V rámci Česka budeme mít možnost se s nimi seznámit 3. 12. 2020 na velkém finále studentské soutěže Czech Envi Thesis. Představí se v něm 5 nejlepších studentek a studentů, kteří uspěli v konkurenci 62 studentů z 14 univerzit a vysokých škol napříč Českou republikou. Organizováním soutěže Czech Envi Thesis dává ústecká univerzita prostor těmto nejlepším studentům již podruhé.

Velké finále bude probíhat online prostřednictvím aplikace ZOOM. Veřejně ho bude možné sledovat také streamované živě na Facebooku soutěže (https://www.facebook.com/Czechenvithesis).

Pět finalistů představí práce z oblasti psychologie chování, obnovitelných zdrojů, sucha, změny klimatu a problematiky šetrného zemědělství v krajině. Dozvíme se například, do jaké míry je naše ekologické či neekologické chování ovlivněno nevědomými procesy v našem mozku, zda se nám na střeše vyplatí instalace fotovoltaické elektrárny, zda sucho řeší občané i v malých obcích, zda lze zažalovat stát kvůli řešení změny klimatu či jestli zemědělce v praxi zajímají stromy rostoucí vedle polí.  

„Oproti prvnímu ročníku se počet soutěžících zhruba ztrojnásobil. Potvrzuje se, že mladá generace se o problémy životního prostředí stále více zajímá a chce aktivně přispět k jejich řešení. Odvahu jim dodávají i hnutí a vzory ze zahraničí,“ shrnuje letošní rekordní zájem o soutěž organizátor Jan Macháč z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Záštitu soutěži udělili a její podporu opakovaně vyslovili Ministerstvo životního prostředí, Vodafone, Metrostav a Nadační fond Severočeská voda. V odborné komisi, která rozhodne o vítězi letošního ročníku, usednou kapacity oboru, jakými jsou například předsedkyně Komise RIA prof. Jiřina Jílková nebo bývalý ministr životního prostředí prof. Bedřich Moldan. Na jednom virtuálním podiu tak bude k vidění „přátelský střet“ těchto dlouhodobě uznávaných hvězd oboru i mladých vědců z řad studentů. Ti budou navíc na finální prezentace nadstandardně připravení. Mají totiž za sebou mediální školení pod vedením bývalého novináře a televizního reportéra Davida Vaníčka.

Jak uvádí Marek Hekrle z UJEP: „Nestačí být jen dobrý a produkovat excelentní výstupy, je potřeba umět své výsledky prezentovat.“ Ve spolupráci se společností Vodafone tak i letos bylo pro finalisty připraveno speciální školení koncipované tak, aby každý uměl srozumitelně a názorně představit svou práci i lidem mimo obor.

Z loňského ročníku vyšla vítězně Kateřina Tumová, která ve finále, a později také v několika rozhovorech pro média, představila téma znovuvyužívání odpadní vody v domácnostech, což je téma, které je s ohledem na ubývání zdrojů vody stále aktuálnější. Kdo bude její letošní nástupkyní nebo nástupcem a jaké téma vyhraje druhý ročník soutěže, uvidíme živě 3. prosince od 14:00 h. Bude to napínavé.

Soutěž Czech Envi Thesis je organizována Institutem pro ekonomickou a ekologickou politiku Fakulty sociálně ekonomické UJEP. 

Jana Kasaničová - tisková mluvčí UJEP