VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústí a válka: Němci měli proti husitům přesilu

Ústecko - Pohraniční oblasti severozápadních Čech za husitských válek drželi Sasové a Míšenští, tedy Němci. Samotné město Ústí nad Labem už na počátku roku 1421 uvítalo krále Zikmunda a Viléma ml. Míšeňského.

27.3.2013 1
SDÍLEJ:

Útok na opevnění je vždy krvavá záležitost, vedoucí k úspěchu jen s důkladnou předchozí přípravou. Na snímku typická bitka 15. století. Foto: DENÍK/Josef Holek

Dohodli se na vojenské pomoci ze strany markraběte Viléma proti husitům. Za to ovšem musel král Zikmund zaplatit a dát do zástavy četné hrady i města.

První vojenské operace proti německým državám na severozápadě Čech vlastně zahájil už Jakoubek ze Stříbra, nezaměňovat s Jakoubkem z Vřesovic, koncem roku 1425, když se svými oddíly dorazil k Mostu. Sice ho tehdy neobsadil, ale tažení tohoto hejtmana dostatečně postrašilo zdejší posádku i Ústí.

Dětřich Pack, pán z Lužice a Kašpar z Reichenberka, oba ústečtí hejtmané, okamžitě začali volat po dalších posilách ze Saska.

Tady se hlavní patronkou výpadu do Čech stala manželka vévody Friedricha, paní Kateřina Míšeňská.

Friedrich mezitím v Norimberku volal po protihusitském tažení. Netřeba připomínat, že i po záchraně wettinských držav v Čechách. Pomoc očekával i od říšských měst, v případě Ústí hlavně z Lipska.

Na jaře roku 1426 husité využili klidnějšího mezidobí a zahájili přípravy na svou ofenzivu. Ta, pokud by se zdařila, by husitům umožnila ovládnout obchodní stezky, jež v té době spojovaly vnitrozemí se Saskem a Horní Lužicí.

Stejně jako ovládnutí opevněných bodů v severních a severovýchodních Čechách, jež se zatím nacházely v rukou Míšeňských a Sasů, kteří je využívali jako předmostí k výpadům do Čech.

Generální ofenzivy se měla zúčastnit všechna husitská polní vojska, včetně kališnické šlechty z Čech a také posily z Moravy. Vojska se shromažďovala na několika místech.

Husita Jakoubek z Vřesovic do poloviny dubna 1426 stihl shromáždit vojsko z Lounska a Žatecka v Bílině.

Formace, složená ze sirotků a východočeské orebské šlechty, jimž velel Jan Roháč z Dubé, se soustředila u Starého Bydžova, ostatní snad u Mladé Boleslavi.

Finální střetnutí s německou mocí na severozápadě Čech bylo na spadnutí.

Autor: Janni Vorlíček

27.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
10

Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

Při povodních se utrhlo pět lodí. Dvě z nich museli pyrotechnici  odstřelit. Na snímku je jedno z plavidel, které se zaseklo o pilíř Nového mostu v Děčíně. Jeho vrak po odstřelu 		nedostal z vody ani vyprošťovací tank a bylo nutné jej rozřezat.
4

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

Ústí nad Labem - Kdo nikdy nehrál golf, asi bude protestovat, ale po dešti to není procházka lázeňským parkem. Ústecké hřiště je značně členité, každý hráč musí ujít cca pět kilometrů, ne všichni měli desítku kovových holí na kolečkách

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Ústecký kraj, ČR - Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát ve středu schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Severní Terasa je pod dohledem strážníků. Kontrolují restaurace i bezdomovce

Ústí nad Labem - V těchto dnech pokračují preventivně bezpečnostní akce městské policie v restauračních zařízeních v obvodu Severní Terasa, se zaměřením na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a na dodržování zákazu kouření v těchto provozovnách.  

V Ústí mají pukomet! Vychová Slovan dalšího Neuvirtha?

Ústí nad Labem - V útrobách ústeckého zimního stadionu vzniklo brankářské centrum. Využívá mnoha specifických cvičení ale také pukometu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení