Tehdy jsem ani v nejmenším netušil, že se tak stalo za pět minut dvanáct. Pokolikáté už knihou listuji, ale včera to bylo s úplně jinými pocity. Protože včera jsem se dověděl, že už vždycky budu listovat jenom vzpomínkami, a to mi bude muset stačit, protože už nikdy se nebudu moct na nic zeptat. Zůstalo jen to, co je v knize. Takže vzpomínám. Na naše setkání před třiceti lety, kdy to vypadalo, že jsme každý z jiného těsta, a postupně jsme zjistili, že si máme setsakra o čem povídat. Vzpomínám na profesionála, který zasvětil svůj život fotografii, do níž ukládal svůj pohled na svět.

 Interhotel Bohemia tehdy a dnes. Archivní snímek je z roku 1976 z publikace Ústí nad Labem.
Fenomén Bohemka a zlaté časy. Nejlepší bufík, hotel i zmrzlina v Ústí

Vzpomínám na férového chlapa, který uměl každého vykázat do patřičných míst, když měl pocit, že si to dotyčný zaslouží, a pro kterého ústní dohoda a slib znamenaly stejně co bůhvíjak dlouhá písemná smlouva. Nesnášel nespravedlnost a pro rozhodnutí pomoct někomu, kdo to zrovna potřeboval, nešel nikdy daleko. Žil život naplno, bral plnými hrstmi, co mu nabízel, ale ještě plnějšími hrstmi dokázal rozdávat. Bohém s velkým srdcem, který věřil, že na světě je pořád víc dobrého než špatného. Nedá se snad ani spočítat, na koho a na co všechno během svého života namířil svůj objektiv. Ale ty tisíce a tisíce fotek nám ho budou ještě dlouhá léta připomínat.

Křest knihy o Petru Berounském
Až budete slavní, skončíte u mě na záchodě, říká fotograf Petr Berounský

Vždycky když jsem si pročítal kapitolu v jeho knize, kde líčí své zážitky z vojny, prožité za „reálného socialismu“ a plné absurdit a zhovadilostí, byl jsem rád, že se mi řízením osudu vojna vyhnula. Až včera mne napadlo, že jeden povolávací rozkaz dostaneme jednou všichni – ten, proti kterému není odvolání. Petr Berounský ho dostal v červnu 2023. To datum si budu pamatovat…

Pavel Mészáros, nakladatel

Zemřel ústecký fotograf Petr Berounský.
Zemřel známý ústecký fotograf Petr Berounský, bylo mu 66 let

Mohlo by vás zajímat: Fronta před Úřadem práce v Ústí nad Labem

Zdroj: Janni Vorlíček