VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena vidí v mrtvé sousedku

ÚSTÍ NAD LABEM - Brutální vražda neznámé dívky zaměstnává už týden severočeské kriminalisty a vyvolává spekulace obyvatel Ústecka a zejména lidí ze sídliště Severní Terasa. Tam se minulou sobotu našly lidské ostatky.

16.7.2007
SDÍLEJ:

Rittich tělo družky s pomocí kuchyňských nožů a ruční pilky v bytě rozřezal na několik částí.Foto: DENÍK/Jan Vraný

S podezřením, že jde o sousedku, se obrátila na Deník Marcela V., podle které sedí popis zavražděné. „Nic bych za to nedala, že jde o naši sousedku Veroniku. Bydlí v bytě naproti. Neviděla jsem ji dobré dva měsíce. Když se kriminalisté vyptávali, koho jsem delší čas neviděla, tak jsem jim řekla právě o této dívce. Souhlasil by totiž věk, její barva vlasů i počet náušnic, které nosila,“ uvedla Marcela V. z Ořechové ulice.

Podle Jana Topitzera, dalšího obyvatele této ulice, která je jen pár metrů od hrůzného nálezu, musel být vrah z okolí. „A neměl asi ani auto, jinak by tu nebohou dívku přece odvezl a zahrabal někde v lese,“ domnívá se Topitzer.

Další stopy vedou do Jizerské ulice, kde tamní obyvatelé hovoří o pohřešované dívce, která tam žila s narkomanem. Podobných informací ale policie denně v současnosti eviduje desítky. „Prověřujeme různé náměty a tipy od lidí, ale zatím ani jeden nás nedovedl na stopu pohřešované. Šetřením jsme vypátrali i několik nezvěstných a pohřešovaných žen půl roku dozadu, ale ve všech případech byly dívky a ženy nalezeny živé a zdravé,“ uvedl šéf severočeských kriminalistů Jiří Krupička.

Obyvatelé největšího ústeckého sídliště na Severní Terase tak už týden žijí v obavě, že v jejich blízkosti běhá neznámý vrah na svobodě. Kriminalisté prověřují desítky tipů od lidí a hledají v seznamech pohřešovaných dívek a žen, ale zatím marně. Podle Krupičky je nyní prvořadé zjistit totožnost zavražděné.

Minulou sobotu v křoví v zadním traktu nalezla skupina dětí igelitovou tašku s hlavou a části ruky zavražděné dosud neznámé mladé ženy. Ve středu v podvečer pak na stejném místě policie na základě telefonátu na tísňovou linku 158 objevila další lidské ostatky, tentokrát šlo o dolní končetiny.

Vrah podle policistů zakopal tělo asi do hloubky půl metru. Ve čtvrtek policisté s krumpáči prohledali celé okolí u gymnázia a nasadili do akce i speciálně vycvičeného psa z Prahy. „Další části těla jsme na zmíněném místě už nenalezli. Policejní páska na místě zůstává pro případ, kdybychom museli okolí ještě prohledat a také aby tam nechodily děti nebo zvědavci,“ odůvodnil Jiří Krupička, proč policisté okolí hrůzného nálezu nechali uzavřené páskou.

Policistka Šárka Poláčková k tomu poznamenala, že soudní patolog určil výšku zavražděné maximálně na 170 centimetrů, byla zřejmě plnoštíhlé postavy a ve věku zhruba 17 až 20 let. „Zavražděná měla hnědé kaštanové mírně zvlněné vlasy v délce zhruba na ramena, tedy asi 30 centimetrů dlouhé. Žena měla drobný obličej a na první pohled zdravý souměrný chrup a zřejmě nosila náušnice. V levém boltci měla tři perforace a v pravém jednu,“ popsala neznámou zavražděnou dívku policistka.

Bližší informace o neznámé zavražděné ženě by měly přinést až výsledky DNA. „Běžně trvá podobná expertiza i několik týdnů, máme ale od laboratoře přislíbeno, že výsledky budeme znát asi do deseti dnů. Naší prioritou je totiž zjistit totožnost zavražděné dívky, teprve pak pokročíme ve vyšetřování a dostaneme se i k pachateli,“ řekl včera Jiří Krupička.

Terasa se vraždám zdárně vyhýbala

Vraždy se doposud obyvatelům sídliště na Severní Terase téměř vyhýbaly. Za posledních deset let tu kriminalisté zaznamenali pouze dva mordy a jeden pokus o vraždu.

