VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústecký řezník se u soudu usmíval

Ústí nad Labem - Jako při premiéře filmu se decentně usmíval Ústečan Miroslav Rittich, když byl v poutech přiveden do soudní síně ústeckého krajského soudu. Je obžalován, že v červnu 2007 usmrtil, a poté rozřezal na kusy jednadvacetiletou družku Moniku Blažkovou. Hrozí mu až 15 let vězení.

31.1.2008
SDÍLEJ:

Miroslav Rittich na ústeckém souděFoto: DENÍK/Karel Pech

Na počátku procesu je nález hlavy mrtvé ženy loni 7. července hrajícími si dětmi v křoví.

O necelých 14 dnů později byl vrah dopaden a včera státní zástupkyně Lenka Bradáčová přečetla obžalobu, podle které Rittich mezi 20 a 30. červnem loňského roku doma v bytě ve Višňové ulici v Ústí úderem činky do hlavy zavraždil svoji družku. Úder do hlavy byl smrtelný.

Rittich tvrdí, že ženu zavraždil již v říjnu 2006, ale podle znalců byla žena mrtvá jen několik týdnů. Blažková byla viděna svědky ještě v roce 2007 i v přítomnosti Ritticha.

U soudu se četla výpověď obžalovaného z vyšetřování, protože odmítl vypovídat. Rittich tehdy řekl, že po úderu činkou do hlavy družky odtáhl z ložnice postýlku se synem na chodbu a pokoušel se spáchat sebevraždu několika řeznými ranami do krku. Druhý den ráno koupil igelitové pytle. Nahé tělo družky dotáhl na igelitové pytle rozložené v chodbě bytu a pomocí nožů a ruční pilky ji rozřezal na kusy a dal do igelitových pytlů a tašek. V té době byla Rittichova matka s jeho synem, kterého měl se zavražděnou družkou na procházce.

Tělo rozřezal a uložil asi do čtyř pytlů. Jeden pytel modré barvy uložil do mrazáku. Před část těla dal v mrazáku dvě mražená kuřata.

V ložnici krev oběti byla na posteli i na zdi. Vypral povlečení, uklidil byt, omítku potřísněnou krví odstranil nožem a potom přemaloval. Savem umyl i vanu, protože z pračky, kde pral povlečení, vytékala krvavá voda. Také vypral a vyhodil použité deky.

V následující noci vynesl igelitové pytle ven. Údajně si ale nepamatuje, až na jednu tašku, kde skončily ostatní.

Dosud nebyla z těla zavražděné nalezna obě stehna, pravá ruka a část trupu nad pánví až ke krku. Rittich si údajně nepamatuje, kde je zbytek těla, protože prý byl tehdy opilý.

Dvě svědkyně, které včera vypovídaly i soudu, snášely těžce Rittichovu přítomnost. Michaela Pokorná, kamarádka zavražděné, když skončila své svědectví a opustila soudní síň, se na chodbě soudu rozplakala.

Pokorná uvedla, že znala zavražděnou asi od roku 2003. Blažková byla tehdy na útěku z výchovného ústavu. Potvrdila, že Rittich družku fyzicky napadal.

„Byl to velmi zvláštní vztah. Michal ji hodně mlátil, utíkala od něho, ale vracela se, protože neměla kam jít,“ uvedla Pokorná. Nakonec ukončila s Blažkovou kontakt kvůli jejímu chování.

Svědci Jan Splitek a Martina Kosová

Také svědkyně Martina Kosová jen s krajním vypětím snášela přítomnost obžalovaného. V soudní síni se téměř rozplakala. K Rittichovi uvedla, že v opilosti zuřil a choval se agresivně, byla svědkem toho, že jednou družku chytil pod krkem a společně s jeho matkou se ho snažila odstrčit. Naposledy od Blažkové dostala SMS zprávu v lednu 2007.

Obě svědkyně uvedly, že družka obžalovaného měla několik známostí.

