Tohle nebyla akce jako v letním kině, tohle nebyl studentský majáles, kde jsou tisíce lidí tančící v rytmu bubeníka. Fondyfest v Koštově pořádá už deset let hrstka kamarádů, kterým předsedá neúnavný Petr Fonderfon. Víceúčelové hřiště se během několika hodin přeměnilo v koncertní síň pod otevřeným nebem. V každé obci mají nějakého tahouna, někde honí kluky po hřišti, jinde hrají ochotnické divadlo, modelaří. Petr Fonderfon dělal hudební festival deset let, včera ale oznámil konec. Muž s černou buřinkou proklínal nebesa, na otázky Deníku přesto odpovídal poklidným hlasem.

Omlouvám se, ale příjmení Fonderfon určitě Nováky neporazí. Kolik je vás v Koštově? 
(smích) Babička se jednou pokoušela zjistit, jak jsme k tomuto příjmení přišli. Údajně pochází z Holandska, momentálně tento klub má pouze sedm členů, což je naše rodina. Nikde jinde tohle přijmení nenajdete.

Kdo vymyslel festival v Koštově?
Každý patek se scházíme v naší hospůdce U Jelena, v roce 2014 někdo zmínil festival a další rok se už hrálo z návěsu. Vystřídalo se tu za deset let 28 kapel, fakt hustý, ale ten letošní byl poslední.

Den matek ve Stříbrnické školce.
FOTO: MŠ Stříbrníky slavila Den matek. Program na zahradě bavil všechny

Jaké kapely dorazily letos? Fridrich a Fridrich, Total, Točilas, Sklap, Stará škola, Nerrea a Schlak. Začínalo se v 15:00, konec byl po jedenácté v noci. Pěkně nám tu pršelo kolem páté odpoledne, to byl skutečně solidní slejvák, ale nikdo neodešel. Naopak další diváci přicházeli během tragických televizních zpráv. Ohnivá show ukončila festival i mou desetiletou činnost. Jedna akce končí, jiná začíná. Přijeďte na neckyádu, to je vždycky paráda. 

Celý festival zahájila kapela Fridrich a Fridrich. Víte, kdo jim píše texty?
Kapela je z Ústí nad Labem, opravdu má moc zajímavé a veselé texty. Dokonce v loňském roce na Interportě vyhráli diváckou cenu. Hodně lidí zná třeba Švihej pro pivo, U třinácti jeseterů, Mejdan v lese, Svíčková. Mám takový dojem, že ta energická dáma je asistentka ředitele, doplňuje ji učitel a úředník. Nevím, kdo je jejich dvorní textař, spíše je to kolektivní práce. Netradiční kostýmy má vždycky kapela Točilas. Hlavně, že se všichni dobře bavili.

Miroslav Vlach

Mohlo by vás zajímat: Vysoký krajský úředník z Ústí je u soudu kvůli sporné dotaci obcím Litoměřicka

Zdroj: Deník/Nikola Korpalová