Jsou různá silvestrovská a novoroční předsevzetí a nápady. Třeba jeden zvláštní, vytvořit český rekord ve výběhu na červenou skálu uprostřed australského kontinentu, zvanou Uluru, dříve i Ayers Rock. Ten 600 milionů let starý kamenný obr, ležící 3 000 km od Sydney uprostřed kontinentu a strašných pouští, s pověstmi aboriginalců, měnící barvy jako chameleon přitahuje tisíce zvědavců ze světa, krkolomná stezka k vrcholu je prověrkou sil.

Ta červená skála uprostřed kontinentu láká dobrodruhy, cestovatele i turisty z celého světa. "Našel jsem způsob, jak spojit sportovní výkon s australským symbolem a ještě posloužit vlasti. Našel jsem odpověď i na vtíravou myšlenku, která mučila mou fantazii zhruba devět měsíců - vytvořím český rekord ve výběhu na AYERS ROCK “, povídal mi před lety můj kamarád Pája, žijící už drahnou dobu na jihu tzv. Terra Australis, Jižní země.

Velké vedro

A tak na sklonku starého roku, v době vánočního volna, kdy převážná část Austrálie si pořizuje další mrazáky a ledničky do výbavy, aby se zásobila dostatečným množstvím studeného piva nebo a má-li čas a peníze nasměruje svou dovolenou na chladnější Nový Zéland či na Tasmánii, zakoupil před časem letenku do středu kontinentu, tedy do míst, kde teploty kolem pětatřiceti stupňů ve stínu jsou v této době považovány za normální.

Tři tisíce kilometrů od Sydney tu totiž spočívá už šest set miliónů let kamenný obr. Uprostřed kontinentu, uprostřed strašných pouští, leží si klidně v moři rudého písku, opředen pověstmi původních obyvatel - aboriginalců, měnící barvy během dne jako nějaký chameleón. Přitahuje ročně statisíce zvědavců z celého světa. Největší obnažený monolit planety se stává denně terčem zájmu stovek obdivovatelů a krkolomná stezka k jeho nejvyššímu bodu je důkladnou prověrkou jejich fyzické kondice. Bytelný řetěz lemující cestu k vrcholu je na prvních čtyř set metrech naprosto nezbytný.

Labe v Ústí nad Labem 27. prosince 2023 dopoledne.
Labe v Ústí je stále na trojce, během dneška má ale kulminovat

Výstup totiž chvílemi připomíná šplhání po žebříku a hladký povrch a téměř kolmé stěny nedávají rozhodně pocit bezpečí. Kdo však překoná tuto první krutou zkoušku, má vyhráno. Skála s dramatickou náhlostí vystupuje 348 metrů nad okolní terén, viditelná ze vzdálenosti sto kilometrů. Národní park stejného jména jako hora, poskytuje podívanou světové úrovně, ale i kvalitní služby. A tak zatímco tvrdí muži a ženy nocují v těsné blízkosti monolitu chráněni pouze moskytiérou, masoví turisté uléhají trochu více na severu do bílých prostěradel v bezpečné vzdálenosti ledničky s chlazenou kolou a barevné televize. Jak akce probíhá?

V půl páté ráno se brána moderního turistického centra Yulary otevře a vychrlí autobusy plné nadšenců chtivých zastihnout východ slunce na vrcholu AYERS ROCKu. Japoncům jsou rozdány bílé rukavičky, aby měli lepší styk s železným řetězem a pro trempa vařícího si právě ranní čaj pod úpatím kopce, začíná báječná podívaná. Otevřou se dveře klimatizovaného autobusu a první várka se pouští do útoku. Po třech minutách se objevují první odpadlíci. Brzy se připojují další a jejich rychle rostoucí počet vzdávajících se, dává tušit, že ULURU nevydá svůj skalp opět zadarmo. A vůbec ne každému.

Rozpálený uhlík

Na Silvestra večer Pája obchází v posvátné úctě rozžhavenou skálu. Ve večerním slunci připomíná rozpálený uhlík. Červená barva, která proslavila tento monolit daleko za hranicemi Austrálie, je způsobena kysličníkem železa, který raguje na okolní teplotu, takže hora mění v průběhu dne několikrát barvu. Ráno je šedá, v poledne oranžová a na sklonku dne rudá. Večer před výstupem provádí rekognoskaci terénu. Jeho cílem je vytvořit základní český rekord výběhem na Ayers Rock a jako první člověk na světě stanout v nadcházejícím Novém roce na jeho vrcholu. Nebude zřejmě sám, spolu s ním mají na vyvýšeném místě monolitu ustláno i čtyři Japonci a tři Němci.

Ti mají něco tekutého k oslavě Silvestra a doušek i nabídli. Ač rozhovor plyne a pocity z debaty se zástupci hospodářských velmocí jsou dobré, následné reprezentační povinnosti nutí poděkovat za pohoštění a ulehnout pod Jižním křížem do spacáku.

Krátký popis akce: Je brzké ráno. Hodinky na zápěstí ukazují 4.40. Panuje zlověstné ticho přerušované jen poryvy větru. Je hluboká černá tma, ale něco se děje. Pája se postaví na unavené nohy a ztuhne hrůzou. Na obzoru se už valí z turistické YULARY kolona aut a autobusů. Je zle, zaspal jsem, si říká Pája. V šíleném chvatu nahází spacák do batohu a spouští se nebezpečnou cestou dolů. Konečně parkoviště, rovná půda pod nohama. Všude se to už hemží lidmi, většinou šikmookými, je tu provoz jako na Václaváku. Všichni směřují k řetězu.

Energetici rádi utrácejí na tradičních vánočních trzích, jen na  severu Čech si chráněné dílny přišly na celkem 52 410 korun.
Energetici rádi utrácejí na vánočních trzích, chráněné dílny mohou mít radost

"O ty strach nemám, vrásky na čele mi dělá ale aboriginalský sportovec, nyní už s dvouminutovým náskokem před námi", hodnotí děj na monolitu Pája. Nařizuje stopky a dává se rychle do stíhání muže s aboriginalskou vlaječkou na triku. Ten nepoužívá řetězu, funí a dere se vzhůru. Základní pravidlo, které si Pája stanovil, tedy nepoužívat řetězu, je ve dvou místech strašně obtížné dodržet. Skála je tu ohlazena milióny kroků a tyto dva až třímetrové úseky nemají daleko k devadesíti stupňům sklonu. Pája je sice v popředí dobyvatelů

vrcholu, ale stále za Aboriginalcem. Jak vypadají rozhodující minuty výstupu? Zbývá poslední kiklometr boje. Síly trochu už docházejí, domácí soupeř je stále vpředu. Nohy místy přestávají poslouchat, na chvíli se dostavuje i křeč do stehna. Jen vydržet. Domorodý soupeř je vzdálen asi tři sta metrů před Pájou, vzdálenost se zmenšuje, ani on už neběží. Ostrý vítr ženoucí se přes poušť rve Pájovi čepici s českou vlaječkou a jako pírko ji nese někam na sever. Vzdálenosti mezi dvojicí nejlepších běžců se zkracuje. Ale najednou - Aboriginalec se opět rozbíhá.

Páju dělí od něj už jen třicet metrů. Ach ne! Vousáč upozorněn hlukem se ohlédne a vida pronásledovatele, rozběhne se a s lehkostí překonává zbývajících pár metrů a dobíhá jako první člověk na této planetě v tomto čerstvě Novém roce k vrcholu ULURU. Pája přibíhá k smrti vyčerpán o dvacet metrů za ním, zastavuje na stopkách svůj dosažený čas a dopadá bez dechu vedle vousáče, ten mu klepe uznale na rameno a funí jako kompresor.

Opilý muž zaměstnal strážníky v Brné na Ústecku.
FOTO: Muž to v Brné přehnal s pitím. Strážníci mu museli přivolat sanitku

Vítěz se jmenuje Jim. Pracuje v Yulaře a na AYERS ROCK vybíhá každý Nový rok už dvanáct let za sebou a vždycky je první na vrcholu. Není to k vzteku? Vyčerpání Páji je větší, než zklamání. Ale nevadí, říká si, Aborižinalec je tu doma, jeho soukmenovci tu byli nejmíň o šest tisíc roků dřív, než on. Oba dobyvatelé vrcholu se kochají na obzoru vycházejícím sluncem a v zádech mají valící se davy. Mezi bílými rukavičkami jim mává jeden známý ze včerejška. Vyzvídá jak se spalo a hrdě oznamuje, že z jejich autobusu byl na kopci první. "Dobrý výkon", chválí ho Pája. Hlavní cíl - vytvořit základní český rekord, byl splněn.

Nový rok, započatý trochu exoticky, pokračuje. Původní slova Páji, že čas 24 minut 56 vteřin lze překonat, dnes už neplatí. Nejdou splnit ani jeho další slova: "Kdo cítíte, že máte na víc, můžete se do nitra Austrálie vydat. Vždyť rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. A pokud se budete potulovat kolem Rocku, nakukovat do domorodých svatyní a hladit rudou skálu, možná tam někde najdete alespoň jednu z těch našich čepic s českou vlaječkou. Prosím vás, vezměte ji s sebou nahoru. Ona tam totiž taky trochu patří", pravil před časem Pája. Dnes už nelze.

Tato akce se konala sice nedávno, před koncem minulého tisíciletí, dnes je to ale trochu jinak. Okolo útvaru vede několik různě dlouhých tras. Podél nich je spousta domorodých kreseb a posvátných míst oddělených plotem, kam vstup je považován za přečin. Přesto je v blízkosti hory postaven luxusní hotel Longitude 131°- skupina domečků ve stylu stanů. Pískovcový útvar ULURU má nesmírný kulturní a náboženský význam pro australské domorodce. Celé území okolo Skály patřilo od pradávna lidu Anangů a zároveň je křižovatkou domorodých „cest stvoření“. Tato posvátná oblast byla Anangům v roce 1985 australskou vládou navrácena a zapsána do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Od 26. 10. 2019 je hora ULURU pro návštěvníky uzavřena. Alternativou se nabízí turistická trasa kolem monolitu s místy rituálů Anangů, kam se nesmí v rámci respektu k jejich kultuře vstupovat a i fotografování je zde zakázáno!

Ervín Dostálek

U Malečova se auto převrátilo na střechu. Do nemocnice museli dva lidé.
U Malečova se auto převrátilo na střechu. Do nemocnice museli dva lidé