VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žena vidí v mrtvé sousedku

ÚSTÍ NAD LABEM - Brutální vražda neznámé dívky zaměstnává už týden severočeské kriminalisty a vyvolává spekulace obyvatel Ústecka a zejména lidí ze sídliště Severní Terasa. Tam se minulou sobotu našly lidské ostatky.

16.7.2007
SDÍLEJ:

Rittich tělo družky s pomocí kuchyňských nožů a ruční pilky v bytě rozřezal na několik částí.Foto: DENÍK/Jan Vraný

S podezřením, že jde o sousedku, se obrátila na Deník Marcela V., podle které sedí popis zavražděné. „Nic bych za to nedala, že jde o naši sousedku Veroniku. Bydlí v bytě naproti. Neviděla jsem ji dobré dva měsíce. Když se kriminalisté vyptávali, koho jsem delší čas neviděla, tak jsem jim řekla právě o této dívce. Souhlasil by totiž věk, její barva vlasů i počet náušnic, které nosila,“ uvedla Marcela V. z Ořechové ulice.

Podle Jana Topitzera, dalšího obyvatele této ulice, která je jen pár metrů od hrůzného nálezu, musel být vrah z okolí. „A neměl asi ani auto, jinak by tu nebohou dívku přece odvezl a zahrabal někde v lese,“ domnívá se Topitzer.

Další stopy vedou do Jizerské ulice, kde tamní obyvatelé hovoří o pohřešované dívce, která tam žila s narkomanem. Podobných informací ale policie denně v současnosti eviduje desítky. „Prověřujeme různé náměty a tipy od lidí, ale zatím ani jeden nás nedovedl na stopu pohřešované. Šetřením jsme vypátrali i několik nezvěstných a pohřešovaných žen půl roku dozadu, ale ve všech případech byly dívky a ženy nalezeny živé a zdravé,“ uvedl šéf severočeských kriminalistů Jiří Krupička.

Obyvatelé největšího ústeckého sídliště na Severní Terase tak už týden žijí v obavě, že v jejich blízkosti běhá neznámý vrah na svobodě. Kriminalisté prověřují desítky tipů od lidí a hledají v seznamech pohřešovaných dívek a žen, ale zatím marně. Podle Krupičky je nyní prvořadé zjistit totožnost zavražděné.

Minulou sobotu v křoví v zadním traktu nalezla skupina dětí igelitovou tašku s hlavou a části ruky zavražděné dosud neznámé mladé ženy. Ve středu v podvečer pak na stejném místě policie na základě telefonátu na tísňovou linku 158 objevila další lidské ostatky, tentokrát šlo o dolní končetiny.

Vrah podle policistů zakopal tělo asi do hloubky půl metru. Ve čtvrtek policisté s krumpáči prohledali celé okolí u gymnázia a nasadili do akce i speciálně vycvičeného psa z Prahy. „Další části těla jsme na zmíněném místě už nenalezli. Policejní páska na místě zůstává pro případ, kdybychom museli okolí ještě prohledat a také aby tam nechodily děti nebo zvědavci,“ odůvodnil Jiří Krupička, proč policisté okolí hrůzného nálezu nechali uzavřené páskou.

Policistka Šárka Poláčková k tomu poznamenala, že soudní patolog určil výšku zavražděné maximálně na 170 centimetrů, byla zřejmě plnoštíhlé postavy a ve věku zhruba 17 až 20 let. „Zavražděná měla hnědé kaštanové mírně zvlněné vlasy v délce zhruba na ramena, tedy asi 30 centimetrů dlouhé. Žena měla drobný obličej a na první pohled zdravý souměrný chrup a zřejmě nosila náušnice. V levém boltci měla tři perforace a v pravém jednu,“ popsala neznámou zavražděnou dívku policistka.

Bližší informace o neznámé zavražděné ženě by měly přinést až výsledky DNA. „Běžně trvá podobná expertiza i několik týdnů, máme ale od laboratoře přislíbeno, že výsledky budeme znát asi do deseti dnů. Naší prioritou je totiž zjistit totožnost zavražděné dívky, teprve pak pokročíme ve vyšetřování a dostaneme se i k pachateli,“ řekl včera Jiří Krupička.

Terasa se vraždám zdárně vyhýbala

Vraždy se doposud obyvatelům sídliště na Severní Terase téměř vyhýbaly. Za posledních deset let tu kriminalisté zaznamenali pouze dva mordy a jeden pokus o vraždu.

