VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA ŠVECOVÁ

Jana Švecová / Liberecký deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Silák ze severu Vladislav Tuláček bodoval na skotských hrách v USA

Severní Čechy – Pokud se Vladislav Tuláček z Teplic objeví na skotských hrách, jeho soupeřům v těžkoatletických disciplínách spadne brada. Teď už jeho jméno i výkony budí respekt i ve světě. Konkrétně v USA, odkud si třicetiletý přeborník přivezl dvě další letošní stříbrné medaile.

Kládou přehodí i Skoty. Silákovi ze severu kynula i britská královna

Teplice, Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Když se před skotskými šampiony v tradičních těžkoatletických disciplínách, jakými jsou třeba hod šestimetrovou kládou nebo dvacetikilovým kamenem, řekne „Vlad“, vědí, že jde do tuhého.

Zadýcháváte se? Vyšetření může odhalit nebezpečnou nemoc

Ústecký kraj – Trápí vás častý kašel a při fyzické námaze se snadno zadýcháte? Může jít o idiopatickou plicní fibrózu (IPF).

Inkluze není nepřítel. I o tom je příběh chlapce s vzácným syndromem

Severní Čechy - /ROZHOVOR, VIDEO/ Nechci pro své dítě nic speciálního, chci jen, aby měl stejnou šanci, jako ostatní.  Tato slova napsala Hana Kubíková z Liberce. Maminka kluka se vzácným Wiliamsovým syndromem. Už několik let se snaží své okolí přesvědčit, že inkluze nemusí být strašákem. „Člověk může hodně dokázat, pokud to aspoň zkusí," říká.

Kdo může za smrt mladého chlapce, který v sobotu zemřel v libereckém bazénu?

Liberec - V nedělní podvečer bývá liberecký bazén plný světla a halasu. Zvláště v pošmourném, deštivém počasí, jaké bylo včera. Teď je tu nezvyklé ticho. Bazén je od soboty předčasně uzavřen. Jen pár rozsvícených svíček u vstupu s nápisem zavřeno dává tušit, že se tu odehrála tragédie.

Ústí zpřístupní památky, které běžně neuvidíte

Ústí nad Labem - Město Ústí se již po jednadvacáté připojí ke Dnům evropského dědictví. Od 3. do 11. září 2016 si Ústečané a návštěvníci města budou moci prohlédnout 29 památek, z nichž některé nejsou běžně veřejnosti přístupné.

Začátek školního roku může být radost i stres. Některé děti se bojí šikany

Severní Čechy - Některé děti už koncem srpna netrpělivě kontrolují penál a novou tašku, pro jiné je začátek školy spojen se stresem. Bojí se, čemu budou muset čelit.

Kdybych žila ve středověku, asi by mě upálili

Liberec - Říká kartářka. Původní profesí je Rea z Raspenavy zdravotnice, schopnost pomáhat lidem pomocí karet zdědila po své tetě. Esoterika ji přitahovala vždycky.

Kýlní centrum se specializuje na monstrózní defekty. Často jako jediné u nás

Liberec /ROZHOVOR/ - Je půl druhé odpoledne. Lékařský tým pod vedením specialisty MUDr. Jiřího Škacha právě dokončuje šestihodinovou operaci kýly, která se pro svůj rozsah řadí do kategorie monstrózních či gigantických defektů.

Turnov chystá už brzy horolezecké muzeum

Turnov - Muzeum Českého ráje v Turnově připravuje novou expozici věnovanou historii horolezectví. Podobná zatím v Česku chybí.

S počítači musí učitelé pracovat jinak než s klasickou učebnicí

Severní Čechy - Nový školní rok je tady! Jaký asi bude? Prosadí se ještě více ve výuce nové technologie? Podaří se pro tento výrazný prvek moderního vzdělávání získat další nadšené pedagogy?

Novinařina je pro mě nejkrásnější povolání

Liberec - Jeho hlas s příjemným akcentem můžeme na vlnách Radiožurnálu slýchat pokaždé, když je řeč o Velké Británii. Jméno publicisty Milana Kocourka však mají mnozí spojené s legendární BBC, kam po roce 1969 nastoupil.

Na Grabštejn s Barborou, do Děčína s Černým rytířem

Severní Čechy - Druhým rokem startuje netradiční cyklus prohlídek shistorickými i pohádkovými postavami. Ty návštěvníkům prozradí svůj příběh

V Česku vyroste první muzeum horolezectví

Turnov - Expozici začnou budovat v samém centru skalního lezectví a srdci skalních měst v Turnově. Hotové by mělo být do čtyř let.

Fotograf Jindřich Štreit vás provede peklem

Jablonec nad Nisou - Světově uznávaný dokumentarista a fotograf představuje cyklus o drogově závislých. Deset let sbíral materiál na ulicích i léčebnách Matka, která se právě vzdává svého dítěte. Žena, která si píchá jehlu do jedné ruky, zatímco druhou drží sotva odrostlé batole. Tváře zkřivené peklem absťáku. Utrpení utrpení, prázdnota, beznaděj…

Parkinson se nedá vyléčit, ale dá se s ním žít

Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Parkinsonova nemoc neboli třaslavá obrna. Nemoc, která se stala jedním z novodobých strašáků. Zbytečně.

K nejstaršímu řemeslu nutí ženy i sociální nouze

Severní Čechy - Jsou rozvedené, opustil je partner, ztratily zaměstnání, platí dluhy za sebe, občas i za příbuzné. Někdy potřebují ušetřit, aby mohly poslat děti na hory nebo tábor jako jiné rodiny. I to jsou časté důvody, proč se ženy začnou živit prostitucí. Profesí s cejchem společenského stigmatu.

Operace kýly? Hlavně přijít včas, varují lékaři

Liberec - Zhruba 300 pacientů s kýlou operují ročně v Krajské nemocnici v Liberci. Zájem veřejnosti se začal zvyšovat poté, co tu loni otevřeli nové Kýlní centrum.

Labská bouda. Monstrum nebo stavební památka?

Liberec - Památkáři Národního památkového ústavu usilují o zařazení Labské boudy v Krkonoších na seznam památek.

Umíme se vzdát příjemných věcí? Prozkoušet nás může půst

Severní Čechy - Popeleční středa označuje v římskokatolickém liturgickém kalendáři první den postní doby. Z časového hlediska tedy připadá na 46. den před velikonoční nedělí. Letos je to právě 13. února, protože velikonoční neděli oslavíme 31. března.

Requiem pro panenku? To už je minulost

Severní Čechy - Okolní svět to jsou pro ně často jen rekreanti, kteří do malé obce na Českolipsku přijíždějí na víkend. Řeč je o Domově pro zdravotně postižené Mařenice.

Pořádku na sjezdovkách pomáhají strážníci

Liberec, Severní Čechy, Krkonoše - Neukázněnost, bezohlednost, přecenění vlastních schopností. To, co se děje na českých silnicích, se v poslední době začíná objevovat i na českých sjezdovkách.

Na Štědrý den u františkánů i husitů. Jak tráví sváteční dny duchovní?

Severní Čechy - Vánoce jsou obdobím, které spojuje většina z nás s klidem, svátečními pocity, křesťané pak se zvěstí o narození Spasitele.

Jizerské hory pohledem pilota Boeingu 737

Liberec, Jizerské hory - Několik let fotil Aleš Tauchman Jizerské hory z výšky. Jen velké dopravní letadlo přitom vyměnil za sportovní cessnu.

Práce z domova? Ukazuje se, že převládají spíše výhody

ČR/Ústí nad Labem - Home office je jednou z novinek, které firmy objevují. Ušetří peníze zaměstnanci i sobě.

