Hynek Medřický: Vliv světla na živé organismy
Kdy: pátek 7. května od 18 hodin
Kde: online přenos na facebooku
Nejen lidé, ale prakticky všichni živí tvorové, kteří se na Zemi vyvinuli, si v průběhu milionů let evoluce vytvořili časový systém, který zaznamenává, zda je den nebo noc, a v návaznosti na to pravidelně střídá úseky bdění, metabolické a tělesné aktivity a spánek, při němž probíhají životně důležité regenerační a imunitní pochody. Na toto téma přichystal Hraničář online přednášku Hynka Medřického, který je povoláním světlař a už 27 let navrhuje a dodává osvětlení pro byty, domy, kanceláře a další prostory. 

Nasvícený kostel
Kdy: sobota 8. května od setmění do rána
Kde: kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru Ústí nad Labem
V sobotu 8. května bude kostel Nanebevzetí Panny Marie nasvícen jinak, než tomu bývá obvykle. Po setmění, až do rána bude na jeho fasádě svíti trikolora ke Dni vítězství. 

Běh osvobození
Kdy: do neděle 9. května
Kde: kdekoliv, kde jsou památníky
Oslavme důstojně a sportem 76. výročí osvobození a porážku nacismu. Registrovaní běžci se mezi 5. a 9. květnem vydají na trasu v místě bydliště. Mohou i opakovaně, protože kritériem hodnocení je co nejvíce naběhnutých kilometrů. Ještě podstatnější je ale dobrý pocit, že účast pomůže válečným veteránům. A letošní výzvou je položit cestou květinu na vojenské památníky. Virtuální Běh osvobození se poprvé běžel před rokem a byl teprve druhým virtuálním během vůbec, zatímco amatérští sportovci nemohli vyrazit hromadně na trať. Výtěžek loňského běhu (125 tis. korun) pomohl s úhradou rehabilitací a bezbariérovým bydlením dvěma zraněným vojákům, kterým dlouhodobě pomáhají dobrovolníci Spolku Vlčí máky.

Putovní výstava Voda a civilizace
Kdy: do 16. května
Kde: Lidické náměstí v Ústí nad Labem
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Pokud vyrazíte do města, nezapomeňte se zajít podívat na Lidické náměstí, kde budete mít možnost prohlédnout si putovní výstavu na téma Voda a civilizace. Na 24 velkoformátových panelech se zde představuje klíčový význam vody ať už v souvislosti náboženské, ekonomické či krajinné. Příběh vody doplňují 3 oboustranné panely prezentující i město Ústí nad Labem v otázce hospodaření s vodou v regionu. K vidění jsou fotografie dokumentující proměnu řek Labe a Bíliny, některých vodopádů ve městě či blízkém okolí a nechybí ani zajímavé záběry Masarykova zdymadla. 

Květen s rozhlednami
Kdy: do 31. května
Kde: v Ústí nad Labem a okolí
Navštivte známé i méně známé rozhledny nebo vyhlídky. To je slogan akce Květen s rozhlednami a vyhlídkami, kterou byla zahájena turistická sezona v Ústí nad Labem. Vyzvedněte si v Informační středisku v Ústí nad Labem na Mírovém náměstí soutěžní arch. Je možné také si jej stáhnout z webových stránek města. Obejděte vytipované rozhledny a vyhlídky a splňte uvedené úkoly. Vyplněný soutěžní archa zase odevzdejte v Informačním středisku města Ústí nad Labem nebo jej naskenujte a pošlete na e-mail: info.stredisko@mag-ul.cz. Odevzdáním archu se zapojíte do losování o ceny.

