Předchozí
1 z 7
Další

Známé místo

Katova ulička v Kadani

Zdroj: Edvard D. Beneš

Víte, kde hledat nejužší pojmenovanou ulici v České republice? Pokud jste si tipnuli, že v severočeské Kadani, tak jste to uhodli. Jedná se o unikátní architektonicko-urbanistický prvek městského opevnění v Kadani a zároveň o nejužší pojmenovanou ulici v České republice. Ulička je chráněnou kulturní památkou. Spojuje centrum starého města se Špitálským předměstím a vznikla společně s Katovou brankou již na počátku 14. století jako součást prvního pásu městských hradeb. Tento fortifikační prvek se nachází mezi měšťanskými domy čp. 76 a 77.

Letní deník - logo 2022Letní deník - logo 2022Zdroj: DeníkVe středověku byla v nočním čase jediným vstupem do města, protože ostatní brány se úderem desáté hodiny večerní uzavíraly. Její délka je 50 metrů a v nejužším místě je široká pouhých 66,1 cm. Podle údajů agentury Dobrý den z roku 2007 je tak nejužší pojmenovanou ulicí v České republice. Od roku 2013 nese z rozhodnutí městského zastupitelstva název Katova ulička též oficiálně. Naproti Katově brance se nachází tzv. Katův dům čp. 190

Skrytá perla

Přírodní koupaliště Tonovka v Braňanech

Přírodní koupaliště Tonovka v BraňanechPřírodní koupaliště Tonovka v BraňanechZdroj: Deník/Edvard Beneš

Tak trochu skryté oku kolemjedoucího zůstává přírodní koupaliště v Braňanech u Mostu. O tom, že u obce něco takového je, vědí pouze místní a ti, kteří sem předtím někdy zavítali. Tonovka je v podstatě klidová letní zóna, která vznikla úpravou okolí zatopeného lomu Kotovka. Je zde písčitá pláž, lavičky i odpadkové koše. Koupání je zde na vlastní nebezpečí a když se dovolíte na obecním úřadu, můžete u vodní nádrže i stanovat. Platí zde zákaz koupání zvířat a parkování přímo u nádrže. I to je asi důvodem toho, že zde je celkem netknutá příroda a čistá voda.

Za redakci Deníku doporučuje Edvard D. Beneš.

Edvard D. Beneš.Edvard D. Beneš.Zdroj: archiv Edvarda D. Beneše V médiích pracuje třicet let. Začínal v roce 1994 v Mosteckém deníku na pozici sportovního redaktora, později zástupce šéfredaktora.
• V letech 2006 – 2008 byl zpravodajem bulvárního deníku Šíp. Další dva roky pracoval jako zpravodaj agentury Mediafax.
• Následně přešel do vznikajících redakcí týdeníků Naše adresa na pozici šéfredaktora pro Most a Litvínov. V roce 2012 vedl okresní redakci týdeníku 5+2 dny v Mostě. Od června 2014 je šéfredaktorem Mosteckého deníku.

Známé místo

Zámek Libochovany

Zámek LibochovanyZámek LibochovanyZdroj: Deník/Jan Prošek

Pokud se vypravíte do obce Libochovany na Litoměřicku, neměli byste minout tamní stejnojmenný zámek. Na místě současného zámku původně stála libochovická tvrz, jejíž první písemné zmínky pochází z roku 1395. V průběhu let měnila stavba několikrát majitele a až na konci 16. století byla přestavěna na pozdně renesanční zámek. V současné době je veden jako kulturní památka České republiky a je chráněn.

Skrytá perla

Vyhlídka Belveder na Labské Stráni

Vyhlídka Belveder.Vyhlídka Belveder.Zdroj: Deník/Jan Prošek

Zhruba tři kilometry jižně od obce Hřensko se nachází vyhlídka Belveder. Jedná se o upravenou skalní terasu na vyhlídkové místo, ze kterého je pěkný výhled do údolí řeky Labe. Historie tohoto místa je spojena s nedalekým zámkem v Bynovci, právě v místě dnešní vyhlídky se v minulosti konaly hudební produkce. Se zámkem je vyhlídka spojena od 19. století kočárovou cestou, po níž dnes vede červená turistická značka. Tato vyhlídka má své kouzlo v zimních i letních měsících.

