Předtím byl devět let v redakci deníku Sport, jako reportér se účastnil třinácti olympijských her, šesti letních a sedmi zimních. Jeho třetí kniha o zlatému věku českého biatlonu i jeho kořenů je nyní opět prudce aktuální. Právě se totiž s biatlonem rozloučil jeho český matador Ondřej Moravec, legenda. Ondra Moravec (36) se s kariérou loučil po 19. sezónách ve Světovém poháru. A to ve štafetě smíšených dvojic s parťačkou Lucií Charvátovou.

Autor obsáhlé knihy poutavě líčí až pohádkovou proměnu, jíž náš biatlon za krátký čas prošel. A už víme, že si to napříště jen tak nezopakuje, ač se jeho posledních osm let vrylo Čechům pod kůži. „Je to unikát,“ komentuje Macek, co naši závodníci i lidé okolo nich dokázali. Ne SRN a jeho středisko Ruhpolding, ale české Nové Město označili zahraniční komentátoři za Mekku biatlonu.

„Psal jsem kroniku výjimečných českých let biatlonu i proto, že jsem byl často v blízkosti úspěchů: na střelnici i v zákulisí soutěží,“ líčí Macek. Výpravná kniha Příběhy biatlonového šílenství má unikátní snímky nejen Petra Slavíka. Anotace knihy s podtitulem Kronika zlatého věku 2012–2020 přitom říká: „Nejslavnější období sportu, který se v krátký čas prosadil mezi nejsledovanější u nás, líčí kniha o biatlonovém boomu. Na 528 stránkách se vrací k památným dnům českého biatlonu (2012 – 2020), k jeho kořenům. Sportovní reportér Macek roky provází naši biatlonovou reprezentaci na soutěžích. V jednotlivých příbězích tu proto reportážně líčí medailové bitvy z olympijských her, šampionátů i dalších vrcholných akcí. Vypráví příběhy ze soukromí Ondřeje Moravce, Gabriely Koukalové, Veroniky Vítkové, Michala Šlesingra, Markéty Davidové i dalších osobností našeho či světového biatlonu, které sám potkává. Jeho nová kniha má až unikátní fotky Petra Slavíka (1982), rodáka z Uherského Hradiště, oficiálního fotografa českého týmu i Mezinárodní biatlonové unie, a dalších reportérů. Jsou zde také snímky z osobních archivů našich reprezentantů. Nezbytnou součástí knihy je rozsáhlá statistická část, sestavil ji a editoval Luděk Čermák, obálku zdobí foto od Petra Slavíka z cíle Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Knihu vydal Prostor v roce 2020.

Radek Strnad