Předseda senátu Ivan Elischer zahájil odposlechový maratón. Vrchní státní zastupitelství požadovalo přehrát zhruba 24 hodin odposlechů. Celkem má jako důkazní materiál soud ale 90 CD. Ty představují více než 500 hodin času. Jak soudce Elischer uvedl pro Deník, klíčových má být podle státního zastupitelství asi jen 24 hodin záznamů odposlechů. Pokud by někdo z obžalovaných chtěl, aby byly přehrány všechny odposlechy, znamenalo by to řadu měsíců sezení v soudní síni a poslouchání. V odposleších jen málokterá nahrávka zcela jasně svědčí o výrobě a distribuci ilegálně vyráběných cigaret. Většinou jde o rozhovory s narážkami, kódovými jmény. Ale jsou mezi nimi i odposlechy předznamenávající budoucí osud aktérů. Například na Benešovsku na dálnici D1 byl 20. ledna 2005 po osmé hodině večerní zadržen kamion s více než 3,2 miliony cigaret. Řidič Tomáš Paily telefonoval jednomu z organizátorů skupiny Jiřímu Klanicovi: „Průser, chytli mě celníci, je toho tam hodně, chci právníka.“ Klanica odpovídá: „Tak na mě zapomeň.“ Některým z obžalovaných hrozí až 12 let vězení.
Obžalobu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze a viní 18 mužů ze zločinného spolčení. Navíc na daních připravili ČR o více než 51 milionů. Skupina byla sledována již od roku 2004, kdy byly zadrženy první kamiony napěchované cigaretami. Podle obžaloby měli údajně Jan Šafář a Radek Plíšek úmyslně založit a řídit skupinu dalších 17 lidí. Strojní výroba cigaret probíhala v Počeradech a v Chlumčanech. Musely být nenápadně sehnány i různé komponenty pro výrobu: tabák, cigaretový papír, papír na výrobu krabiček a kartonů, hliníkové a polyethylenové folie.
Zabalené cigarety byly přepravovány k nelegálnímu prodeji. Někteří členové skupiny se starali o údržbu strojů a zabezpečovací zařízení. Další najímal pracovní síly na balení cigaret. Z technického hlediska byl nejdůležitější osobou Polák Marek Boguslaw Janicki. Ten po zatčení spolupracoval s policií na rozkrytí celého gangu.