Jedním z nich byl i případ vraždy a sebevraždy v Hotelovém domě. Před více než pěti lety se tragédie odehrála v jednom z tamních bytů, kdy po slovní rozepři vytáhl jeden z mužů zbraň a zastřelil svého přítele. Poté vyběhl z bytu a venku před domem se zastřelil.

Druhou vraždu spáchal narkoman z Teplicka, který v bytě panelového domu v ulici Větrná rovněž střelnou zbraní usmrtil dva své kamarády. K tragédii došlo rovněž v areálu Masarykově nemocnici, tehdy mladý sanitář postřelil v sesterně dva lidi a sám se po činu zastřelil. Oba těžce zranění se podrobili operacím a útok střelce nakonec přežili.

Podle Jitky Černé ze Severní Terasy ale sídliště přesto patří k nejklidnějším lokalitám ve městě, kde je minimální počet násilných skutků.

Mordpartu čeká mravenčí práce

Šéf severočeských kriminalistů Jiří Krupička má od minulé soboty plné ruce práce. Se svým týmem totiž usilovně pátrá nejen po brutálním vrahovi, kterého místní lidé začali přezdívat řezník, ale především po totožnosti zavražděné dívky.

Kolik lidí pracuje na tomto případu?

„Nelze hovořit o konkrétním čísle lidí, kteří se na případu vraždy podílejí. Vedle kriminalistů jsou to totiž i policisté, experti, specialisté z laboratoří nebo soudní lékaři.“

Je tato brutální vražda v něčem odlišná, od ostatních?

„Odlišná je především v tom, že pachatelé většinou znemožní identifikaci oběti tím způsobem, že zlikvidují především hlavu. V tomto případě, ale hlava a část ruky byla nalezena jako první.“

Kolik máte podezřelých osob, zúžil se už jejich okruh a máte už konkrétní stopy?

„Jsou vytipované jak lokality, tak i možné oběti. Teprve po jejich ztotožnění bychom se dostali k pachateli. Zatím je ale předčasné hovořit i konkrétních stopách, které by vedly k usvědčení pachatele nebo ztotožnění oběti.“

Na místě nálezu zůstává policejní páska, proč tomu tak je?

„Je to hlavně z důvodu, aby tam nechodily děti a nelezli zvědavci. Není totiž vyloučeno, že se na místo dvou nálezů ostatků ještě vrátíme. je to ostatně běžný kriminalistický postup.“

Vraždy na Ústecku

Kriminalisté šetří letos čtvrtý mord

Tři ženy a dvě malé děti , taková je bilance počtu obětí vrahů od začátku letošního roku.

Hned v lednu kriminalisty zaměstnala vražda mladé ženy na krásnobřezenském sídlišti Pod Vyhlídkou. V jednom z tamních bytů uškrtil psychicky nemocný šestačtyřicetiletý Vít G. svou přítelkyni. Šlo o narkomana, který nepoužil k usmrcení žádnou zbraň. Násilníka krátce po činu dopadli policisté.

Další vraždu spáchal muž z Neštěmic, který ve společném bytě zabil svou manželku a sám se pak oběsil v lese nad Neštěmicemi.

Patrně nejhrůznější letošní vraždou je zoufalý skutek Lenky K., která usmrtila své dvě malé děti ve věku jeden a dva roky v bytě na Střekově. Za svůj čin ale nebude pykat, zůstává totiž s duševním onemocněním na psychiatrii.

Poslední případ je mord neznámé dívky, její ostatky minulou sobotu nalezly na Terase děti.

Nezletilých rodiček na Ústecku ubylo

Na Ústecku se snížuje počet nezletilých rodiček a naopak roste průměrný věk matek. Většina nezletilých matek se stala matkou při znásilnění, otěhotněla pod vlivem drog nebo se zamilovala a porodila dítě v nepravý čas. Tyto dívky jsou před zákonem stále dětmi, a nemají proto třeba ani nárok na mateřskou. Starat se o syna nebo dceru ale musí.

„Nezletilých rodiček významně ubylo, nikdy jich však nebyl velký počet,“ uvedla Eva Urbanová, pracovnice tiskového a organizačního oddělení Masarykovy nemocnice. Nejmladší dívka, která porodila v Ústí nad Labem, byla asi před deseti lety třináctiletá Romka. Nynější obvyklý věk nezletilých rodiček se pohybuje okolo šestnácti let. Těchto případů je ale vcelku málo díky osvětě.

