VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ÚSTÍ A VÁLKA: Barbaři na Ústecku neválčili

Ústí nad Labem - Řekové i Římani jim říkali barbaři. Ti první jimi pohrdali jako nekulturními barbary. Keltští válečníci nakonec dobyli Řím a jménem náčelníka Brenna strašily matky své děti ještě v dobách Hanibala.

9.5.2012
SDÍLEJ:

Rekonstrukce keltských válečníků, jak se s nimi setkaly římské legie. Ty od nich převzaly tvar helmice, nebo spodní krátké kalhoty. Keltové zřejmě žili i na Ústecku.Foto: DENÍK//Milan Hloušek

Proto je velmi překvapující, když zjišťujeme, že tyto pověstné válečnické národy Keltů a Germánů přicházely na Ústecko v míru, nikoho tu nevraždily a že tu nevedly žádné války. Na rozdíl od Římanů například, kteří si podmanili polovinu známého světa ohněm a mečem.

Keltové na Ústecku žili od 4. století př. n. l. do období zlomu letopočtu. Velmi bohaté naleziště z oněch dob se nacházelo ve Stadicích, legendární kolébce českého královského rodu Přemyslovců.

Počátky osídlení Stadic spadají až do neolitu. Vystřídalo se zde několik kultur. Zajímavé je, že se zde nenašly žádné stopy po bojích. Jednotlivé kultury přicházely do uvolněné kulturní krajiny a zbytky původního obyvatelstva byly obvykle nenásilně asimilovány.

Keltové měli jednu svou vesnici na místě dnešní dálnice. Kromě běžných nálezů, jako jsou kosti a střepy, tady archeologové nalezli několik hrobů s bronzovými náramky, sponami a nádobami, úlomek náramku skleněného, nebo silně zkorodované nože.

Jiné keltské naleziště je v Tuchomyšli, Po Keltech tu zbyly pozůstatky malých obytných dřevěných staveb a velký počet nejrůznějších jam, ať už zásobních, nebo na ohniště. Opět se k tomu přidaly nejrůznější keramické střepy, úlomky železa a kosti, ukazující na chov skotu. Ani zde se pravděpodobně nikdy nebojovalo.

Další stopu zanechali keltští Bójové pod hradem Střekov, kde před staletími měli dost významnou obchodní stanici, zabezpečující styk s ostatními kulturními oblastmi v Čechách a Německu. Je prokázáno, že fungovala ještě v první polovině prvního století a našly se zde střepy keramiky původně vyrobené v oppidech ve středních Čechách.

Další naleziště, se nachází v Trmicích, kde vědci odkryli sídliště z laténského období. Našli tu chaty se zásobními jámami i spoustu střepů. Archeologický výzkum na tomto místě dokázal, že zde Keltové žili v míru společně s Germány, kteří sem přišli okolo zlomu letopočtu a zakládali své vesničky vedle sídel původního keltského obyvatelstva.

Později obě etnika splynula. Po Germánech pronikali ze severu a jihozápadu do našeho kraje Slované a ani oni nikoho nevyháněli.

Autor: Janni Vorlíček

9.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

 Parkování. Věčný problém nejen v centru města, ale i na Střekově. K nejhorším lokalitám v tomto směru patří například Tolstého, nebo Varšavská a Kramoly.

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Severní Čechy - O příběhy z putování napříč Amerikou se cestovatelé ze severních Čech, Daniel Dubský z České Kamenice a Jindra Caháková z Litoměřic, se čtenáři Deníku dělili pravidelně.

Ústecká královna horských kol získala stříbro na republice

Ústí nad Labem - Simona Jirková z Ústí nad Labem vyhrála 2. místo v mistrovství ČR ve sjezdu horských kol. Mladá jezdkyně reprezentovala ČR a Ústí nad Labem na MS v Rakousku už v roce 2012. Je trojnásobnou vícemistryní republiky ve sjezdu.

Z východu Čech s prázdnou: Jeden gól fotbalistům Ústí na body nestačil

Pardubice – S prázdnou se vrací fotbalisté Ústí z Pardubic, kde prohráli druhé soutěžní utkání v této sezóně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení