Arktický festival 2020
Kdy: 12. 12. od 9 do 17 hodin
Kde: Muzeum města Ústí nad Labem
Za kolik: 50 korun / zlevněné 30 korun
Proč přijít: Arktický festival je tradiční festival české a arktické vědy a kultury. Vyrazte tedy do muzea a zjistěte více o práci českých a severských vědců v arktickém výzkumu. Dozvíte se například o kultuře a historii arktických národů a budete si moci vychutnat jedinečnou kulturu z různých částí dalekého Severu. Mezi to patří třeba sbírka inuitských pověstí včetně ilustrací, krajina kanadské Arktidy objektivem kanadských fotografů a mnoho dalšího.

Zvukové odrazy
Kdy: 12. 12. Od 18 do 20 hodin
Kde: Online
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Čtrnáctý díl z cyklu prezentací soudobé zvukové tvorby na pomezí hudby a výtvarného umění představí zvukového umělce a hudebníka Simona Whethama původem z britského Bristolu. Zvukové odrazy budou tentokrát probíhat online na platformě YouTube. Více informací o výstavě i odkaz na video budou od sobotního večera k nalezení na stránce: https://duul.cz/zvukove-odrazy-14/

Louskáček - vánoční Pop-Up market Domu umění
Kdy: 8. – 19. 12. od 11 do 19 hodin
Kde: Dům umění Ústí nad Labem
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Již̌ třetí́ ročník prodejního trhu Domu umění́ Ústí nad Labem, kde můžete sehnat originální́ vánoční dárky. Pop-Up market Domu umění představuje díla a produkty nejen z rukou místních umělců a designerů, které jsou vyráběny hlavně proto, aby ostatním dobře sloužily, dělaly radost a byly ohleduplné́ k přírodě.⁣

Další adventní rozsvícení v Brné
Kdy: v neděli 13. prosince v 16 hodin
Kde: parčík u kapličky v Brné
Spolek Veselá Brná zve na rozsvícení dalšího světla na adventním věnci. Velký adventní věnec je umístěn v parčíku u kapličky, která je otevřená a vánočně vyzdobená.  

Vyrobte si Mikuláše, čerta i anděla
Kdy: 4. – 31. 12.
Kde: Online
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Podpořte ve svých dětech tvořivého ducha a vyrobte si domů novou dekoraci. Jak na to zjistíte ve výtvarné dílně s Terkou, která se nyní přesunula online, na blog dětského oddělení a facebook knihovny. Budete k tomu potřebovat jen barevné papíry, bílou čtvrtku, fixy, nůžky, lepidlo, černou vlnu, vatu a přístup k internetu. Jak výtvor dokončit zjistíte na stránkách: https://detskyblog.svkul.cz/2020/12/04/dilna-s-terkou-mikulas-cert-a-andel/

Fascinující svět obyčejného písku
Kdy: do 31. ledna 2021
Kde: Muzeum města Ústí nad Labem
Proč přijít: Do Muzea města Ústí nad Labem je možné zajít se podívat na výstavu o fascinujícím světě písku. Písek je totiž běžnou, téměř každodenní součástí našeho života, a přesto o něm nevíme mnoho zajímavých věcí. Zjistěte při návštěvě muzea, jak pestré písky jsou, odkud vlastně pochází, co všechno se v nich zachovalo nebo jak vzácným materiálem se postupně stávají či jak překvapivě krásné mohou být pod mikroskopem. Výstavu je možné zhlédnout do 31. ledna 2021.

Fotograf Rudolf Jenatschke
Kdy: do 14. března 2021
Kde: Muzeum města Ústí nad Labem
Proč přijít: V Muzeu města Ústí nad Labem lze zhlédnout výstavu Fotograf Rudolf Jenatschke. Ta se snaží zhmotnit zmizelý svět z let 1914 – 1945. Je o celoživotním díle nejvýznačnější ústeckého fotografa z první poloviny minulého století Rudolfa Jenatschkeho. Výstava také navazuje na loňské vydání knihy o tomto mimořádně plodném a talentovaném dokumentátorovi Ústecka i dalších regionů. Fotografie zachycují i Rudolfa Jenatschkeho při práci, takže rekonstrukce se dočkala i dobová temná komora.