Za redakci Deníku doporučuje Jan Prošek.

Jan ProšekJan ProšekZdroj: archiv Jana Proška• Poprvé se dostal do kontaktu s novinářskou profesí v roce 2010.
• V létě roku 2017 začal externě spolupracovat jako sportovní redaktor Ústeckého deníku, později se věnoval i dalším oblastem.
• V současnosti pracuje jako komunitní redaktor.

Známé místo

Panská skála u Kamenického Šenova

Panská skála u Kamenického Šenova.Panská skála u Kamenického Šenova.Zdroj: Deník

Letos je to 70 let od premiéry pohádky Pyšná princezna. Dodnes nejnavštěvovanější film v našich kinech se natáčel i na přírodní památce Panská skála u Kamenického Šenova na Českolipsku, která je pro změnu nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách. Varhany, jak se čedičovému útvaru lidové říká, mají své kouzlo po celý rok, v létě i pod sněhem.

Z vrcholu je pěkný výhled na Kamenický Šenov a okolní kopce. Pod skálou je malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou. Na jihovýchodním úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18. ledna 1739.

Skrytá perla

Unikátní rezervace Pecopala v Máchově kraji

Máchův kraj ukrývá unikátní rezervaci Pecopala.Máchův kraj ukrývá unikátní rezervaci Pecopala.Zdroj: Deník/Petra Hámová

Čápi, volavky, ledňáček, rákosníci, ale i stulíky a lekníny lze spatřit v národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala, která se rozkládá na Českolipsku, nedaleko Máchova jezera. Jižní část rezervace zahrnuje Břehyňský rybník, v jehož okolí se rozkládají bažiny a rašeliniště. K stavědlu rybníka vede žlutě značená turistická cesta, která obkružuje Máchovo jezero; nedaleko je cyklotrasa číslo 3045. Severní část tvoří pískovcová plošina, rozbrázděná strmými roklemi a skalními městy. Zkrátka, romantika jak vyšitá. Přes Pecopalu vede modrá značka, která začíná v Hradčanech a končí ve Starých Splavech.

Za redakci Deníku doporučuje Petra Hámová.

Petra Hámová.Petra Hámová.Zdroj: archiv Petry Hámové• V Českolipském deníku pracuje od roku 2005.
• Působila na pozicích redaktorky, editorky i webeditorky.
• Od roku 2014 je šéfredaktorkou Českolipského deníku a v současné době má na starosti také komunitní projekty v rámci redakcí Libereckého kraje.

Známé místo

Komáří vížka na Teplicku

Komáří vížka.Komáří vížka.Zdroj: Deník/Martin Košťál

Kdo chce mít Teplice, České středohoří a vrcholky Krkonoš jako na dlani, tak ať vyrazí na Komáří vížku. Dostanete se tam autem, pěšky, na kole a taky lanovkou. Lanovka na Komáří vížku byla zprovozněna v roce 1952, jedná se tak o nejstarší provozovanou osobní visutou lanovou dráhu v Česku a zároveň jde o nejdelší osobní lanovku v Česku. Z vrcholu „Komárky“ je krásný pohled do širokého okolí. V letním období tedy duben až září funguje oblíbená atrakce denně od 8.30 do 18.30 hodin. Odjezd je každou hodinu, vždy v půl, tedy v 8.30; 9.30; 10.30; 11.30; 12.30; 13.30; 14.30; 15.30; 16.30; 17.30; 18.30. Jedna jízda pro dospělého vyjde na 140 korun a pro dítě (5-10 let) na 100 korun.

