Letošní rok začne v Tatře naprosto zásadní proměna současného výrobního programu. Shodou okolností se tak děje právě v době, kdy tato automobilka slaví sto let od zavedení klasické tatrovácké podvozkové koncepce s centrální nosnou rourou. Tu vymyslel geniální konstruktér Hans Ledwinka.

Na to, jak se auto s touto koncepcí vyrábějí, se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

„Ani po sto letech není rozhodně přežitá,“ říká v rozhovoru pro Deník ředitel výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Radomír Smolka. „Je tomu právě naopak. Hlavně díky ní Tatra přežila a se současnými majiteli jsme ve shodě, že s ní budeme pokračovat. Má co nabídnout, protože jako jediná nabízí koncepci vhodnou pro ty nejtěžší terénní podmínky. Navíc si ji podle Smolky chválí třeba hasiči díky výborné jízdní stabilitě a nízkému těžišti.

Tatra 815 v expozici kopřivnického muzea nákladních vozů
Čtyřicet let té nejtvrdší služby. První Tatry 815 sjely z linky už v roce 1983

Budou ji tedy využívat i připravované nové modely. Těmi jsou jednak typ Force, pro který se připravuje nová modernější kabina a rovněž druhá generace Phoenixu. „Ten označujeme Phoenix 24, což prozrazuje, že na trh se dostane právě v příštím roce,“ vysvětluje Smolka. Podle něho bude toto auto splňovat veškeré legislativní požadavky jak z hlediska emisí, tak i bezpečnosti. Do výbavy se proto dostanou také elektronické systémy, které zajistí třeba nouzové samočinné brzdění nebo udržování auta v příslušném jízdním pruhu.

Dříve bude k mání typ Force se zbrusu novou a moderní kabinou. V souvislosti s tím se pozvolna ukončí produkce typu Terra, který je faktickým pokračovatelem původního modelu Tatra 815. „Terru vlastně už vyrábíme jen ve čtyřdveřové verzi pro hasiče a ve dvoudveřové pro australský trh,“ uvádí. Máme ještě určitou zásobu kabin a až dojdou, bude to definitivní konec vývojové linie začínající klasickou osmsetpatnáctkou,“ vysvětluje ředitel výzkumu a vývoje.

Zdroj: Youtube

Nová řada Force v hasičském provedení se čtyřdveřovou kabinou bude mít premiéru už na konci letošního května během brněnského specializovaného veletrhu Pyros.

Více cest k pohonům budoucnosti

Touto událostí a premiérou nového Phoenixu na jaře příštího roku ale proměna Tatry zdaleka nekončí. I tento výrobce těžkých nákladních terénních aut totiž chápe, že v budoucnosti bude minimálně pro Evropu zapotřebí nabízet elektrické nebo hybridní pohony.

„První prototyp Tatra Force e-drive představíme již na přelomu letošního léta a podzimu. „Bude to vozidlo s pohonem na vodíkové palivové články,“ říká Smolka. To je také elektromobil, který si ale „elektrárnu“ stále vozí s sebou. Kromě toho pracujeme na prototypu hybridního vozu, kdy elektřinu může dodávat i spalovací motor ve formě takzvaného range extenderu.

Tyto typy vozidel by podle něho byla Tatra schopná dodat na trh již někdy v roce 2025 nebo 2026. „Záleží ale samozřejmě na zájmu zákazníků, protože takové vozy budou podstatně dražší než ty současné se spalovacími agregáty,“ doplňuje.

Tatra 11 v muzeu nákladních automobilů v Kopřivnici
Tatrovácká „roura“ slaví sto let a skvěle funguje dodnes. První ji měla Tatra 11

„Klasické bateriové vozidlo zatím nechystáme,“ informuje. Problémem je totiž fakticky neexistující infrastruktura pro dostatečně rychlé nabíjení vozidel s opravdu velkými bateriemi.

„Samozřejmě nejjednodušší cestou by byla úprava současných spalovacích motorů na využití syntetických paliv, případně na spalování vodíku,“ dodává. Pro ten by Tatra chtěla využít i svůj tradiční vzduchem přímo chlazený osmiválec. „Máme v tomto směru určitý projekt s ČVUT, ale jsme zatím v počátečním stádiu,“ uzavírá.

Objednávek na své produkty ať už pro civilní nebo vojenský sektor má v současné době Tatra rekordní množství. Letos by se mělo vyrobit přibližně 1700 kusů vozidel a již se připravují opatření ve výrobě pro budoucí navýšení produkční kapacity na 2000 až 2500 kusů.