Jedním z nich byl i případ vraždy a sebevraždy v Hotelovém domě. Před více než pěti lety se tragédie odehrála v jednom z tamních bytů, kdy po slovní rozepři vytáhl jeden z mužů zbraň a zastřelil svého přítele. Poté vyběhl z bytu a venku před domem se zastřelil.

Druhou vraždu spáchal narkoman z Teplicka, který v bytě panelového domu v ulici Větrná rovněž střelnou zbraní usmrtil dva své kamarády. K tragédii došlo rovněž v areálu Masarykově nemocnici, tehdy mladý sanitář postřelil v sesterně dva lidi a sám se po činu zastřelil. Oba těžce zranění se podrobili operacím a útok střelce nakonec přežili.

Podle Jitky Černé ze Severní Terasy ale sídliště přesto patří k nejklidnějším lokalitám ve městě, kde je minimální počet násilných skutků.

Mordpartu čeká mravenčí práce

Šéf severočeských kriminalistů Jiří Krupička má od minulé soboty plné ruce práce. Se svým týmem totiž usilovně pátrá nejen po brutálním vrahovi, kterého místní lidé začali přezdívat řezník, ale především po totožnosti zavražděné dívky.

Kolik lidí pracuje na tomto případu?

„Nelze hovořit o konkrétním čísle lidí, kteří se na případu vraždy podílejí. Vedle kriminalistů jsou to totiž i policisté, experti, specialisté z laboratoří nebo soudní lékaři.“

Je tato brutální vražda v něčem odlišná, od ostatních?

„Odlišná je především v tom, že pachatelé většinou znemožní identifikaci oběti tím způsobem, že zlikvidují především hlavu. V tomto případě, ale hlava a část ruky byla nalezena jako první.“

Kolik máte podezřelých osob, zúžil se už jejich okruh a máte už konkrétní stopy?

„Jsou vytipované jak lokality, tak i možné oběti. Teprve po jejich ztotožnění bychom se dostali k pachateli. Zatím je ale předčasné hovořit i konkrétních stopách, které by vedly k usvědčení pachatele nebo ztotožnění oběti.“

Na místě nálezu zůstává policejní páska, proč tomu tak je?

„Je to hlavně z důvodu, aby tam nechodily děti a nelezli zvědavci. Není totiž vyloučeno, že se na místo dvou nálezů ostatků ještě vrátíme. je to ostatně běžný kriminalistický postup.“

Vraždy na Ústecku

Kriminalisté šetří letos čtvrtý mord

Tři ženy a dvě malé děti , taková je bilance počtu obětí vrahů od začátku letošního roku.

Hned v lednu kriminalisty zaměstnala vražda mladé ženy na krásnobřezenském sídlišti Pod Vyhlídkou. V jednom z tamních bytů uškrtil psychicky nemocný šestačtyřicetiletý Vít G. svou přítelkyni. Šlo o narkomana, který nepoužil k usmrcení žádnou zbraň. Násilníka krátce po činu dopadli policisté.

Další vraždu spáchal muž z Neštěmic, který ve společném bytě zabil svou manželku a sám se pak oběsil v lese nad Neštěmicemi.

Patrně nejhrůznější letošní vraždou je zoufalý skutek Lenky K., která usmrtila své dvě malé děti ve věku jeden a dva roky v bytě na Střekově. Za svůj čin ale nebude pykat, zůstává totiž s duševním onemocněním na psychiatrii.

Poslední případ je mord neznámé dívky, její ostatky minulou sobotu nalezly na Terase děti.

Nezletilých rodiček na Ústecku ubylo

Na Ústecku se snížuje počet nezletilých rodiček a naopak roste průměrný věk matek. Většina nezletilých matek se stala matkou při znásilnění, otěhotněla pod vlivem drog nebo se zamilovala a porodila dítě v nepravý čas. Tyto dívky jsou před zákonem stále dětmi, a nemají proto třeba ani nárok na mateřskou. Starat se o syna nebo dceru ale musí.

„Nezletilých rodiček významně ubylo, nikdy jich však nebyl velký počet,“ uvedla Eva Urbanová, pracovnice tiskového a organizačního oddělení Masarykovy nemocnice. Nejmladší dívka, která porodila v Ústí nad Labem, byla asi před deseti lety třináctiletá Romka. Nynější obvyklý věk nezletilých rodiček se pohybuje okolo šestnácti let. Těchto případů je ale vcelku málo díky osvětě.

Pro mladé dívky je už běžně dostupná antikoncepce, kterou si mohou nechat předepsat u svého gynekologa.

16.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 15 000 Kč

Zubní lékaři Lékař stomatolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Velká Hradební č.p. 3385/9, 400 01 Ústí nad Labem., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání., Nabízíme: mzdu 15 000,- Kč., Zájemci se mohou hlásit na uvedené adrese.. Pracoviště: Dentasmile ul s.r.o., Velká Hradební, č.p. 3385, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Miroslav Růžička, +420 602 234 895.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 25 000 Kč

Zubní lékaři Lékař - stomatolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Velká Hradební č.p. 3385/9, 400 01 Ústí nad Labem., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání, znalost AJ, RJ, ČJ -pasivně, uspěšně zakončené aprobační zkoušky nebo lékaře absolventa s ukončeným vzděláním v ČR, případně lékaře s praxí. , Nabízíme: mzdu 25 000 - 45 000,- Kč., Zájemci se mohou hlásit na uvedené adrese nebo zasílat životopis na uvedený e-mail.. Pracoviště: Dentasmile ul s.r.o., Velká Hradební, č.p. 3385, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Miroslav Růžička, +420 602 234 895.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zdvihacích a 24 000 Kč

Obsluha zdvihacích a skladovacích zařízení Řidič zdvihacích zařízení - dispečer. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přístavní č.p. 432/8, Krásné Březno, Ústí nad Labem., Náplň práce: obsluha překladače., Požadujeme: vyučení, ŘP skup. C nebo T, v případě skup. B praxe 5 let, samostatnost, flexibilita., Nabízíme: stravenky, týden dovolené navíc, roční finanční bonusy, odborné zaškolení, zázemí a stabilitu velké společnosti, nástup ihned nebo dohodou., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Metrans, a.s. - ul, Přístavní, č.p. 432, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Šárka Mikulová, +420 267 293 185.

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 13 500 Kč

Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Pomocný pracovník kavárny Mateřského centra. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:Dům pokojného stáří svaté Ludmily, V Aleji č.p. 434,Chabařovice., Náplň práce:, - péče o děti v předškolním zařízení (dohled, výpomoc při oblékání, při jejich hygieně…), - obsluha návštěvníků kavárny CPR Ovečka (prodej zboží a výrobků, výběr vstupného do herny), - příjem ústních a telefonických objednávek pronájmu prostorů CPR Ovečka, - výkaznictví o prodeji a zodpovědnost za stav zboží (množství, datum spotřeby), - výpomoc při organizování kulturních akcí centra, tematické úpravy centra , - úklid prostor MC CPR Ovečka, třídění odpadků, vyvážení popelnic, , Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - časová flexibilita a spolehlivost (dvousměnný provoz, otevírací doba 7:30-18:30h), - psychická stabilita, schopnost týmové spolupráce, - motivaci k práci, samostatnost, zodpovědnost, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - kreativita a ochota učit se novému., , Životopis zašlete na email polakova@charitausti.cz nejdéle do 23.8.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - centrum pro rodinu ovečka, Poláčkova, č.p. 3236, 400 11 Ústí nad Labem 11. Informace: Jana Poláková, +420 731 402 482.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motorkář se při bouračce těžce zranil, zasahovat musel vrtulník

Poslední rozloučení s Martinem Marcinem v kostele sv. Ignáce v Chomutově
AKTUALIZOVÁNO
29

V Chomutově se s vojenskými poctami rozloučili s vojákem, který padl na misi

FOTO: Břišní tanečnice pobavila Malý Hamburk. Tancovala na hit AC/DC

Ústí nad Labem - Další kolo koncertů v Městských sadech odstartovala v neděli odpoledne pop-rocková kapela Sabrage z Pardubic. 

109 kilo, 196 cm, to je opravdu kus chlapa. Kádr Slunety je kompletní

Ústí nad Labem - Basketbalisté Slunety hlásí poslední letošní posilu ze zahraničí. Na pozici vysokého křídla přichází Kayel Locke.

Ústí trápí značný úbytek obyvatel a místní části, které se uzavírají do sebe

Ústí nad Labem - Ústi poprvé představilo, jak by měl vypadat nový územní plán.

Vyklízel sklep a našel po bývalé nájemnici škatuli plnou jehel

Ústí nad Labem - Šok zažil oznamovatel, který operátorovi tísňové linky městské policie minulý týden navečer sdělil, že našel papírovou krabici s několika sty injekčních stříkaček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT