„Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem se od roku 2018 zapojila do mezinárodního projektu Bookstart, u nás byl nazván S knihou do života. Zájem maminek na rodičovské dovolené mnohé překvapil. Dnes na pravidelné schůzky do knihovny dochází maminky s dětmi ve věku od 1-6 let, účastní se přednášek, seminářů, her, ručních prací, divadelních představení atd. Nenásilnou formou učí své děti vztahu ke knize. Promiňte, musím se hned opravit, ve skupinách je i několik odvážných mužů a jak je vidět, docela je to baví. Jednou v měsíci zveme na akci hosta, ve čtvrtek 19. září za námi do terénu přijel až z Prahy muzikant, vypravěč příběhů, výrobce hudebních nástrojů, tramp, družinář a člen pravěké kapely Ivo Vrba. Po chvilce si získal všechny diváky a posluchače. Hrál na různé nástroje, vyprávěl příběh o malém bubínku, vysvětloval různé zvuky, dokonce vylezl na strom, aby upoutal pozornost těch nejmenších. Tahle akce bez roušek se všem moc líbila,“ konstatovala usměvavá Tereza Kleinová.

„Tolik zvláštních dřevěných hudebních nástrojů jsem ještě neviděla, děti byly nadšené, vyzkoušet si mohly nejen  bubínek, různé píšťaly, trubky a fujary, brnkačky, chrastidla. Snad třicet minut ten pán zpíval lidovky na přání, byla to úžasná akce,“ tvrdila maminka Michaela. 

„Nebyl jsem v Ústí poprvé, hrál jsem tu v kině Hraničář, v jedné čajovně, také na jedné soukromé akci. Pracuji v Praze jako družinář, mohu říci, že dětem docela rozumím. Tady byli skutečně pozorní posluchači, maminky se mnou spolupracovaly, dokonce došlo i na nesmělý taneček a sborový zpěv,“ s úsměvem tvrdil Ivo Vrba. 

Nevěříte! Zajděte do knihovny a zapojte se také do akce S knihou do života. 

Miroslav Vlach