Rozhodnutí postavit nejprve ocelovou věž padlo koncem padesátých let minulého století; v roce 1960 byla 181,5 m vysoká věž dokončena a 11. června 1960 začala šířit televizní program na 12. kanálu.

S ocelovou věží však brzy nastaly problémy. Měla značný výkyv, proto na ní bylo nutno provést dodatečné úpravy. Během nich však došlo 3. prosince 1965 k největší katastrofě v historii československého televizního vysílání – požáru 
v retranslační kabině.

Buková hora.O velikosti žáru svědčily i roztavené láhve od sodovek. Jeho výsledkem byla zničená konstrukce věže. Nakonec byla věž odstřelena a nahrazena v roce 1975 novou 223 m vysokou betonovou věží.

Buková hora je dnes význačným retranslačním bodem digitálních magistrálních tras. Je také jedním z prvních vysílačů digitální televize u nás, nyní už přenáší 17 programů.

Věž vysílače nebyla projektována jako rozhledna, ale z terasy Děčínské boudy u vysílače je jedinečný pohled na České středohoří, Krušné hory, Lužické hory, Dokskou pahorkatinu 
a Jizerské hory. Z Humboldtovy vyhlídky je zase nádherný pohled na Ústí nad Labem, údolí Labe a Děčín, Milešovku a v dálce zříceninu Hazmburku.

Tuto sobotu 6. června se uskuteční na Bukové hoře vzpomínkové setkání zaměstnanců, které se koná od 50. výročí zahájení provozu každý rok.

Autor: Ing. Werner Konopásek

INFO- Vysílač Buková hora je nejvyšší betonovou stavbou v Česku.
- Měří 223 metrů.
- Průměr železobetonového tubusu je 12 metrů.
- Základy věže jsou hluboké 15 metrů.
- První vysílání odtud proběhlo 11. června 1963, když tady začala vysílat tehdejší Československá televize. Vysílání probíhalo z první věže