V předchozích dvou sezónách, notně zužovaných koronavirovou pandemií, se jevilo hraní mimo divadlo, na open air scénách, jako jediná možnost, jak své novinky a klasický repertoár předvést publiku. Sázka na neprověřenou venkovní variantu se ale oba předešlé roky vyplatila. Bylo patrné, že lidem divadlo chybělo. Vysoká návštěvnost dokazovala, že najít jinou variantu pro letní hraní, než klasické divadelní jeviště pod střechou, byl dobrý tah. I když letos covidové restrikce do života divadla tolik nezasahují, plán vyjít s divadlem ven byl jasný už před začátkem 50. jubilejní sezóny.

Dramaturgie divadla tak i v letošním létě vsadila na prověřená místa a tituly, rozhodla se opustit zázemí domovského divadla a vyjít vstříc divákům. Konec května, celý červen a začátek července bude Činoherní studio hrát venku, na vzduchu a pod širákem. Letní štaci 2022 zahájilo představení melancholické severské komedie Najal jsem si vraha v atriu ústeckého muzea. Inscenace se tam vrátila rok po premiéře. Své letní reprízy v atriu ústeckého muzea průběhu léta zaznamenají i inscenace Bratrstvo kočičí pracky a Pan Theodor Mundstock.

V Roudníkách při setkání rodáků a přátel obce bylo veselo.
FOTO: V Roudníkách při setkání rodáků a přátel obce bylo veselo

V exteriérové premiéře se v centru Ústí ve vnitrobloku muzea představí i inscenace Jaroslava Rudiše Anšlus. Na ústecké gotické dominantě, na hradě Střekov, zahraje ústecká činohra shakespearovskou veselohru Sen noci svatojánské. Ani letos Činoherák nevynechá účinkování na termálním koupališti v Brné. Uvede tam poetické Pábitele a crazy komedii Harila aneb Čtyři z punku a pes. Inscenaci Černá sanitka, jejíž jedinou scénografií je dodávka, uvedl Činoherák v průběhu první poloviny června na tajných místech, jejichž souřadnice zveřejnil až v den konání představení.

Šlo však o místa dostupná pěšky z centra Ústí.  V rámci letošní Letní štace došlo i na jednu premiéru a chystá se jedna derniéra. Prvního uvedení a následné reprízy se již dočkala inscenace Mluviti pravdu, adaptace stejnojmenného románu Josefa Formánka v režii Filipa Nuckollse. Posledním uvedením se Činoherák rozloučí s pohádkou Ronja, dcera loupežníka, kterou má v repertoáru již od roku 2013. Letní štace však nebude jedinou možností, kdy se v létě roku 2022 setkat s inscenacemi Činoherního studia. Na předposlední týden srpna se chystá tradiční Divadelní zahrada, šestidenní festival v romantickém lesoparku prvorepublikové Wolfrumovy vily v současnosti patřící Českému rozhlasu Sever. 

Program Letní štace 2022

úterý 21. 6. / 20.00 Harila aneb Čtyři z punku a pes / koupaliště Brná 

středa 22. 6. / 20.00 Pábitelé / koupaliště Brná 

čtvrtek 23. 6. / 20.00 Pábitelé / koupaliště Brná 

sobota 25. 6 / 19.00 Mluviti pravdu / 2. REPRÍZA / Činoherní studio 

úterý 28. 6. / 18.00 Ronja, dcera loupežníka / DERNIÉRA / Činoherní studio 

čtvrtek 30. 6. / 20.00 Sen noci svatojánské / hrad Střekov 

pátek 1. 7. / 20.00 Sen noci svatojánské / hrad Střekov 

čtvrtek 7. 7. / 20.00 Harila aneb Čtyři z punku a pes / koupaliště Brná 

pátek 8. 7. / 20.00 Pábitelé / koupaliště Brná 

neděle 10. 7. / 20.00 Anšlus / Muzeum města Ústí nad Labem

Petr Kuneš