VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ÚSTÍ A VÁLKA: Vyklice spálila císařova vojska

Ústecko - Třicetiletá válka závažně poznamenala osudy Evropy, Ústecko nevyjímaje. Změnila mnohé, například urychlila rozvoj absolutismu. Skončila 24. října 1648 uzavřením takzvaného Vestfálského míru.

9.10.2012
SDÍLEJ:

Bojištím budou napříště kralovat uniformovaní vojáci národních armád s jednotnou výzbrojí. Bitky nedisciplinovaných žoldáků posbíraných ze všech koutů Evropy, jako za třicetileté války (na snímku), se stanou navždy minulostí.Foto: Deník/archiv

„Na konci války bylo město naprosto zbídačené. Počet obyvatel z odhadovaných 1,9 tisíce v roce 1610 klesl asi na 1,25 tisíce v roce 1650. Od té doby město v podstatě stagnovalo, k nárůstu obyvatel došlo až ke konci 18. století," popisují konec války Kristina Kaiserová a Petr Jančárek v Dějinách města Ústí.

Vojevůdce Piccolomini

Svou roli v tom samozřejmě sehrály všechny možné faktory. Hlad, nemoci, zima a bezohledné chování vojsk, například Sasů, Švédů, nebo Holštýnských. Horší a z dnešního hlediska i nepochopitelné je, že se to týká také vojáků, od nichž by moderní člověk očekával, že budou své vlastní lidi chránit.

Ilustrovat to lze na příkladu z poslední dekády války, přesněji z roku 1643. Císařský vojevůdce Ottavio Piccolomini totiž počátkem tohoto roku na žádost saského kurfiřta vyrazil se svou armádou k Freibergu, aby prolomil švédské obklíčení.

Ještě stihl 22. února u Hrbovic, v místě zvaném Na Běhání, uspořádat vojenskou přehlídku. Odtud pak vyrazil přes Knínice a Krušné hory do Saska. U Freibergu uspěl.

Jeho vojáci to pak náležitě oslavili. „Při návratu po úspěšné misi na konci března 1643 došlo již na českém území k drancování a vypalování vsí, 25. března tak například vyhořely Vyklice," píše o tom ústecký historik Martin Veselý ve Vojenských dějinách Ústecka.

Ve stejnou dobu si také ústecký děkan v jednom ze svých dopisů stěžoval, že na území jeho vikariátu není snad jediný kostel, který by drancující vojska nechala na pokoji. Poškodila je všechny.

Nový věk

Je ovšem třeba vzít v úvahu, že národní nebo občanské armády tak, jak je vnímáme dnes, neexistovaly. Začaly se objevovat teprve až po třicetileté válce.

Verbuňk býval násilný a v armádách sloužila žoldnéřská sebranka z celé Evropy. Nejednou se stávalo, že stejný voják několikrát změnil válčící stranu jen kvůli vyhlídce na lepší válečnou kořist.

Po třicetileté válce habsburská monarchie postupně oslabila mocenské postavení stavů, jež ji málem přivedly do propasti dějin a prosazovala novou formu státní moci, absolutismus. Vytvořila nový systém s vlastními institucemi.

Dominantními se po válečných zkušenostech staly finance. Vznikla profesionální úřednická vrstva a klíčové postavení získává opět armáda. Tentokrát ovšem s profesionálním důstojnickým sborem a mužstvem, doplňovaným povinnými odvody.

Armáda dokonce v jednotlivých evropských zemích dokázala spolykat 80 až 90 procent všech státních výdajů…

Autor: Janni Vorlíček

9.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbal, Arma Ústí a Znojmo.
20

Arma koncertovala, Znojmu nadělila čtyřku

Pracovníci Městského obvodu Severní Terasa pod vedením Pavla Nožičky demontovali části dětského hradu.

Dětský hrad se rozpadá, peníze na nový radní neschválili

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Vroutek /FOTOGALERIE/ – V pátek odstartuje další ročník Rock for Churchill, který si během let vydobyl místo mezi nejpopulárnějšími českými festivaly.

Ředitel ústeckého divadla Miloš Formáček: Sázíme na muzikál, balet i koncerty

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ – Muzikál Casanova, čtyři balety včetně pohádky i drama, operetu Ptáčník a slavnou Mozartovu Flétnu. To je nabídka nové sezony v Severočeském divadle v Ústí.

Policisté pátrají po vandalovi. V noci se vyřádil na autech

Ústí nad Labem - Všebořičtí policisté pátrají po pachateli, který v průběhu noci ze soboty na neděli poškodil auta. 

Ústecká lvice Kivu se představí už 26. srpna v brněnské zoo

Ústí nad Labem/Brno - Ústecká lvice Kivu se před nedávnem odstěhovala. Spolu s brněnským lvem Lolkem se představí návštěvníkům už v sobotu 26. srpna v nové expozici pro lvy konžské v Brně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení