Spisovatelka Martina Bittnerová se narodila na Moravě, sama říká, že se stěhovala častěji než Božena Němcová. V současné době bydlí v Teplicích, na seznamu má jedenáct knih. Psaní ji vždycky bavilo, v šestnácti letech ji otiskli povídku v časopise a to možná rozhodlo. První její kniha vyšla v roce 2011, devátá v pořadí se jmenovala Gamblerství je smrtelná nemoc, komentovala ji na mnoha besedách. Hodně svého času věnovala českým osobnostem devatenáctého století (Utajené životy slavných Čechů, Utajené životy slavných Češek). Poslední kniha vyšla v roce 2019, jmenuje se Čas motýlích křídel.       

Vysoká žena se představila, místo nabízené kávy požádala o mátový čaj. „Vánoce se kvapem blíží, proto jsem pro dnešní posezení nad knihou vybrala záměrně téma, které rezonuje celou společností už řadu let a jak tak koukám, sem se docela hodí. Muži dali dnes přednost fotbalu, jejich chyba (smích). V roce 2016 vyšla kniha vzpomínek, kterou jsem nazvala Mé milované tchyně a já. Je to vlastně pět samostatných povídek, kde popisuji vlastnosti pěti zkušených žen. Někdy to byla legrace, většinou spíše horor,“ usmála se vypravěčka a ukázala posluchačům nenápadnou tiskovinu. Poutavý přednes doplnila hereckými gesty, vysvětlila, měnila výraz v obličeji podle situace. Po chvilce si získala všechny posluchače, smála se, přidala další příběh. „Ne, nejsem vůbec zaujatá, devadesát procent tchyní nemá chybu, já prostě šlápla vedle. Je to taková únikovka, po vyčerpávajícím studiu faktů,“ tvrdila s úsměvem spisovatelka, která objíždí školy, pořádá příměstské tábory, beseduje s mladými lidmi i seniory, učí Ukrajince česky. Na otázky odpovídala rychle, přidala upřímný úsměv.    

„Jsem moc ráda, že si paní Martina našla čas na seniory z hašeno klubu,“ řekla paní Tomsová. Zámecký sál nebyl plný, ale ti co dorazili určitě nelitovali. Žádné vstupné se nevybíralo, nabízela se káva a koláčky. Prostě to byla taková dámská jízda plná životních zkušeností. Společná fotka do kroniky a květiny jako poděkování. Hezké Vánoce všem!

Miroslav Vlach