VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ÚSTÍ A VÁLKA: Prusové na Ústecku vraždili

Ústecko - Začalo to na velikonoční neděli, 15. dubna 1759. Sedmiletá válka se přehoupla přes půli a válečné operace opět nabraly na síle. Pruský princ Heinrich totiž se svými vojáky překročil v několika proudech hranici se Saskem. Útrapy, jež v Ústí následovaly, překonaly ty z let minulých.

26.6.2012
SDÍLEJ:

Pruská pěchota byla pověstná železným drilem a kvalitou výcviku. Rabovat ale uměla také.Foto: DENÍK/Karel Pech

Přes Petrovice táhlo 6 stovek mušketýrů, stovka kyrysarů, padesátka husarů a dva prapory infanteristů. Jižně od vsi narazili válečníci na 6 stovek Chorvatů a prapor uherské pěchoty. Prusové ihned zaútočili. Strhla se asi hodinová bitva. Nakonec habsburským vojákům nezbylo, než ustoupit.

„Zpráva se roznesla rychlostí blesku a v reakci na ni se stáhly dva regimenty granátníků z Chlumce do Všebořic," popisuje situaci po bitvě historik Martin Veselý ve Vojenských dějinách Ústecka. „Zde se s nimi setkali odražení rakouští obránci. Společně ustoupili přes Trmice až k Lovosicích."

Mezitím se v Ústí rakouská posádka z kyrysnického pluku na prámech přepravila na druhý břeh Labe. Ne všichni, protože pruským vojákům se podařilo zbývajících třicet kyrysníků zajmout. Ústečtí měšťané se při pohledu na prchající vojáky snažili zachránit, co bylo možné.

Bohužel, tentokrát stálo pruské entrée za to. Provázely ho násilnosti, plenění a dokonce vraždy.

Pruští kořistníci totiž vyplenili děkanát u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ukradli všechny cennosti, ornáty, oděvy a vnitřní vybavení. Jakoby toho nebylo málo, mučili při tom děkana Georga Petschika a jeho tři kaplany. Jeden z nich pak na následky týrání onemocněl a za osm dní zemřel. Kaplana Liebische ze Skorotic pruští husaři při loupení na místě zastřelili.

Stejně jako zdivočelá pruská soldateska zacházela s duchovními, chovala se i k obyvatelům města a okolí. Sprostě jim ukradli i to málo, co jim po předchozích válečných letech zůstalo.

Plukovník Wünsch, velitel pruských vojáků, pak rozkázal starostovi a primátorovi, aby mu město společně s duchovními zaplatilo zhruba 22 tisíc říšských tolarů jako výpalné. Tedy za to, že ho na čtyřech místech nenechá podpálit. Argument, že kromě domů už nic nemají, byl marný.

Naštěstí na velikonoční pondělí dorazil princ Jindřich z Nakléřova do Hliňan, kde si na zámku zřídil hlavní stan. Právě sem si plukovník Wünsch přivezl starostu s primátorem a dalšími čtyřmi měšťany a rukojmími. Po zásahu štábu pak částka klesla na zhruba 619 zlatých. Tím ale trable neskončila.

Příště: Konec sedmileté války na Ústecku.

Autor: Janni Vorlíček

26.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z archivu Olgy Roučkové.
7

První česká žena na čtyřkolce, která bude na Dakaru, je z Děčína!

V národním parku objevili vzácného netopýra Saviova.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Na hradbách Střekova strašil slavný hudební skladatel Richard Wagner

Střekov - Uplynulo 175 let od návštěvy Richarda Wagnera na Ústecku. Připomínku chystá pouze hrad Střekov. Tuto neděli.

Dostáváme hodně branek, není to dobré, ví Antonín Melka

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Slovan má zatím k ideálním výkonům v přípravě daleko. Hoří především obrana.

Taxíky připomínají auta Veřejné bezpečnosti. Bát se jich nemusíte

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Na žluto-bílé nízkonákladové taxíky si kvůli levné ceně počkáte večer i celou hodinu. 

Petr Gandalovič: Netušili jsme, kde se voda zastaví

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Po povodních v roce 2002 nastoupil do funkce primátora Ústí nad Labem. S jejich následky se Petr Gandalovič musel poprat a zajistit, aby zkáza v příštích letech nedosáhla takového rozsahu

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení