateřina Klabzubová

Ty ale divadlo nemá a všechny opravy musí dělat „salámovou“ metodou. Nemluvě o zázemí pro soubor či pohodlí pro diváky.

DIVÁCI SI PŘÍLIŠ POHODLÍ NEUŽIJÍ

Jak uvedl ředitel divadla Miloš Formáček, v poslední době opravují hlavně technické zázemí. „Jevištní technika je zastaralá, odchází zvuk, světla. Snažíme se udržet v provozu sociálky. Čeká nás oprava provaziště, musíme měnit vchodové dveře pro zaměstnance. Údržba byla dlouhá léta zanedbávána,“ líčil.

Celkové omšelosti divadla si ostatně všímají i jeho návštěvníci. Například Lada Prokůpková.

„Ústecké divadlo miluji, a tak mě mrzí, když vidím, že sedačky jsou už ošoupané, nebo že občerstvení pro diváky je takové provizorium. Nepohodlné a není kam se posadit. Chtělo by to všude vymalovat. Člověk si z té omšelosti vyvodí, že ani herci v zákulisí na tom nejsou moc dobře,“ upozornila divačka.

Přitom podle ekonomické náměstkyně ústeckého divadla Heleny Fišerové jen za za minulý rok a letošek v divadle na opravách proinvestovali přibližně pět a půl milionu korun.

„Potřebovali bychom přitom nejméně deset milionů jen na rekonstrukci budovy. Ona vypadá moc hezky, ale to máte kanalizaci, střechy, omítky. To jsou neustále opakující se problémy stavebně technického charakteru,“ poznamenala Fišerová.

Peníze navíc při porcování přebytku hospodaření za loňský rok pro divadlo našli ústečtí zastupitelé na posledním zasedání.

ÚSTÍ PŘIDÁ DVA MILIONY KORUN

„Odhlasovali zvýšení neinvestiční části výdajového rozpočtu odboru městských organizací a školství ve výši dvou milionů korun v položce Severočeské divadlo. Určeny jsou na opravy,“ potvrdil Karel Rouč z kanceláře primátorky.

Město je totiž spolu s Ústeckým krajem zakladatelem a společníkem ve společnosti Severočeské divadlo. Společně pak každý rok přispívají rovným dílem na její provoz.

„Opravy a investice do objektu divadla jsou zahrnuty v každoročním příspěvku placeném Ústeckým krajem,“ uvedla Lucie Dosedělová z kanceláře Ústeckého hejtmana.

Ústecký kraj loni poslal do divadla 10,3 milionu, letos 29,9 milionu. Na příští rok předpokládá rovných 30 milionů korun. Podobně odeslalo i město v roce 2016 do divadelní kasy 10 milionů a letos zhruba 30 milionů korun. „Navýšení souvisí se změnou společenské smlouvy divadla,“ vysvětlil Karel Rouč.

Podle Dosedělové budovu divadla nevlastní ani kraj nebo město, ale právě společnost Severočeské divadlo. „Proto je tato společnost zodpovědná za její opravy. Ty jsou součástí jejího finančního plánu,“ pokračovala Dosedělová.

ŠPATNÁ PRÁVNÍ FORMA, MYSLÍ SI OPOZICE

Podle opozice přichází divadlo o peníze kvůli své právní formě společnosti s ručením omezeným.

„Jako jediné krajské divadlo nedostává od ministerstva žádný příspěvek, to je zhruba deset milionů ročně. Pak přichází o peníze na DPH. Kontrolní odbor magistrátu ho nemůže kontrolovat. Navrhoval bych jeho změnu v příspěvkovou organizaci,“ poznamenal ústecký zastupitel Martin Hausenblas (Pro! Ústí).

Divadlo město slavnostně otevřelo 21. září 1909. Vyrostlo dle projektu vídeňského architekta Alexandra Grafa v novobarokním stylu s kapacitou 878 návštěvníků. Poslední velkou rekonstrukci a přístavbu divadlo zažilo v letech 1987 až 1993.

V roce 2009 ale odhady už předpokládaly, že by to přišlo na 100 milionů korun. Nakonec ale na celkovou rekonstrukci nebyly peníze, a tak se divadlo muselo spokojit s rekonstrukcí částečnou. Za tři miliony dostalo tehdy například novou omítku.

Autor: Janni Vorlíček

Myslíte si, že ústecké divadlo má špatné zázemí pro diváky?

Ano

68 %

Ne

32 %

Hlasovalo: 25

11.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Hasiči z Varnsdorfu se připravují na světové hry.
7

FOTO: Jedeme si pro medaile, říkají hasiči mířící na světové hry do Los Angeles

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Katedra výtvarné kultury pořádá Letní školu

Ústí nad Labem - Vzdělávací, poznávací i zážitkovou letní školu chystá na 24.  28. července na ústecké univerzitě její Katedra výtvarné kultury pro učitelky i učitele výtvarné výchovy všech stupňů škol a ZUŠ.

Sestřičky dostanou přidáno, v kraji jich je pekelně málo

Ústecký kraj - Téměř dvěma tisícovkám zaměstnanců Krajské zdravotní se zvýší plat. 

Během dne hrozí silné bouřky, výstraha platí do půlnoci

Meteorologové vydali varování před bouřkami. Čechy by měly zasáhnout dnes mezi 11:00 a 23:00, na Moravě platí výstraha od 14:00 do půlnoci.

V Ústí začne fungovat poradna pro závislé na návykových látkách

Ústí nad Labem - V pondělí se uskuteční v ústeckém klubu DRUG-OUT den otevřených dveří Krajské adiktologické ambulance a poradně pro děti a dorost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení