Sedmdesátiletému muži z Teplic hrozí mnohaleté vězení, protože letos 26. července hodinu před půlnocí u rekreační chaty v obci Ostrov na Ústecku po hádce a potyčce zastřelil muže a ženu.

Osudné výstřely

Vystřelil na oba nelegálně drženým perkusním revolverem italské výroby značky Armi San Marco model 1858.

Vystřelil jednu ránu na sedmapadesátiletého muže a další na šestapadesátiletou ženu. Oba sousedé stáli u otevřeného okna uvnitř chaty. Muže i ženu zasáhl do hlavy. Oba na místě zemřeli. Střelec potom odešel do své chaty a vzbudil manželku, které řekl, co se stalo. Oznámil jí, že se po činu sám přihlásil telefonicky Policii ČR.

Násilný čin spáchaný člověkem, který již dosáhl pokročilého věku, je zcela neobvyklý. „Obvinění tak starého člověka z těžkého násilného činu je zcela výjimečné,“ potvrdila zástupkyně ústeckého krajského zástupce Lenka Bradáčová.

Doživotí?

Za dvojnásobnou vraždu je nejnižší možná hranice trestu 12 let. Z vězení by měl Černý šanci dostat se na svobodu i při podmínečném propuštění až kolem osmdesátého roku života. Při jeho stáří může trest vězení znamenat prakticky doživotí.

Muž byl do tragického okamžiku, kdy v afektu začal střílet, bezúhonný a bezproblémový, což jsou polehčující okolnosti.

Ty by s přihlédnutím na jeho věk mohly vést možná k vynesení rozsudku s trestem na dolní hranici trestní sazby, tedy kolem 12 let vězení. Ale o tom rozhodne ještě do konce listopadu soud.

Jedno je jisté již dnes: Muž si zničil zbytek života střelbou, na které má významný podíl alkohol, který v osudný večer Černý vypil.