Před 150 lety se narodil muž, který dal jméno značce Swarovsky

Jiřetín pod Bukovou - Technik, vynálezce tělem i duší, cílevědomý pragmatik, ale především člověk, který vybudoval značku, jež se v módním světě stala ikonou. Takový byl zakladatel impéria na výrobu křišťálového skla. Zemřel v 94 letech v tyrolském městečku Wattens.

Každý třetí člověk u nás trpí nějakou alergií

Severní Čechy - Do patnácti let bude alergikem dokonce každý druhý člověk. Alergiků přibývá ve vyspělých zemí. Ale péče u nás patří k nejlepším na světě

Dárců krve na severu Čech neubývá, ani nepřibývá

Severní Čechy - Proč tomu tak je? Podle primářů transfuzních oddělení největších nemocnic za to může především neoprávněný strach z nakažení a nepochopení zaměstnavatelů, kteří nechtějí dárce uvolňovat ze zaměstnání.

Nebojte se ovcí, říkají chovatelé i labužníci

Radeč, Česká republika - Konzumace skopového a jehněčího masa je spojena s řadou mýtů. „Nebojte se změny," říkají ti, kteří mají s chovem ovcí zkušenosti.

Příběh učitelky Emilie Veverkové je příběhem jednoho života i jedné doby

Severní Čechy - Kdyby se anketa o nejlepšího učitele Zlatý Amos vyhlašovala už před osmdesáti lety, zcela jistě by v ní uspěla právě tato žena. Bez ohledu na to, že mezi školními škamny nemohla kvůli represím strávit víc než pouhých pár let.

NEJ SEVERNÍCH ČECH: Největší sbírka knoflíků na světě

Severní Čechy - Nejvíce knoflíků na světě skrývají sbírky Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou (MSBJ). Jedná se převážně o skleněné knoflíky, ale i knoflíky z kovu, porcelánu, později z plastu a dále z přírodních materiálů perleti, rohoviny, dřeva či semen nejrůznějších dřevin.

Ustájíme pašíka a mlékodavku, říká bývalá jezdkyně a právnička

Českolipsko - Někdo prožije celý život v obavách ze špatného rozhodnutí, jiný ho promarní nespokojen sám se sebou i se svým úkolem.

Nejstarší česky psanou větu obsahuje Zakládací listina kapituly

Severní čechy - Veřejnost ho mohla naposledy vidět na několikadenní výstavě originálních listin v rezidenci litoměřického biskupa od 9. do 12. června 2007 u příležitosti 950. výročí založení litoměřické kapituly.

Matouš čeká na tašku, Štěpánek na naději

Liberec - Když v rodině zemře malé dítě na leukemii, je to tragédie. Když se tu samou diagnózu dozvíte o tři roky později u druhého dítěte, nedá se to slovy popsat. Ale musí se to žít.

NEJ SEVERNÍCH ČECH: Klínovec

Severní Čechy - Nejvyšším bodem regionu je vrchol Klínovce v Krušných horách. Klínovec, 1244 m n. m., je hora v severozápadních Čechách, nejvyšší vrchol Krušných hor. Nachází se na hranici mezi Ústeckým a Karlovarským krajem. Jde o třetí nejprominentnější a druhou nejizolovanější českou horu.

NEJ SEVERNÍCH ČECH: Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkov - Bozkovské dolomitové jeskyně patří k největším jeskynním systémům v severovýchodních Čechách. Leží ve východní části Libereckého kraje v okrese Semily. Honosit se mohou největším podzemním jezerem u nás vůbec. Turisté se mohou procházet labyrintem o délce 350 metrů.

Tajemná místa vábila pohany i Karla Maye

Severní Čechy - Jsou místa, která na nás působí zvláštní silou. To, co vyzařují, nazýváme geniem loci čili duchem místa, aniž bychom specifikovali, co to vlastně znamená.

Proč některá místa vábí a jiná odpuzují?

Severní Čechy, Pojizeří /ČESKO JEDE NA DOVOLENOU/ - Protože na nich působí kladné či negativní síly. Kde taková naleznete například v Jizerských horách a Pojizeří? Jak je poznáte?