Pro mladé dívky je už běžně dostupná antikoncepce, kterou si mohou nechat předepsat u svého gynekologa.

16.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 120 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Hliňany č.p. 18, Řehlovice, Ústí nad Labem. , Požadujeme: svářecí průkaz - úřední zkouška svářeče dle EN 287-1 metoda 135;111, orientace ve výkresové dokumentaci a technologickém postupu, vyučení v oboru výhodou, není podmínka, důležitá praxe, zručnost a šikovnost, spolehlivost a zodpovědný přístup., Nabízíme: mzdu 120 - 140,-Kč/hod., stravné, 25 dní dovolené, příspěvek na životní nebo penzijní připojištění, Zájemci se mohou hlásit na e-mail: macibobova@klementas.cz. Pracoviště: Klement a.s. - 01, 400 02 Ústí nad Labem 2. Informace: Jana Macibobová, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 16 480 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16480 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lidické náměstí č.p. 899/9, Ústí nad Labem., Požadujeme: BEZÚHONNOST, spolehlivost, odpovědnost, vyučení v oboru automechanik - VL, praxe v oboru výhodou, řidičský průkaz sk. "B"., Nabízíme: platové podmínky 16 480 - 22 170,- Kč., dovolenou navíc, vhodné i pro OZP- zdravotní postižení pouze do nízké míry omezení., Kontakt: nutno doložit profesní životopis na uvedený e-mail.. Pracoviště: Krajské ředitelství policie ústeckého kraje, Lidické náměstí, č.p. 899, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Rozálie Čípová, +420 974 421 731.

Služby - Služby Ostatní služby 13 000 Kč

Pracovníci heren (kromě krupiérů) Obsluha herny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hrbovická č.p. 348/8, Předlice, Ústí nad Labem., Požadujeme: vyučení, spolehlivost a ochottu, bezúhonnost, ŘP skup. B výhodou., Nabízíme: mzdu 13 000 - 15 000,- Kč., vhodné i pro OZP., Kontakt: od 08:00 do 20:00 hod. telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Jiří becker - herna, Hrbovická, č.p. 348, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jiří Becker, +420 777 666 623.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 38 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: EU - Německo, rakousko, Itálie., Požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, požadujeme digitální kartu do tachografu, profesní průkaz, bezúhonnost, praxe výhodou., Nabízíme: plat 38.000,-Kč, kdo by chtěl je možnost dalšího přivýdělku a to 1x za 14. dní jet víkend dalších 100,-Eur k výplatě - nenutíme, víkendy volné, možnost stálé linky po domluvě. Parkování vozidla po domluvě. Nástup ihned., Kontakt: volat můžete na tel. 724 485 879 e-mail vakotrans@email.cz, můžete zaslat životopis s kontaktem a my Vás budeme kontaktovat.. Pracoviště: Vako trans s.r.o., 403 27 Malečov. Informace: Josef Vaněk, +420 724 485 879.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto skončil nepovolený koncert pravicových radikálů před několika lety v Lovosicích. Policie rázně nepovolenou akci rozpustila. Archivní foto

V Hrdlech se prý hajlovalo. Stovky příznivců neonacismu zavalily vesnici

Fotbal Neštěmice. Ilustrační foto.

Neštěmice, Chlumec, Chabařovice. Fotbalisté budou slavit na třech místech

Celníci vzkazují: Stánkaři musí hlásit prodej rozlévaného alkoholu

Ústecký kraj - Stánkaři na různých kulturně-společenských akcích si musí dát pozor. Podle celního úřadu totiž prodejci, kteří na slavnostech nabízí rozlévaný alkohol s obsahem etanolu nad 15 procent, ho mohou prodávat, jen pokud splnili oznamovací povinnost dle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

Rektor Balej: Atmosférou v zastupitelstvu jsem byl šokovaný. Zazněly nepravdy

Ústí nad Labem - Zastupitelé města Ústí nad Labem ve středu neschválili usnesení o odkupu majetku Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem. Jednání neslo prvky politického boje a podle vedení ústecké univerzity při něm zazněla řada nepravd.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

FOTO: Miláček Ústečanů se vrátil. Ňuňák má nový domov v muzeu

Ústí nad Labem - Orangutan Ňuňák se vrátil domů. Posmrtně našel nový domov v přírodovědné sbírce Muzea města Ústí nad Labem. Přesněji jeho "vycpanina", tedy preparáty těla a také kostry.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT