Britský deník The Independent ve spolupráci s aerolinkami British Airways oslovil před časem obyvatele Spojeného království s otázkou, co považují za největší architektonické skvosty 21. století ve své zemi. Ze sto padesáti navržených budov Britové vybrali jedenadvacet, mezi nimiž figuruje i obchodní dům Selfridges v Birminghamu - dílo ateliéru Future Systems, jejž český architekt Jan Kaplický založil po své emigraci do Velké Británie a který vedl až do své smrti v roce 2009. Výsledky ankety nejvýznamnějších britských památek 21. století představil magazín High Life. V průzkumu trvajícím tři měsíce se vyslovily dva tisíce Britů, do žebříčku zasáhl i tým britských expertů včetně prezidenta Královského institutu britských architektů St. Hoddera či ředitelky londýnské whitechapelské galerie Iwony Blazwickové. Birminghamský Selfridge zaujme nejen neotřelým exteriérem, ale i moderně řešeným interiérem, který sklízí obdiv i pro své vnitřní členění.

Není ale, jak známo, co se blyští, vše zlaté. Jiný výzkum zase vyhodnotil nákupní středisko Bullring v Birminghamu, kterému dominuje právě obchodní dům Selfridges jako nejošklivější stavbu ve Spojeném království. Ten zkoumal názory 1111 Britů. Moderní architektura a především město Birmingham z průzkumu nevyšly nejlépe. Průzkum uspořádal výrobce počítačových her AE u příležitosti vydání další verze svého urbanistického simulátoru Sim City Creator. Birminghamského Bullringu otevřeného před několika lety, se nicméně ale zastal N. Summerfield, který má na birminghamské radnici obnovu města. "Design obchodního domu Selfridges, který vyhrál několik cen, se stal synonymem ekonomického růstu města", prohlásil. Připustil ale, že budova je "ohyzdná" a město hledá způsoby jak ji strhnout. Ale generální manažer nákupního střediska se naopak zas obchodního domu Selfridges zastal: "Je jedním z klíčových obrazů Birminghamu. Přirovnáváme ji ke kvasnicím. Buď ji milujete, nebo nenávidíte." řekl Tim Walley. Prostě někdo vdolky, jiný holky.

Hledají se dobrovolníci pro běh Barvám neutečeš a Urban Challenge.
FOTO: Hledají se dobrovolníci pro běh Barvám neutečeš a Urban Challenge

Jaký je většinový názor? Je to jednoznačné – Selfridges je chloubou Birminghamu. Stavba ze železobetonu byla vystavěná v letech 1999 až 2003 ve slohu Blobitecture. Téměř amorfní kostra je na betonu pokrytá patnácti tisíci eloxovanými hliníkovými kotouči. Připomínají velrybu a jsou přimontované na betonu nasprejovaném na modrou barvu a podle majitele Selfridges se stala symbolem značky. Jak už bylo řečeno, za tuto stavbu získal ateliér pana Kaplického řadu cen, na druhé straně ji v jediné anketě označili dotazovaní za nejošklivější britskou stavbu roku.

Obchodní dům Selfridges, v angličtině nazývaný také jako Selfridges Building, je největší stavbou ateliéru Future Systems, jejíž celková cena se vyšplhala na 60 milionů britských liber. Nejvýznamnější realizovaná stavba Jana Kaplického vůbec

byla na fotografii využita jako pozadí plochy v architektonickém grafickém tématu operačního systému Windows 7. Budova se považuje za příklad stavby Blobitecture, což je styl architektury připomínající bloby a různé nové organizmy. K inspiraci této stavby sloužily šaty, které v šedesátých letech navrhl francouzský módní návrhář Paco Rabanne za použití řady propojených disků z leštěného plechu. Budova tak využívá změn úrovně nuance světla a stínu padající na barvy na povrchu. Nu, prohlédněte si ji i Vy na fotografii a udělejte si svůj názor, ne?

My jsme jeli do Birminghamu především kvůli Kaplického Selfridges - a nebyli jsme rozhodně zklamáni. Prošli jsme obchodním centrem, prohlédli si pro někoho kontroverzní budovu uvnitř i ze všech stran a pak vyrazili do velice živého města. Je po jediném mnohamilionovém městě Británie, kterým je samozřejmě Londýn, druhým největším s jedním milionem a sto tisíci obyvateli rozmanitého původu i barvy pleti. Snad nejkosmopolitičtější město Spojeného království, životem kypící centrum oblasti West Midlands. Má historické budovy i moderní stavby, po městě jsou rozmístěny barevné skulptury zvířátek pro obveselení zejména mladých. Dříve šedivé průmyslové město, hnací síla anglické průmyslové revoluce pojmenované kdysi „továrnou světa“ či „městem tisíce řemesel“.

Hledají se dobrovolníci pro běh Barvám neutečeš a Urban Challenge.
FOTO: Hledají se dobrovolníci pro běh Barvám neutečeš a Urban Challenge

Má muzea s obrazy několika staletí, řadu sakrálních staveb různých náboženství, knihovnu na Centenary Square, koncertní síň Birmingham Town Hall. Prošli jsme pěší zónou obchodní čtvrti Bull Ring, viděli pulsující život s pouličními hudebníky, tanečníky, množstvím turistů, zajímavou katedrálu, budovu radnice, skulpturu Železného muže i stadion týmu fotbalové Premier League F. C. Aston Villa. Město je údajně i kolébkou heavy metalu či skupiny Black Sabath. S městem jsou spojena slavná jména, jako jsou James Watt, Arthur Conan Doyle či R. R. Tolkien. Bylo rozhodně zajímavé Birmingham poznat. A to se nám podařilo.

Ervín Dostálek