Podobně hovořil i svědek Jan Splitek. Ritticha považoval za agresivního a žárlivého. Dokonce se s ním jednou popral, když si obžalovaný myslel, že se s jeho družkou intimně stýká, což nebyla pravda. Byl také přítomen střetnutí, kdy Blažková s Rittichem do sebe kopali. „Rittich chtěl být stále zajímavý,“ uvedl Splitek.

Dvě svědkyně se nemohly k soudu dostavit kvůli nemoci. Státní zástupkyně souhlasila s přečtením jejich výpovědí, Rittich si ale vyžádal, aby byly svědkyně vyslechnuty.

Zajímavé je, že několik desítek minut předtím nenamítal nic proti tomu, aby se přečetly svědecké výpovědi matky a otce zavražděné ženy. V jejich případě netrval na osobní výpovědi v soudní síni.

Soudní jednání pokračuje do pátku, kdy lze očekávat vynesení rozsudku, pokud budou vyslechnuti všichni svědci.

Autor: František Roček

31.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ostatní - Písaři Zapisovatelka. Požadované vzdělání: úsv. 16 400 Kč

Písaři Zapisovatelka. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Kramoly č.p. 641/37, Střekov, Ústí nad Labem., Požadujeme: středoškolské vzdělání, bezúhonnost, výbornou schopnost psaní na klávesnici - všemi deseti, základní znalost MS Office Word, znalost českého jazyka - pravopis, gramatika., Nabízíme: platové podmínky 16 400 - 22 170,- Kč., příspěvek na stravování, 25 dní volna + 4 dny indispozičního volna., Hlásit se osobně na uvedené adrese od 08:00 do 14:00 hod u Mgr. Pinkasové.. Pracoviště: Okresní soud v ústí nad labem, Kramoly, č.p. 641, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Alena Pinkasová, +420 477 047 456.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 210 Kč

Odborní administrativní pracovníci v právní oblasti Odborný rada v odboru pro severočeskou oblast, v oddělení rozhodování sporů a ochrany spotřebitele (SM 761). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25210 kč, mzda max. 37890 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mírové náměstí č.p. 3097/37, Ústí nad Labem., Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále jen "zákon"), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo: odborného rady v odboru pro severočeskou oblast, v oddělení rozhodování sporů a ochrany spotřebitele - právník ADR/ODR (SM 761) v oboru služby:45. Elektronické komunikace a poštovní služby s místem výkonu služby: Ústí nad Labem. , Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu neurčitou. Služební místo je zařazeno podle Přílohy č. 1 k zákonu o státní službě do 13. platové třídy . , S ohledem na povahu činnosti Českého telekomunikačního úřadu se nestanovuje na služební místo způsobilost seznamovat se s utajovanými informacemi v souladu s příslušnými právními předpisy., Hlavní popis činnosti: a) Celostátní koordinace a metodické usměrňování elektronických komunikací včetně ochrany zájmů spotřebitele v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb. b) Vyřizování a evidence podání (stížností) spotřebitelů v elektronických komunikacích a poštovních službách. c) Vedení správních a přestupkových řízení, ukládání pokut a povinností nepeněžitého plnění. d) Spolupráce s ostatními orgány státní správy., Žadatel musí splňovat základní předpoklady pro přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo odborného rady v odboru pro severočeskou oblast,v oddělení rozhodování sporů a ochrany spotřebitele - právník ADR/ODR podle § 25 zákona, tj.: a) je státním občanem České republiky, občanem jiného členského státu Evropské unie nebo občanem státu, který je smluvním státem Dohody , o Evropském hospodářském prostoru [§ 25 odst. 1 písm. a) zákona], b) dosáhl věku 18 let [§ 25 odst. 1 písm. b) zákona], c) je plně svéprávný [§ 25 odst. 1 písm. c) zákona], d) je bezúhonný [§ 25 odst. 1 písm. d) zákona], e) dosáhl vysokoškolského vzdělání v magisterském studiu [§ 25 odst. 1 písm. e) zákona], f) má potřebnou zdravotní způsobilost [§ 25 odst. 1 písm. f) zákona]., V souladu se služebním předpisem je dále požadováno: ukončený magisterský studijní program v oboru právo., Kontakt: https://www.ctu.cz/vyberove-rizeni-na-sluzebni-misto-odborneho-rady-v-odboru-pro-severoceskou-oblast-v-oddeleni-17. Pracoviště: Český telekomunikační úřad - provozovna mírové nám., Mírové náměstí, č.p. 3097, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Luboš Mračko, +420 475 309 300.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář - mechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Přestanov 113., Náplň práce: provádění oprav a pravidelné údržby výrobních strojů, provádění preventivní údržby areálu a výrobní haly., Požadujeme: zručnost, spolehlivost, angličtina - základ, 2 roky praxe, vyhláška 50/78 Sb., Nabízíme: mzdu 17 000 - 22 000,- Kč., nástup ihned, práce na ranní směnu od 8 - 16 hod., Hlásit se osobně na uvedené adrese v dopoledních hodinách.. Pracoviště: Minda ktsn plastic solutions s.r.o., 403 17 Chabařovice. Informace: Michaela Pěčková, +420 411 198 924.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 24 000 Kč