Kočičí putování
Kdy: do 31. května
Kde: les na Kočkovem, Dobětická výšina a Bertino údolí
DDM Ústí nad Labem připravil venkovní hru pro děti, rodiče a přátele. V měsíci květnu se účastníci vydají do přírody, zahrát si hru, jejímž tématem jsou oblíbení domácí mazlíčci „kočky“. Vydáte se s DDM? Všechny trasy jsou vhodné pro předškoláky a děti 1. Stupně ZŠ. Pozor, hra je tentokrát rozdělena do 3 samostatných termínově vyhrazených bloků. Není podmínkou splnit všechny, můžete si zahrát třeba i jen jeden z nich. Pokud byste ale rádi stihli vše, hlídejte si termín hry a datum zveřejnění propozic.

Pábení Činoherního studia
Kdy: ve volném čase
Kde: na internetu, web www.cinoherak.cz
Všech 12 dílů našeho rozhlasového pořadu Pábení, jež vznikly v režii Činoherního studia v Ústí nad Labem a v týdenní periodicitě ze studia Divadla v Celetné a Spolku Kašpar je vysílá Radio Kašpar, si můžete poslechnout, když kliknete na tip Činoherního studia na jeho webu.

Vysoký Ostrý slibuje vyhlídku do dáli
Kdy: Po celý rok
Kde: Vysoký Ostrý
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Vysoký Ostrý je kopec nad východní částí města Ústí nad Labem. Vypíná se nad městskými částmi Střekov a Brná nad Labem. Na vrcholku je upravená plošina s rozhledovou mapou, která slouží jako vyhlídkový bod. Za příznivých podmínek jsou odtud vidět nejen údolí řeky Labe, ale také České středohoří a Krušné hory, či dokonce Říp, Bezděz, Ještěd nebo Děčínský Sněžník. Na vrchol vede naučná stezka Pod Vysokým Ostrým. Dlouhá je 8,5 kilometrů a má 16 zastavení s informačními tabulemi. Přístup je sem z Nové Vsi, která je dostupná městskou hromadnou dopravou z Ústí nad Labem.

Procházka k Vaňovskému vodopádu
Kdy: Po celý rok
Kde: Vaňovský vodopád, Vaňov, Ústí nad Labem
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Vyrazte se podívat k Vaňovskému vodopádu a zjistěte, zda již zamrzl nebo ne. Příjemná procházka vás čeká tak jako tak. Jedná se o největší vodopád Českého středohoří. Nachází se blízko k městu a je velmi snadno dostupný. Cesta k němu vede do kopce, ale není nijak dlouhá a je snadno schůdná za každého počasí a v jakoukoliv roční dobu. Do Vaňova se dá z centra Ústí dostat autobusem číslo 15.

Rozhledna Radejčín
Kdy: Po celý rok
Kde: Rozhledna Radejčín, Dubice
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Pokud vám nevadí zimní počasí a hledáte místo kam vyrazit na výlet, abyste nemuseli sedět doma, rozhledna Radejčín láká na výhledy do krajiny Českého středohoří. Věž měří 30 metrů, pokud se tedy nebojíte výšek, můžete si z ní užít výhledy na České středohoří s Milešovkou, Říp, zříceninu hradu Kamýk nebo Krušné hory. Od vlakové stanice Radejčín vede žlutá turistická trasa přímo k rozhledně, cesta je dlouhá přibližně kilometr. Autobusem nebo autem můžete dojet i do Dubic odkud je cesta dlouhá 1,5 kilometru.

Děčínský Sněžník
Kdy: Po celý rok
Kde: Děčínský Sněžník, Děčín
Za kolik: Zdarma
Proč přijít: Děčínský Sněžník láká turisty na krásné výhledy na České středohoří, ale i na Národní park Česko-Saské Švýcarsko. Vyrazte za hranice okrasu Ústecka a zajeďte si na výlet na Děčínský Sněžník. Jedná se o pískovcovou horu sedm kilometrů severozápadně od města Děčína. Nejvýznamnějším výhledovým bodem je 33 m vysoká kamenná rozhledna, která skýtá nádherný výhled na okolní krajinu. Pokud vám nevadí delší turistická cesta, na Děčínský Sněžník se dá dostat z Děčína po červené turistické značce.