Původní trasa směrem na Děčín byla plná jemného bahna, přístupovou cestu k přívozu zabraly kachny. „Kdyby byl sníh, byla by to pohádková akce. Škoda! Vodu jsem v prosinci na cyklostezce nečekal, ale ústečtí běžci nejsou z cukru, nevadí jím déšť ani vítr. Běh na konci roku je příležitostí podat ruku kamarádům, popřát soupeřům dobré zdraví, bez ohledu na věk a sportovní zkušenosti,“ stručně popisoval situaci časoměřič pod nafukovacím obloukem.

V neděli 31. prosince přesně v 10.00 vyslal startér barevného hada z lidských těl na druhou stranu směrem na Valtířov. Trasa byla dlouhá 5 km, dorazili všichni, omluvil se pouze upovídaný David Cihlář, který komentoval podobnou akci v Harrachově. Originální startovní čísla s čipem byla připravena na plotě, záloha patřila pro nově příchozí. Pětašedesát sportovců se prokousávalo hustou mlhou, první byl v cíli Jirka Vlček z Povrlů.

Lillien Králová, 21. prosince 2023, 3330 g, 49 cm, Doubice. Foto: se souhlasem rodiny
Podívejte se na miminka narozená v Ústeckém kraji v 52. týdnu roku 2023

„Dlouho jsem tu nebyl, hodně lidí tu znám. Manželka zůstala doma pod peřinou, je trochu nastydlá, ale do příštího roku má pravidelný trénink zajištěný. Máme čiperného psa,“ svěřoval se Jarda Novák. Krátce se pozdravil s Milošem Hruškou a zamířil mezi klan Kostovičů. „Dnes tu mám plnou sestavu, startovní číslo má i syn, fandit mu bude jeho manželka a dva vnuci. Zase se pomalu dostávám do formy, berle jsem vyměnil za floorbalovou hůl,“ tvrdil Petr Kostovič starší.

Nechyběla Zuzana Kotěšovcová, kterou doprovázel mladší syn Vašík v luxusním sportovním kočárku. „Starší syn Vojtěch hraje hokej, dnes odpočívá po náročném turnaji, já si jenom vyčistím hlavu. Tady se rekordy nedělají, tady se to prokecá,“ tvrdila místní běžecká legenda. Na trati se k ní připojila jedenáctiletá dívenka, která měla solidní krizi. Plakala. Zkušená učitelka ji nejen utišila, ale ještě ji vytáhla na stupně vítězů. Překvapená maminka ji po závodě přišla osobně poděkovat, něco takového ještě nezažila.

MŠ Pomněnka a advent.
MŠ Pomněnka přispěla k atmosféře Ústeckých Vánoc, stromek získal druhé místo

Luboš Přibyl přicestoval z Děčína, na parkovišti vybalil vlastní plakát s pozvánkou na Děčínský Jaw.cz půlmaraton 2024, který chystá na 20. dubna. „Pár přihlášek tam už mám, předpokládám, že statistiku z loňského roku překonáme, Ústečaci mají co obhajovat,“ prohlásil zkušený organizátor a zařadil se mezi běžce. 

Silvestrovský běh provázela mlha, bylo docela chladno, ale při vyhlášení výsledků se všichni smáli, objímali se, přáli si vzájemně hezký rok 2024. Když jsem se zeptal vítěze Jirky Vlčka, proč vlastně běhá, odpověděl mi vtipně. „Abych měl větší chuť k jídlu.“ Ústečtí běžci jsou prostě bezvadní a Jardu Hercíka by měli klonovat!


Výsledky mužů:
1. místo - Jiří Vlček - 00:17:53
2. místo - Václav Spilka - 00:18:44
3. místo - Jiří Masorsič - 00:19:49


Výsledky žen:
1. místo - Aneta Nikoličová - 00:22:15 (patnáct let) 
2. místo - Radka Vorlíčková - 00:23:21
3. místo - Ella Nikoličová - 00:25:04 (jedenáct let) 

Miroslav Vlach

Mohlo by vás zajímat: Čistota a novota. Oživenou zastávku Kotva si ve Vaňově chválí

Zdroj: Čtenář reportér