Chemičtí technici pro technický rozvoj, výzkum a vývoj a pracovníci v příbuzných oborech Odborný pracovník technického servisu prodeje. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem., Popis pracovní pozice:, podíl na výzkumu, vývoji nových produktů a jejich aplikací , technická podpora prodeji, komunikace se zákazníky, technické konzultace a technická řešení pro zákazníky, spolupráce s marketingem, příprava technické dokumentace (aplikační a technické listy), Požadujeme:, SŠ či VŠ v oboru chemie (obor: polymery, alkydy - výhodou) - vhodné i pro absolventy VŠ, anglický jazyk na komunikativní úrovni slovem i písmem, znalost Microsoft Office, řidičský průkaz sk. B, Nabízíme:, samostatnou práci ve společnosti s dlouholetou tradicí, možnost osobního a odborného růstu, pracovní smlouva na hlavní pracovní poměr s možností prodloužení, pracovní doba 37,5h týdně, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění po roce pracovního poměru, dostupnost pracoviště - v centru města Ústí nad Labem, blízkost nádraží, MHD, možnost příspěvku na ubytování či dopravu pro uchazeče z jiného kraje, Kontaktní osoba:, Bc. Jana Hlávková, personální oddělení, telefon: 477 163 107, e-mail: hlavkova@spolchemie.cz. Pracoviště: Spolek pro chemickou a hutní výrobu, akciová společnost, Revoluční, č.p. 1930, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jana Hlávková, +420 477 163 107.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V mosteckém parku Šibeník někdo počmáral městský mobiliář, objevily se i symboly německého nacismu.
19

FOTO: V Mostě vznikla „nacistezka“. Jejímu autorovi hrozí až pět let vězení

Hospůdka Pohoda.
6

Tajnou místnost hospůdka Pohoda nemá. Je to totiž parádní vinný sklípek

FOTO: Tříletá Emmička si v ústecké knihovně půjčila už na tisícovku knížek

Ústí nad Labem - Závěr minulého týdne se v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem nesl ve slavnostním duchu. 

Strážníci ošetřili seniorku, která upadla a způsobila si tržnou ránu na hlavě

Ústí nad Labem - Na tísňovou linku městské policie v pátek odpoledne zatelefonovala seniorka ze Šrámkovy ulice, která operátorovi sdělila, že ve svém bytě upadla a bez cizí pomoci není schopná sama vstát ze země. 

Lyže neuklízejte, na Telnici i Bouřňáku jsou nyní ideální sněhové podmínky

Krušné hory - Návrat zimy určtiě potěšil provozovatele lyžařských areálů v Krušných horách. Lyžařská sezona ještě zdaleka nekončí!

Jaro? Ne. Na pěkné počasí si budeme muset ještě počkat

Severní Čechy - V úterý sice nastane astronomické jaro, v České republice bude ale nadále převládat spíše zimní ráz počasí. Pravého jarního počasí se lidé zřejmě nedočkají ani o Velikonocích, které letos připadají na přelom března a dubna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT