Jeho první ročník se tu odehrál v roce 2002, od té doby většinou na podzim vozí unikátní divadla pro děti i dospělé včetně několika premiér a nabízí koncerty hudebních skupin. Poslední roky zde spolek KULT vlastní inscenace také produkuje. Příkladem budiž také inscenace Bermudský Δ. 

Bermudský Δ je inscenace o Sudetech a o všech podivnostech, které se zde dějí nebo v minulosti děly. Celý příběh začíná na autobusové zastávce v Litoměřicích, kde diváky přivítá průvodce fiktivní cestovní agentury Sudetský sen. Na palubě autobusu se těžiště zájezdu postupně posouvá od krásných turistických lokací přes historii jednotlivých míst až po boj o vlastní záchranu, kdy autobus projede časoprostorovou bránou a diváci se tak ocitnou v minulosti. Průnikem za hranice reality se diváci ocitnou ve vortexu argenitových anomálií, které mají možná vliv na to, co se v Sudetech po staletí odehrává, a nebo taky ne. 

Délka inscenace je 2,5 hodiny. Autobus za tu dobu urazí okruh zhruba 60 km. Některé exteriérové scény diváci sledují přímo z autobusu, na několika místech z něj ovšem vystoupí a zhlédnou zde dramatická vystoupení. V průběhu cesty uvnitř autobusu se odehrává herecká akce tří hlavních postav příběhu. 

„Hledali jsme ideální prostor a ten jsme našli právě na Litoměřicku. Autobus nám tak umožňuje navštívit atraktivní lokality a ty využít jako přirozené kulisy pro náš příběh. Ten se odehrává totiž jak přímo v samotném autobusu, tak na několika zastávkách, kde diváci z autobusu vystoupí a ocitnou se přímo uprostřed obrazu, například v polorozpadlém stavení anebo na nádvoří chátrajícího zámku. Divákovi tak poskytneme originální sugestivní a doufáme, že i autentičtější zážitek, než získá při běžné divadelní produkci,“ dodává producent projektu Honza Kvasnička.

V inscenaci Bermudský Δ se v režii Filipa Nuckollse propojí tvorba několika umělců. Obsazení: Ctirad Götz, Jakub Gottwald, Anita Krausová, Adam Mensdorff-Pouilly, Daniel Horečný, Kryštof Kotek, Zbyšek Humpolec, Hynek Tajovský, Markéta Mrákotová. Řidič autobusu: Zdeněk Pejša 

Projekt je finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Státním fondem kultury, Ústeckým krajem, městem Ústí nad Labem, městem Litoměřice a také manžely Winklerovými. 

Prodej vstupenek za cenu od 666 korun na každou ze sedmi repríz Bermudského Δ začal už 2. května na webu kultprodukce.cz. Máte-li tedy rádi netradiční a osobitá divadelní představení, která pořadatel tradičního ústeckého divadelního i hudebního Festivalu Kult pravidelně v Ústí nad Labem roky pořádá – a letos na podzim se sem opět vrátí 12. až 22. října - tedy neváhejte a vstupenky si na webu kultprodukce.cz na Bermudský Δ objednejte včas. Jednotlivé jízdy se pak odehrají na Litoměřicku od neděle 12. do neděle 19. června, každý z těchto dnů je odjezd vždy v 19.45 hodin. 


Radek Strnad, Míra Slanec