Skrytá perla

Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

Nedostavěný magický chrám v Panenském Týnci.Nedostavěný magický chrám v Panenském Týnci.Zdroj: Deník/Martin Košťál

Nedostavěný magický chrám v Panenském Týnci na Lounsku je velkým lákadlem. Za příběhem, energií či tajemnem jezdí do Týnce lidé z celé republiky. Památka je vyhledávaným místem svatebčanů, svůj den tam prožili například úspěšná biatlonistka Gabriela Koukalová (Soukalová) a reprezentant v badmintonu Petr Koukal. Mnozí tam jezdí kvůli údajné léčivé a pozitivní energii. Chrám hrál i ve filmu. 

Chrám nyní tvoří 21 metrů dlouhé, 9 metrů široké a přes 20 metrů vysoké kněžiště. Ze západní trojlodní části zbyly jenom jižní zeď a portál, část západní zdi a část základů. A také novější barokní zvonice. Panenský Týnec leží na Lounsku. Stačí odbočit ze silnice I/7, která spojuje Chomutovsko a Lounsko s Prahou. V městysi už chrám dobře najdete. Chrám je volně přístupný.

Za redakci Deníku doporučuje Martin Košťál.

• Martin KošťálMartin KošťálZdroj: Deník/Karel Pech
Novinářské profesi se věnuje zhruba 14 let. První pracovní zastávkou byl Ústecký deník.
• Informoval o dění ve sportu, nejprve externě a následně jako kmenový redaktor. Následovala Praha, konkrétně domácí zpravodajství Lidových novin.
• Před deseti lety se vrátil do Deníku, kde působí dodnes.

Známé místo

Hora Říp

Hora Říp.Hora Říp.Zdroj: Jan Bambas

Legendami opředená hora se vypíná v rovinaté krajině jako předvoj vzdálenějších homolí Českého středohoří. Svou hmotou láká pohledy i myšlenky. Skutečně na ní kdysi za časů stěhování národů stanul Praotec Čech nebo kdokoli z jeho rodu a rozhlédl se do kraje? Možná, ale mnoho toho vidět nebylo. Říp je hustě zarostlý i dnes, natož v časech neprostupných pralesů. Přesto stojí za návštěvu nejen hora, ale i slavná rotunda sv. Jiří z 11. století. Na Říp lze vystoupat ze dvou směrů, základnou pro výlet vám může být některá z okolních obcí. I když má Říp jen 461 m n. m., převýšení oproti okolní krajině je značné, takže se zadýcháte. Ale jak stojí na zdi Boumovy chaty na vrcholu: „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“.

Skrytá perla

Třebenice

TřebeniceTřebeniceZdroj: Deník/Karel Pech

Nenápadné městečko Třebenice v Českém středohoří udivilo nejednoho výletníka, který sem zabloudil. Ať už autem odbočkou ze silnice Lovosice – Most, nebo vlakem, oblíbenou Švestkovou dráhou. První, co zde zaujme, je hrozivě vypadající skála s hradem Košťálovem kousek za obcí. „To nikdy nemůžu vylézt,“ řeknete si. Ale většině návštěvníků to nedá. Pokud se tedy nezdrží ve zdejším vynikajícím pekařství nebo famózní čokolaterii, jejíž lanýže jsou ve Středohoří zjevením. Parádní je také zdejší Muzeum českého granátu, kde jsou k vidění například šperky Ulriky von Levetzow, kterou tolik miloval J. W. Goethe. Výstavu doplňují virtuální modely hradů Českého středohoří. A děti ocení, že si mohou české granáty nasbírat přímo před kostelem, v němž muzeum sídlí.

Za redakci Deníku doporučuje Michal Dvořák.

• Michal DvořákMichal DvořákZdroj: Deník
Už během studií učitelství češtiny a společenských věd pro střední školy zběhl do rozhlasu, kde moderoval zprávy.
• Posléze pracoval jako ranní moderátor v soukromém rádiu, reportér a zástupce šéfredaktorky v magazínu Koktejl, šéfredaktor časopisu Koktejl Extra, editor v 5plus2.
• Nyní je šéfeditorem Deníku pro severní a východní Čechy.