Blíží se Rozjezdy pro hvězdy v podnikání

Ústecký kraj - Soutěž společnosti T-Mobile se blíží do regionálního finále. Kdo uspěje a postoupí do celostátní soutěže o čtvrt milionu a podporu?

A přece se točí! Výstava, která pivaře nezarmoutí

Jablonec nad Nisou - Antikampaň na pivní pet lahve. Tak označila ojedinělou výstavu historického i ryze současného nápojového skla oštěpařka Barbora Špotáková. Společně se známým kreslířem, ilustrátorem a malířem Petrem Urbanem se stala patronkou výstavy se symbolickým názvem A přece se točí.

Vratislavická kyselka: Stáčírna a kolonáda. Prý do sedmi let

Vratislavice - V nabídce minerálních vod byste tak měli najít nejen tu s logem Vratislavické kyselky, ale možná se i projít po lázeňské kolonádě.

V počtu zhoubných nádorů ledvin jsme předběhli všechny ostatní země

Severní Čechy - Na nebezpečí, i jak se před onemocněním chránit, upozorňuje Květinový den, který se koná již pošestnácté také v Libereckém a Ústeckém kraji.

Káva je zdravá. I český turek

Severní Čechy, Praha - Obsahuje zdraví prospěšné antioxidanty a kromě kofeinu dalších dvě stě příznivých látek. Antioxidanty. Látky, které brzdí stárnutí, a hlavně hrají zásadní roli v prevenci proti řadě závažných chorob. Právě kvůli nim konzumují zastánci zdravé výživy kila ovoce a zeleniny.

Jsme zahlceni informacemi, stěžuje si řada zaměstnanců

Severní Čechy - Chytré telefony stále více pronikají do našeho soukromí. A stírají rozdíl mezi prací a soukromím. I o technice platí: Dobrý sluha, zlý pán.

Veřejná sbírka na pomoc sirotkům v Etiopii je v poločase

Severní Čechy, Bahir Dar - Úspěšný projekt vstoupil do 3. ročníku. Pomáhá konkrétním lidem nejchudším z chudých přežít a naučit se myslet na budoucnost.

Svět Ekvádoru a Galapág přiblíží školákům unikátní projekt

Severní Čechy - Nemůžete do světa? Svět přijde za vámi. Konkrétně za dětmi ze severních Čech. A představí jim vzdálený a tajemný svět Ekvádoru a Galapág. Přesně tak se jmenuje unikátní vzdělávací projekt společnosti Planeta Země 3000. Postupně se představí školám z Liberce, Ústí nad Labem, Děčína a odtud se přesune do Liberce.

Hledáte tajemství stálé krásy? Udělejte si na sebe čas

Severní Čechy - Každá z nás chce být krásná co nejdéle. V čem je ale to nepostihnutelné kouzlo, kterým se ze zdánlivě obyčejné ženy stane půvabná a okouzlující bytost?

Bioléčba není všelékem, ale výraznou pomocí

Liberecký kraj - Pacienti s nespecifickými záněty střev, například Crohnovou nemocí či ulcerosní kolitidou, revmatoidní či psoriatrickou artritidou, lupenkou, ale i některými typy nádorů mají novou naději na lepší život se závažnou chorobou v tak zvané biologické léčbě.

Odešel opomíjený fenomén Karel Hubáček

Liberec - V sedmaoasmdesáti letech zemřela legenda české architektury, jediný český nositel prestižní Perretovy ceny, autor Ještědu.

Ptáci odlétají na jih. Ale už jenom někteří...

Severní Čechy - Ledňáčky, bahňáky, ale dokonce i vzácný druh strakapouda si poblíž Smědé zblízka prohlédli účastníci Festivalu ptactva. Konal se v celé Evropě a mimo jiné připomněl, že většina ptáků už se chystá k odletu.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT