„Nechat celou noc a celý den psa na balkóně je nelidské. Navíc v těchto vedrech musel pes pořádně trpět, když venkovní teploty dosahovaly ke třicítkám. Měl tam umělohmotnou misku, ale ta byla prázdná,“ řekla Vlčková, která na intenzivní zoufalé psí štěkání upozornila.

„Může jít také o týrání zvířete. Nebo se možná něco stalo obyvatelce bytu a ta leží někde v bytě zraněná,“ domnívala se Vlčková.

Strážníci do domu proto vyslali hlídku. Té se ale nepodařilo nájemnici se psem kontaktovat. Na jejich bouchání a zvonění totiž nikdo nereagoval. Strážníci se proto na psa podívali alespoň přes balkón z vedlejšího bytu.

Podle ředitele ústeckých strážníků Pavla Bakuleho mají v takovém případě strážníci svázané ruce a pokud nejde o lidský život, nemohou do bytu násilně vniknout. Teprve na opakované urgence deníku se policisté do domu přece jen vrátili, tentokrát i v doprovodu městského veterináře Karla Linzmajera.

Teprve jim po několika pokusech o kontakt přišla otevřít nájemnice bytu. Hlídce vysvětlila, že právě spala, neboť pracuje pouze na noční směny, a proto také nechává svého psa zamčeného na balkóně, aby v bytě nic nepoškodil.

„V tomto případě šlo o planý poplach, k žádnému zanedbávání, strádání nebo dokonce týrání tu nedocházelo. Jde o malého křížence, který nejevil ani známky strádání. Navíc majitelka psíka slíbila, že si ho příště bude brát už s sebou do zaměstnání a nebude ho nechávat doma samotného,“ řekl veterinář Linzmajer.

Podle správce domu Václava Jukla je více lidí v domě, kteří podobným způsobem vychovávají své čtyřnohé miláčky. „Opuštění psi tu pak v bytech štěkají a rozléhá se to po celém domě,“ řekl správce Jukl.

Nechávat zvíře v takových vysokých venkovních teplotách na balkóně je ale podle hlavního veterináře ústecké zoo Václava Poživila riskantní a zvířeti hrozí zdravotní komplikace kvůli přehřátí organismu. V krajním případě pak může velké vedro způsobit i smrt. A to především, pokud pes po tu dobu nemá dostatek tekutin. Stejně nebezpečné je například nechávat zvířata v uzavřených automobilech na přímém slunci.