Kromě čestného uznání a gratulace od vedení knihovny i zástupců jejího zřizovatele, kterým je Ústecký kraj, dostal malý čtenář i personalizované leporelo.

Kromě množství akcí s literární tematikou patří k Březnu – měsíci čtenářů neodmyslitelně i udílení ocenění Čtenář roku. V rámci tohoto ocenění, které každoročně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP), knihovny napříč celou Českou republikou hledají své nejlepší čtenáře. Základním kritériem pro udělení ocenění obvykle bývá počet výpůjček v kombinaci s počtem návštěv knihovny za uplynulý rok, v každém roce se však čtenář nebo čtenářka roku hledá v jiné kategorii. V předchozích letech tak knihovny své nejlepší čtenáře hledaly například mezi učiteli nebo fanoušky e-knih. Letošní ročník ocenění Čtenář roku je zaměřen na nejmladší návštěvníky knihoven, kteří jsou zapojeni do projektu Bookstart – s knížkou do života, jehož hlavním cílem je podpora raného čtenářství.

Miniliga bude hostit malé fotbalisty z několika měst.
Miniliga v Libouchci bude hostit malé fotbalisty z několika měst našeho kraje

Knihovna Ústeckého kraje udělila ocenění Čtenář roku 2024 tříletému Hynku Šaldovi, který si zde v loňském roce vypůjčil více než 140 knížek. „Hynek se svou maminkou navštěvuje knihovnu prakticky od svého narození a společně jsou pravidelnými účastníky jak aktivit spojených s projektem Bookstart, tak i dalších dětských akcí. Hynka velmi zajímají knihy, které se zabývají tematikou aut, vlaků a různých strojů, poslechne si však rád i pohádky. Je to zvídavý chlapec a my byli u toho, jak rostl a zdokonaloval své čtenářské dovednosti. Když přišla výzva na ocenění dětského Čtenáře roku, byl pro nás Hynek jasnou volbou,“ říká knihovnice a koordinátorka projektu Bookstart Veronika Novotná, která malého Hynka na ocenění nominovala.

Slavnostní vyhlášení ocenění Čtenář roku 2024 se uskutečnilo v Dětském oddělení Knihovny Ústeckého kraje v úterý 12. března. Malému čtenáři osobně pogratulovala ředitelka knihovny Jana Linhartová spolu s členkou Rady Ústeckého kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Jindrou Zalabákovou. Kromě čestného uznání a medaile dostal Hynek i personalizované leporelo Vlk Hynek a mol Knihomol.

Ilustrační foto.
Řidiči, pozor. Svádov bude rozkopaný, vznikne tam nový chodník

„Jelikož v rámci projektu Bookstart tvoříme společně s dětmi a maminkami vzpomínková leporela, bylo pro nás výzvou vytvořit leporelo i pro oceňovaného čtenáře. Nakonec nám tak vznikl milý veršovaný příběh o vlku Hynkovi, který se spolu se svým kamarádem molem Knihomolem s využitím různých dopravních prostředků vydává na cestu do knihovny,“ říká ke vzniku leporela jeho autorka Veronika Novotná.

Jan Černecký, mluvčí Knihovny Ústeckého kraj