Známé místo

Vrch Bořeň

Vrch BořeňVrch BořeňZdroj: Deník/ O. Hájek

Silueta vrchu Bořeň s téměř kolmo vzhůru stoupajícími křivkami je svým tvarem zcela unikátní. Odborníky je považován za největší znělcové těleso v Evropě, zároveň je označován i za nejskalnatější, samostatně stojící vrch ČR. Z vrcholu je nádherný kruhový výhled, horolezci ocení četné skalní útvary. Bořeň je domovem řady unikátních druhů rostlin a živočichů, také proto zde byla vyhlášena národní přírodní rezervace. Roste zde například hvězdnice alpská, hvozdík sivý či koniklec luční. V nepřístupných skalních stěnách hnízdí na 90 druhů ptáků, z toho 22 přísně chráněných.

Skrytá perla

Vrch Číčov

Vrch Číčov z VraníkuVrch Číčov z VraníkuZdroj: Deník/Jiří Škoda

Holý, pouze travinami porostlý vrch Číčov se tyčí zdánlivě uprostřed ničeho těsně u frekventované silnice z Lovosic u Mostu. Vrch u obce Hořenec dobře znají sběratelé drahých kamenů z celého světa. Číčov v sobě ukrývá vínové až světle medově žluté krystaly aragonitu. Jejich sběr ale jasně zakazuje status přírodní rezervace. Vzácné kameny lze ale nalézt i na okolních polích mimo území rezervace. Číčov ale oplývá i jinou krásou, je posetý vzácnou květenou a nabízí z vrcholu fascinující rozhled. Zejména ráno při svítání vyniká atmosféra Českého středohoří vystupujícího z ranní mlhy.

Za redakci Deníku doporučuje editor Jiří Škoda.

Známá místa versus skryté perly

Vyhlídka u Dlaskova statku

Zdroj: Zuzana Kolářová

Město Turnov je označované za srdce Českého ráje. Kolem něj je spousta přírodních i kulturních zajímavostí. Známé jsou hrady a skalní města. Mezi památky lidové architektury se řadí Kopicův statek, u kterého jsou známé skalní reliéfy, a Dlaskův statek. Nedaleko druhého jmenovaného se také skrývá pár skalních reliéfů a krásná vyhlídka na celý Turnov. O těch ale moc výletníků neví.

Dlaskův statek je součástí turnovského muzea a nachází se v klidné lokalitě Dolánek u Turnova. Je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Je zde stálá expozice, která přibližuje lidový interiér z oblasti Pojizeří, která bývá doplněná krátkodobými tematickými výstavami. Statek několikrát do roka ožívá tradičními lidovými slavnostmi.

Bukovina u Turnova

Pokud lidé zavítají do Turnova a jeho okolí v létě, jistě uvítají možnost koupání. To nabízí řeka Jizera, která přímo Dolánkami protéká. U jezu se mohou zchladit lidé i jejich čtyřnozí miláčci. V celých Dolánkách ale bývá při pěkném počasí poněkud plno. Turistům, kteří zatouží po chvilce klidu, by se tedy mohla zalíbit nedaleká Bukovina u Turnova.

Část města Turnova se nachází na kopci přímo nad Dolánkami. V lese, který Bukovinu obklopuje, mohou zvídaví výletníci najít i čtyři skalní reliéfy. Malé skály, které tam jsou, skrývají hada, jeptišku, slona a zvláštního králíka. Přímo nad Bukovinou je pak příjemné posezení u sochy svatého Jana. Na lavičce pod košatým stromem se příjemně sedí a odměnou za strmý výstup je nádherný výhled do kraje. Obdivovat můžete hrad Trosky, nedaleký Kozákov, hrad Valdštejn, zámek Hrubý Rohozec, město Turnov nebo místní vodárenskou věž.

Za redakci Deníku doporučuje Zuzana Uchytilová Kolářová.

Zuzana Kolářová.Zuzana Uchytilová KolářováZdroj: Zuzana Kolářová
 Vystudovala Historicko-literární studia na Univerzitě v Pardubicích. Pracovala v bankovním sektoru a poté jako referentka logistiky.
• Deset let přispívala jako externistka do zpravodajského portálu na Turnovsku. Převážně šlo o články z kulturního odvětví.
• Od května 2020 je webeditorkou Libereckého deníku.