VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký bratr dohlédne na Ústečany v trolejbusech

Ústí nad Labem - Kamery prý budou dbát na bezpečnost cestujících a jejich věcí v trolejbusech i autobusech. Povolení už dopravní podnik má.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek. Foto: Deník/Libor Běčák

Velký bratr si nově posvítí na cestující v městské hromadné dopravě v Ústí. Od sobotního rána zapnul zdejší dopravní podnik (DP) kamerový systém se záznamem. Týká se to 30 autobusů a 28 trolejbusů na všech linkách napříč městem.

„Moderní kamerové systémy jsou v dopravních prostředcích používané po celém světě včetně České republiky. Důvodem je ochrana nejen samotných cestujících a jejich věcí, ale i majetku dopravců," říká ředitel DP Ústí Libor Turek.

Čtěte také: Zastupitelé slibují školám kamery. Děti potřebují větší ochranu

Kamery fungují ve vybraných autobusech a trolejbusech již od roku 2015, kdy podnik nová vozidla nakoupil. Kvůli zákonným povinnostem ale nebylo doposud možné nahrávání záběrů cestujících.

POMOHOU I POLICII

„Kamery přenášely pouze obraz na monitor k řidiči v aktuálním čase. Sloužily jen k online zobrazení prostoru uvnitř vozidla, například prostoru dveří, aby nedošlo k ohrožení cestujícího při otevírání a zavírání dveří," upřesnil mluvčí DP Ústí Luboš Heřman.

Nyní ovšem DP získal od Úřadu pro ochranu osobních údajů k provozování kamerového systému se záznamem povolení. To může koneckonců pomoci i policii například při vyšetřování jakéhokoli přestupku nebo trestného činu.

„Policie si může vyžádat záznam z našich kamer, který přispěje k zajištění podpůrných důkazů. To v minulosti nebylo možné," doplňuje náměstek výkonného ředitele pro dopravu Milan Šlejtr.

Mohlo by vás zajímat: Romové uklízeli Předlice. Našli i injekční stříkačky

Podle Heřmanových slov se pro řidiče nic nemění. „Kamery přenášejí obraz na monitor i nadále, ale zároveň probíhá záznam. K záznamu má přístup pouze pověřená osoba policie. Řidiči ani jiní zaměstnanci podniku k záznamu přístup nemají," informuje mluvčí Heřman.

Osloveným cestujícím zapnutá kamerová oka v MHD nevadí. „Je to správný krok, řidič by měl mít přehled, co se ve voze děje. Hlavně ve večerních a nočních hodinách," myslí si cestující Jiřina Červená z Ústí.

Cestující o monitoringu ve vybraných trolejbusech a autobusech informují nálepky, které podnik umístil u všech nástupních dveří i uvnitř vozidel. Samotní řidiči novinku kvitují pozitivně. „Lidé se chovají otřesně, nejen že ničí majetek podniku, ale také ohrožují řidiče a kolikrát i ostatní cestující a než dorazí policie, pachatel je pryč a škoda po něm zůstává. Takhle je větší pravděpodobnost, když ho chytí," myslí si řidič Martin Slepčík.

Čtěte také: Obrovská díra na Míráku může zmizet už tento rok

AGRESIVITA CESTUJÍCÍCH V MHD V ÚSTÍ STOUPÁJak doplňuje mluvčí Luboš Heřman, v porovnání s ostatními dopravními podniky v ČR je řádění vandalů v Ústí minimální.
„Nejčastěji se spíše potýkáme s porušením smluvních přepravních podmínek, například konzumace potravin a s cestujícími bez platného jízdního dokladu, kteří jsou čím dál více agresivní," dodal Heřman.

Autor: Kristián Šujan

3.4.2017
SDÍLEJ:
Strážníci zadrželi sběrače kovů s novým zábradlím.

Myslel si, že zábradlí nikomu nepatří. Před strážníky ale vzal nohy na ramena

Magistrát města Ústí nad Labem.

Ústí loni hospodařilo s přebytkem 364 milionů korun

Arma se rozloučí zdarma, doma s Frýdkem-Místkem

Ústí nad Labem – Pořádně dramatickou zápletku slibuje poslední kolo fotbalové Fortuna Národní ligy. Dvojice týmů v něm bude bojovat o vytoužený postup do nejvyšší soutěže a dokonce třem celkům ze spodku tabulky půjde o záchranu!

Hudební festival Mezi dvorci v sobotu pobaví u Činoheráku

Střekov - Akce Mezi dvorci v sobotu od 12 hodin v parku TGM bude víc rodinná. Přibudou atrakce pro děti.

Víkend na Ústecku láká na víc akcí, než jich jeden člověk může stihnout

Ústecko - Ochutnávka vín na zámku ve Velkém Březně letos přinese novinky. Sportovci mohou vyrazit na kole okolo Milady.

Víkend slibuje tropické počasí. Voda láká do své náruče

Ústecko – Letní teploty budou o víkendu lákat k vodě. Ústecko nabídne hned několik koupališť k návštěvě, ať už umělých, nebo přírodních.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies