Již v 90. letech prošel dům výraznou rekonstrukcí, kdy byl dispozičně upraven a doplněn o velkou terasu. Majitel zasáhl i do tvaru a členění oken, objekt byl zateplen a natřen výraznou modrou.

„Stav vodorovných betonových konstrukcí byl natolik havarijní, že v nejdepresivnější fázi rekonstrukce bylo zvažováno stržení celého domu,“ uvedl Jan Pospíšil z architektonické kanceláře studioPAB. Právě možnost, že jde o počin věhlasného Bohuslava Fuchse, sehrála při zachování stavby velkou roli.

Levitující betonové schody.
U pražské vily vznikla unikátní zahrada. Na malý pozemek se vešlo několik teras

A proč ta nejasnost kolem původu? Pod původními plány je totiž podepsán Jan Hublík, který byl zároveň stavebníkem. Jenže odborníci se domnívají, že skutečným autorem je právě Fuchs.

Nasvědčuje tomu skutečnost, že podobná vila podle Fuchse stojí v Mariánských Horách. A je tu ještě jeden fakt, tedy že Fuchs s Hublíkem měli pracovní vztahy. Přímé důkazy o Fuchsově autorství však chybí.

Objekt má terasovitý vzhled.Objekt má terasovitý vzhled.Zdroj: se svolením studioPab a Grand Prix architektů

Jelikož jde o příklad zdařilé dobové architektury, bylo cílem posledních úprav navrátit atmosféru 30. let. Investor si však přál s ohledem na velikost rodiny objekt zvětšit, což se podařilo v kombinaci piety, respektu a sebevědomí.

Stalo se tak přístavbou jednoho patra. Od spodní části je vizuálně oddělena souvislým skleněným pásem. Barevně je nástavba sjednocena s domem, oproti hladkému štuku spodních podlaží je použita broušená omítka.

Veškeré konstrukce původního domu byly opětovně vyzděny plnou cihlou.

Tradiční roubený dům z roku 1880.
Roubenka Mezi lukami je skvostem ve vyhlášené Čeladné

Pracovalo se i s původní garáží, která byla odstraněna a nově posunuta na úroveň domu. „Hmota garáže terasovitě ustupuje tak, aby působila v zahradě co nejmenším objemem. Všechny stupně teras jsou opatřeny zelenou střechou a přirozeně tak navazují na úpravu zahrady. Garáž je s hlavním domem spojena skleněným krčkem a za sebou ukrývá část wellness a strojovnu s příslušnými technologiemi,“ přiblížil architekt.

Pro okna byla zvolena zelená barva.Pro okna byla zvolena zelená barva.Zdroj: se svolením studioPab a Grand Prix architektů

Rekonstrukce se neobešla bez potíží. Objekt totiž stojí na skalním podloží, puklinová voda z podloží však zkomplikovala původní plány a bylo nutné projekt v průběhu výstavby přepracovat. Rovněž se musely nahradit betonové stropy, jejichž stav už byl nevyhovující.

Jak uvádí encyklopedie Wikipedia, Bohuslav Fuchs (24. března 1895 Všechovice u Přerova – 18. září 1972 Brno) byl český architekt, urbanista a teoretik značného vlivu a evropského významu v moderní architektuře. Uskutečnil více než 150 staveb, z nichž některé, jako je pavilon města Brna a lázně Zábrdovice nebo termální koupaliště Zelená žaba, se staly jedněmi ze stěžejních děl moderní epochy.