VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ÚSTÍ A VÁLKA: Řopíky tu vznikly příliš pozdě

Ústecko - Z let třicátých minulého století nám, kromě jiných, zůstaly dva výrazné, hořké pozůstatky. Nekonečné diskuse o tom, zda jsme se měli proti Hitlerovi v roce 1938 bránit a nedokončené pohraniční pevnosti. Na Ústecku se nachází především lehké opevnění vz. 36 a vz. 37.

10.7.2012
SDÍLEJ:

Snad každý Čech ví, jak vypadají pohraniční pevnosti. Málokoho však napadne, že k budování obranné linie patřily i zátarasy na cestách (na snímku) a dalších obranných prvků s tím souvisejících.Foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Ředitelství opevňovacích prací (ŘOP) začalo budovat nesouvislou linii z tohoto typu opevnění ve směru od Větruše na Trmice, Koštov, Nové Stadice, Brozánky, Rtyni nad Bílinou a dál na Hostomice a Bílinu.

Martin Veselý ve Vojenských dějinách Ústecka upřesňuje, že stavbou byla pověřena stavební firma J. Jíra a velitelem jmenován major Kytnar. Původně mělo vzniknout 40 lehkých opevnění vz. 36 se třemi chatami pro pro ubytování osádek.

„Jednalo se o XI. stavební úsek Trmice, jehož výstavba byla zadána dne 8. srpna 1936," píše Veselý s tím, že počet vojáků v bunkru závisel na počtu kulometů a pohyboval se od dvou do šesti mužů.

Jenže už na konci téhož roku se ukázalo, že budovaná linie nebude stačit a vyvstala potřeba jiného druhu opevnění. Vnikly tak nové pevnůstky s označením vz. 37, lidově zvané „řopíky". Přezdívku získaly podle zkratky ŘOP.

Řopíky konstrukčně vycházely z úspěšného modelu pěchotního srubu těžké obrany. Vojáci tu kladli důraz na boční palbu a dokonalejší vnitřní vybavení. Rozlišuje se pět základních typů se 140 modifikacemi.

Bohužel, výstavba těchto pěchotních srubů začala příliš pozdě. Kvůli zhoršující se mezinárodní situaci muselo ŘOP stavební kapacity přesunout na jižní Moravu. Stavební podúseky na Ústecku byly označeny jako O3.

Výstavba začala 6. srpna 1938. Prováděla ji stavební firma V. Šulc a J. Jiroušek z Mnichova Hradiště a velitelem stavebního dozoru se stal kapitán Kolner. Až do mobilizace v září se podařilo vybetonovat celkem jednadvacet objektů vz. 37 v prvním sledu a sedm ve sledu druhém, což představuje zhruba 75 procent plánu. Linie, označená O3, vedla mezi Střekovem a Malým Březnem a navazovala na původní linii opevnění u Větruše. Bohužel, vybavení bylo minimální až na zbraně, které sem armáda dodala při mobilizaci v září.

Autor: Janni Vorlíček

10.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z archivu Olgy Roučkové.
7

První česká žena na čtyřkolce, která bude na Dakaru, je z Děčína!

V národním parku objevili vzácného netopýra Saviova.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Na hradbách Střekova strašil slavný hudební skladatel Richard Wagner

Střekov - Uplynulo 175 let od návštěvy Richarda Wagnera na Ústecku. Připomínku chystá pouze hrad Střekov. Tuto neděli.

Dostáváme hodně branek, není to dobré, ví Antonín Melka

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Slovan má zatím k ideálním výkonům v přípravě daleko. Hoří především obrana.

Taxíky připomínají auta Veřejné bezpečnosti. Bát se jich nemusíte

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Na žluto-bílé nízkonákladové taxíky si kvůli levné ceně počkáte večer i celou hodinu. 

Petr Gandalovič: Netušili jsme, kde se voda zastaví

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Po povodních v roce 2002 nastoupil do funkce primátora Ústí nad Labem. S jejich následky se Petr Gandalovič musel poprat a zajistit, aby zkáza v příštích letech nedosáhla takového rozsahu

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení