Nezdolný a nezlomný chlapík, „suchar“ i optimista přezdívaný „Plešoun“ svou ženou Danou Zátopkovou (hraje ji Martha Issová), rekordmankou-oštěpařkou ve zbrusu novém filmu Davida Ondříčka „Zátopek“. Byla to hromada dřiny, vůle i nadšení, co stálo za jeho výkony, bylo to jeho zázemí chudých poměrů i potřeba uspět v konkurenci svých sedmi starších sourozenců… K cíli se hnal přes překážky, vládl nezdolnou energií, díky níž trhal světové rekordy i vítězil v mnoha závodech napříč světem. Velká síla, vůle být první – to byly jeho jistoty i devizy. „Chci vždy vyhrát. Zúčastňovat se můžou ti za mnou,“ nechával se slyšet, a dokazoval to činy.

Co je nového v Doběticích: Supermarket, domov důchodců či hospody.
Co je nového v Doběticích: Supermarket, domov důchodců či hospody

„V nadání odvaha, v odvaze síla“, tvrdil transparent z „jeho“ stadionu. Dost z toho, díky čemuž bude film Zátopek událostí sezony, počínaje slavnostní premiérou na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, asi odposlouchali scénáristé výpravného snímku David Ondříček, Alice Nellis a Jan P. Muchow z dokumentů a knih o Emilovi Zátopkovi. A třeba i z rozhovorů s Danou Zátopkovou, která se bohužel premiéru snímku už nedožila, byť na něm zprvu spolupracovala.

Začala Divadelní zahrada Činoherního studia. Dnes je na programu Sen noci svatojánské.
Začala Divadelní zahrada Činoherního studia

Podle Wikipedie trénoval za každého počasí, i když sněžilo, a na sobě měl často těžké vojenské kanady namísto speciálních běžeckých bot´; tvrdil, že při závodě tak získá pocit lehkých nohou. Měl i speciální tréninkovou pomůcku: běžel se svojí manželkou na zádech… Věřím, že tento film je poctivý, bez přemíry fabulace, že je jako Emilovy výkony a jeho život i se vztahovými kotrmelci, které do každého života osobností patří. A že se i z filmu dozvíme, proč mu soupeři přezdívali Emil Hrozný. Ale také přiznávám – těším se, že si snímek v kultovním ústeckém sále užiji. Už ve čtvrtek 26. srpna od 19.00 hodin v biografu Hraničář. Nechte se také okouzlit realitou a úspěchy, na které můžeme být dodnes všichni hrdí! (www.filmzatopek.cz).

Radek Strnad