Hannes Egger — Everything´s Changed — Nothing´s Changed
Kdy: do 27. února 2021
Kde: Dům umění v Ústí nad Labem
Proč přijít: Výstava představuje italského umělce Hannese Eggera. Výstavní projekt byl autorem realizován výhradně distančně s produkčním týmem Domu umění a oficiálně začal 18. Listopadu, vyhlášením open callu a oslovováním kulturních a společenských institucí. Výstava svým názvem Everything´s Changed — Nothing´s Changed odkazuje k performanci umělce realizované v Miláně v září tohoto roku. Výstava je procesuální a snaží se co nejflexibilněji reagovat na konstantně se měnící situaci.

Procházka krajinou v tiských stěnách
Kdy: Celoročně
Kde: Tiské stěny, Tisá
Za kolik: Zdarma / Během sezóny 30 korun dospělý, 15 korun zlevněné
Proč přijít: Bludiště pískovcových skal skýtá úchvatné výhledy do krajiny. Navštivte krásnou krajinu Tiských skal a poznejte místo plné fascinujících pískovcových útvarů. Skalní město se dělí na dvě části a oběma z nich je vedena naučná stezka Tiské stěny. Nalézají se hned u obce Tisá, kde se dá zaparkovat auto nebo dojet autobusem.

Průčelskou roklí za dvěma vodopády
Kdy: Po celý rok
Kde: Průčelská rokle
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Procházka roklí je dlouhá tři kilometry a během procházky skrze ni jsou k vidění hned dva vodopády. Průčelský vodopád je vysoký šest metrů. Vodopád Výří je daleko impozantnější, celkově měří 48 metrů, a je tak jedním z nejvyšších v Českém středohoří. Jeho horní část je ale špatně přístupná, kdo se k němu odváží vydat, musí být opatrný. Roklí se prý kdysi procházel i autor Vinnetoua, Karl May.

Výlet na Střekovskou rozhlednu
Kdy: Po celý rok
Kde: Střekovská rozhledna
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Jednoduchá kamenná rozhledna s dřevěným schodištěm Střekovská vyhlídka byla v roce 2010 zpřístupněna na kopci Malé Sedlo. Z rozhledny je vidět na České středohoří, Větruši, i na centrum města a Mariánskou skálou.

Pivař a blondýna
Kdo: Ladislav Jakl a Daniela Kovářová
Kde: nakladatelství Bondy, 2020
Napjatě očekávaná kniha sezony se konečně objevuje na pultech knihkupectví. Zkušený pivní odborník a pivní nováček. Přísný učitel a svědomitá žačka. Tak se dají vystihnout role spoluautorů knihy Pivař a Blondýna – Ladislava Jakla a Daniely Kovářové. Tenhle zdánlivě nesourodý mix dává knize zcela originální podobu, výjimečnou v rámci celé bohaté pivní literatury. V knize čtenář najde nejen množství informací a rad, ale také vyprávěcí a výkladový styl, díky kterému může do tajemných pivních světů bez obav vstoupit i každá nezasvěcená „blondýna“.

V zajetí klamu
Kdo: Suzy K Quin
Kde: vydavatelství Katoo
Jak daleko je člověk ochoten zajít, aby ochránil své dítě? To je hlavní otázka knihy V zajetí klamu od Suzy K Quinn. Pro rozvedenou Lizzy Rileyovou znamená přestup jejího osmiletého syna Toma na místní akademii nový začátek. Lizzie má pocit, že škola s tak skvělou reputací a vynikajícími výsledky bude pro jejího syna to pravé. Jenže na téhle škole je něco zvláštního. Rodičům není povolen vstup na školní pozemky, na oknech jsou namontované mříže a ředitelovo chování je značně znepokojivé. Kvůli tomu vyvstávají další otázky…

Osadníci z Katanu, vybudujte vlastní město
Kdy:  ve volném čase s přáteli nebo rodinou
Kde: vydavatelství Albi
Pokud se doma nudíte zkuste si zahrát nějakou deskovou hru. Osadníci z Katanu je hra nenáročná na naučení, ale se spoustou možností pro strategii. Hra vás přenese na neosídlený ostrov, kde je jen na vás začít budovat svou vlastní vesnici. Na vás a na dalších osadnících. Směňujte rudu, vlnu, cihly, dřevo a další suroviny. Vybudujte to největší město.