Výstava se koná v Atriu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem (budova A), Sociální péče 3316, 400 11 Ústí nad Labem – Severní Terasa a vy i veřejnost si ji můžete prohlédnout až do konce května 2024.

Při této příležitosti vás dále zveme na veřejnou přednášku na téma Pokročilé metody léčby Parkinsonovy nemoci, která se uskuteční dne 7. května v 17:00 hodin rovněž v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, v budově B, 5. patro, učebně č.3 (Vzdělávací institut Krajské zdravotní).

Sraz byl v 8:30 na Mírovém náměstí. Vidět jste mohli veterány všeho druhu- od škodovky po Rolls-Royce. V 10 pak začala kolona těchto starých krasavců směr Všebořice-Staré Předlice-Trmice-Řehlovice-Brozánky-Rtyně n. Bílinou- Suché-Modlany-Srbice a konečná
Prvomájová spanilá jízda veteránů v Ústí nad Labem bavila napříč generacemi

Přednáška, kterou uvede Prof. MUDr. Robert JECH, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky, UK v Praze, 1. LF a VFN v Praze a přední odborník na léčbu poruch hybnosti, představí nové a především intervenční způsoby léčby tohoto onemocnění. Následovat bude prostor pro dotazy pacientů, jejich rodinných příslušníků a zájemců.

O nemoci

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje zhruba jednoho z 200 lidí. Přesné příčiny rozvoje onemocnění se vědcům doposud nepodařilo odhalit. Naprostá většina pacientů je vyššího věku. Parkinsonova choroba se častěji rozvine u mužů. Zhruba v pětině případů se vyskytne u lidí, jejichž příbuzní se s ní také léčili/léčí. Největší problém je včasná diagnostika onemocnění. V době, kdy jsou příznaky této choroby zjevné, je už obvykle v příliš pokročilém stádiu.

Nejčastějším prvním příznakem je třes rukou, postupně tato choroba negativně ovlivňuje celkovou motoriku a nastávají problémy i s chůzí, stabilitou, později s mimikou a plynulým mluvením. V pokročilých fázích se zhoršuje schopnost myšlení a paměť.

Badatelka na největším dochovaném opracovaném bloku pískovce.
Ústecké muzeum získalo nominaci na prestižní národní ocenění

Parkinsonovu nemoc dosud nelze vyléčit, ale lze tlumit její příznaky a významně tak zlepšit kvalitu života pacientů, přičemž spolupráce pacienta a jeho rodiny je v tomto případě zásadní.

Obdiv patří všem, kteří s nemocí bojují a za spolupráce s lékaři, fyzioterapeuty, eventuálně psychology a psychiatry se snaží vést naplněný život. (kz)

Mohlo by vás zajímat: Zmatek nad zmatek. Cestující v Ústí se sžívají s novými pořádky MHD

Zdroj: Deník/Jan Pechánek