Ve 14:30 hod. vyrazí od místní školy průvod indiánů, kterého se může zúčastnit každý zájemce. Vpředu půjde indiánská skupina Pšito Oyale  a na úplném čele průvodu pojede na koni sám slavný náčelník Apačů – Vinnetou, který při svém příjezdu bude zpívat hymnu Brné. 

Průvod přijde k hospodě U kapličky. Zde  náčelníka  přivítá Kleki Petra, Inču čuna,  Ribanna, Sam Hawkens, „Myší oásek“, potrhlý „Motýlkář“, Old Firehand a samozřejmě Old Shaterhand, kterého  ztvární opravdu „Drtící pěst“, medailista z Mistrovství Evropy v boxu, nyní prezident České boxerské asociace a rodák z Brné Sváťa Žáček. 

Poslední osobností bude sám Karl May. A kdo bude Vinnetou? Tuto roli si přál a pořadatelé ze spolku Veselá Brná mu ji rádi dopřáli, Vladimír Hron.

Po přivítání položí  květiny u totémů a potom se začne házet tomahawkem, střílet lukem, chytat bizony, prohlížet indiánské ležení. A to ještě nám chystá překvapení Dům dětí a mládeže. To všechno budou dělat mladší i starší.

Slavnosti vína a burčáku na Lidickém náměstí v roce 2018
První zářijový pátek zavoní v Ústí nad Labem po burčáku

Všichni kostýmovaní účastníci starší 18 let dostanou frťana ohnivé vody, vylosovaní dospělí dostanou pivo „Karl May“  a vylosované děti dostanou vstupenky na představení Mladé scény.

„Praví“ indiáni předvedou také indiánské tance a do tance na závěr zapojí mnoho diváků. Na sále si budete moci prohlédnout repliky zbraní ze slavných filmů a výstavu knížek Karla Maye, kterou vlastní Petr Berounský. Bude zde i knížka „Vánoce“, kterou May psal v Brné.

Zkrátka v sobotu 5. září se vyplatí přijet do Brné v kostýmu, ale i bez něj. Vždyť bude i indiánský guláš a protože je začátek září tak i burčák. Zveme vás všechny, kteří milujete dobrodružství. Spolek Veselá Brná bude slavit pět let a srdečně vás zve.

Zdeněk Kymlička