V letošním roce bude výtěžek koncertu předán, formou jednoho šeku, jedné konkrétní potřebné rodině z ústeckého regionu. V roce 2023 je to rodina Elenky (15 let). Příběh rodiny bude zveřejněn na koncertě prostřednictvím Regionální TV Ústecko. Na benefičním koncertě se představí Ústecký dětský sbor (sbormistři Martina a Petr Zemanovi, klavírista Václav Krahulík), Heyvoice (pěvecký sbor Gymnázia J. Heyrovského v Praze). Ze známých osobnosti přislíbili účast Jan Šťastný, Kateřina Brožová, skupina Průdušky. Speciálním hostem večera bude zpěvačka Dasha.

 „Dvanáctý ročník benefice je připravován v nelehké době, přesto věřím že se podaří získat pro potřebnou rodinu finance, které jí život alespoň částečně usnadní,“ prozrazuje hlavní organizátorka koncertu Martina Zemanová.

Městské sady Ústí nad Labem jsou příjemným místem k procházce.
VIDEO: Městské sady zdobí střed Ústí. Krása a pohoda, pochvalují si park občané

Maminka Elenky stručně popisuje jejich příběh: „Elenka je 15letá slečna, která se narodila jako zdravá holčička. V osmém měsíci její tělíčko neuneslo očkovací látky a následoval její první velký epileptický záchvat. Z veselé a akční holčičky jsme rázem měli doma hadrovou panenku. Po dlouhých a nekonečných vyšetřeních jí po 10 letech diagnostikovali velmi vzácnou a ojedinělou mutací genu HNRNPU s těžkou mentální a pohybovou retardací, těžkou nekompenzovanou farmakorezistentní epilepsii. Kvůli úlekové epilepsii nosí protihluková sluchátka. Elí vyžaduje nepřetržitou denní péči. Už několikrát stála na hranici života, ale protože je to naše bojovné lvíče a usměvavé, veselé sluníčko, zatím jsme to vždy vybojovali. Komunikuje svýma nádhernýma modrýma očima a svým úsměvem. Z nebe na ni dohlíží její tatínek.“

Stávajícího sportoviště pro míčové hry, které je součástí rozsáhlého sídlištního hřiště Želva pro děti a mládež ve Střekově, se dočkalo rozsáhlé revitalizace.
Dětské hřiště na Střekově je modernější, energetici přispěli milionem korun

Elenka podstupuje řadu cvičení a terapií, které ji posouvají vpřed. Společně s maminkou bojují a užívají si každý den, radují se z každé nové věci, kterou děvčátko zvládne nebo se naučí. „Elenka nás naučila se nikdy nevzdávat a vážit si i drobných maličkostí. Za každý svůj úspěch si zatleská a jako odměnu nám dává ty nejkrásnější pusinky,“ doplňuje její maminka. Vybranou finanční částku by rodina Elenky použila na zakoupení speciálního kočárku (75 000 Kč) a chodítka (65 000 Kč). To vše jí usnadní a umožní samostatný bezpečný pohyb.

 Tradičně bude v průběhu benefičního koncertu promítnut o Elence krátký dokument. Divák tak uvidí, ke komu a proč putují jeho peníze. V závěru koncertu bude rodina představena přímo na pódiu Severočeského divadla, kde jí bude předán šek. Hlavní organizátorkou této již známé akce je sbormistryně a manažerka Ústeckého dětského sboru, PhDr. Martina Zemanová, Ph.D., členka katedry výchov uměním PF UJEP.

Ústí si připomene listopad 1989, pieta proběhne u pomníku v Městských sadech.
Ústí si připomene listopad 1989, pieta proběhne u pomníku v Městských sadech

Myšlenka věnovat koncert konkrétním dětem v sobě nenese nejen prvek humanity a podpory, ale zároveň je pro samotné členy dětského sboru příkladem, že i oni mohou pomoci potřebným, přestože sami ještě nevydělávají peníze. Ti, kdo se nebudou moci z časových důvodů zúčastnit koncertu, a přesto by chtěli potřebnou rodinu podpořit, mohou přispět na účet číslo: 43-8451510217/0100 (do textu pro příjemce uvedou („Pro Elenku“). Pro získání bližších informací o koncertě, možných větších finančních darech či kontaktu na rodiče kontaktujte: PhDr. Martinu Zemanovou, Ph.D., 606 838 287, martina-zemanova@seznam.cz.

Jana Kasaničová, tisková mluvčí UJEP

Mohlo by vás zajímat: Stojí! Na Lidické náměstí dorazila ozdoba Vánoc, osmimetrový smrk

Zdroj: Deník/Jan Pechánek