Historicky první ročník kampaně Den pro dětskou knihu se zrodil v listopadu 2006 v Městské knihovně Děčín. První společný Den pak proběhl v roce 2007. Od té doby se akce každoročně opakuje a zapojuje se do ní téměř 120 knihoven v České republice. Akce je zaměřena na propagaci dětské knihy i četby.

V ústecké knihovně se bude Den pro dětskou knihu slavit čtením pohádek a řadou tvůrčích workshopů. Děti i rodiče si budou moci například vyrobit záložky, svázat si vlastní knížku nebo se zúčastnit dílny s výrobci autorských papírových deskových her Pipasik. Ta se ponese v duchu knihy Poznávej ptáčky, která za rok 2022 získala prestižní ocenění Zlatá stuha v kategorii literatura faktu pro děti a mládež. Návštěvníci se budou moci také zúčastnit divadelního workshopu nebo tvořivé dílny s ústeckou výtvarnicí Lenkou Procházkovou. Ta bude na Dni pro dětskou knihu také se svým stánkem Ostrov dobré nálady.

Olympionička Vrabcová Nývltová v Ústí nad Labem besedovala s žáky.
FOTO: Zvědavé dotazy. Olympionička Vrabcová Nývltová v Ústí besedovala s žáky

Vrcholem programu bude odpoledne od 16 hodin představení netradičního divadla pro děti Ústav úžasu, které vede performativní umělec Jakub Folvarčný. Ústav úžasu má hry založené na interaktivitě a participaci diváka. V Knihovně Ústeckého kraje představí kus Karlova a Jaromírova pohádka, což je tradiční Erbenova “Jabloňová panna”, vyprávěná však atypicky pomocí gramofonových desek a dalšího haraburdí. Akce se uskuteční od 10 do 17 hodin v Lidové části knihovny (Winstona Churchilla 3). Vstup je zdarma.

Jiří Poživil, Oddělení komunikace Knihovny Ústeckého kraje

Mohlo by vás zajímat: Na Bukově má vyrůst nový domov pro seniory. Najdou tam azyl i důchodci z Terasy

Zdroj: Martin Mudroch